MEB-Öğretmen Güvenlik Soruşturması Nedir-Nasıl Yapılır?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

 Öğretmen güvenlik soruşturması özellikle yapılacak olan öğretmen atamalarında öne çıkan uygulamalardan biridir. Son dönemlerde maddeler ve yasalar olarak da öğretmenler için güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Genel ve özel şartlar maddesi ve başlığı altında da soruşturma kapsamında dikkat edilecekler listesine ulaşmak için sanal ve online siteleri ziyaret etme şansınız bulunmaktadır. Resmi gazete içinde yürürlüğe girerek kişinin hakkında oluşturulacak olan güvenlik soruşturması kapsamında detaylı analiz ve incelemeler yapılmaktadır.

Öğretmen Güvenlik Soruşturma Yapımı

Güvenlik soruşturması konusuyla ilgili bir konu ve Araştırma yapılmaktadır. Özellikle son zamanlarda öğretmenler tarafından merak edilerek bilgiler alınmak istenilen konular olmaktadır. Güvenlik soruşturması nedir, nasıl yapılır, neden yapılır gibi sorular içinde bilgi alınması amacıyla araştırmalar yapılmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşları içinde çalışacak olan kıdemli öğretmenler için yapılacak olan araştırmayı anlatmak amacıyla kullanılan güvenlik soruşturması kelimesi çoğu zaman kişinin gözünü korkutmasına neden olmuştur.

Sözleşmeli veya kadrolu olarak atanan, atanacak olan öğretmenler hakkında güvenlik sağlamak amacıyla soruşturma yapılmaktadır. Bu tür soruşturmalar öğretmenler için zorunlu olarak yapılan güvenlik açısından da gerekli olan uygulamalardır. Her dönem yeni atanan veya aranacak olan öğretmenler hakkı da daha fazla bilgi alımı için tercih edilen uygulamalar olmuştur. Öğretmenlik mesleği yeni bir neslin gelişimi bakımından önemli olarak görülen meslek dalları arasında ilk sırada yer almaktadır. Bu nedenle kişi güvenliği ve bilgileri bakımından da yapılacak olan soruşturmalar büyük önem taşımaktadır.

Önerilen Yazılar
1 29

Öğretmen Güvenlik Soruşturması Önemi

Öretmen için güvenlik soruşturması zorunlu olarak yayınlanan ve yapılan uygulamalar olmaktadır. MEB tarafından gerekli kurumlar ve okullara atanacak olan öğretmenler için daha fazla bilgi alınması güvenlik soruşturması yapılarak kişi hakkında uygunsuzluk olması durumunda takip edilmesi ve incelenmesi konusunda da gerekli araştırmalar yapılması bakımından tercih edilen uygulamalar olmaktadır. Son zamanlarda kurumlar ve kamu kuruluşlarında öğretmenlik yapan birçok öğretmen için soruşturmalar yapılmaktadır.

Kamuya ilk kez ataması yapılacak hem sözleşmeli hem de kadrolu olan öğretmenler içinde aynı prosedür geçerli olmaktadır. Özellikle ilk atamalar öncesinde ve sırasında bu tür güvenlik soruşturması yapılmaktadır. Zorunlu olarak uygulanan ve ülke genelinde de sıklıkla kullanımı yapılan uygulamalar olmuştur. Yasal hak ve yükümlülükler konusunda öğretmen olarak atanacak her bir adayın kişisel bilgilerini alarak ve inceleyerek güvenlik sağlanması amacıyla yapılan uygulamaların tamamı olmuştur.

Arşiv araştırması kanunu ile kişi hakkında güvenlik soruşturmaları yapılması zorunlu olarak tutulmuştur. Günümüzde de ilk ve yeni atamalar konusunda başvurulan yöntemler olmuştur. Güvenlik soruşturması özellikle son zamanlar içinde zorunlu bir uygulama haline getirilerek kullanılmaktadır. Her öğretmen adayı ve öğretmen olan kişilere uygulanacak olan uygulamalardır. Bir kovuşturma olmama durumunda gerekli güvenlik önlemleri alınarak soruşturma takibi yapılmaktadır. Ataması yapılacak veya yapılan kişilerde bir suç unsurunun bulunup bulunmaması konusunda da araştırmalar, incelemeler ve takipler yapılmaktadır. Bir soruşturma sonrasında sonuç kişi için önemli olmaktadır. Eski bir mahkumiyet durumu olan insanlarda öğretmenlik koşullarına uygunluk durumu da yapılacak olan güvenlik soruşturması sonrasında ortaya çıkartılmaktadır.

 

Öğretmen adayının ilk olarak yapılacak güvenlik kontrolü için adli sicil kaydı talebi yapılır. Adli sicil kaydı özellikle güvenlik aşamasının ilk adımı olmaktadır. Güvenliği tehlikeye atacak durumların olmaması adli sicil kaydının temiz çıkması gibi hususlarda gerekli olan incelemeler ve takipler sonucunda belli olacaktır. Her öğretmen adayının bir zaman sonunda geçeceği aşamalar arasında en önemli aşama olarak görülmektedir. Öğretmen olarak kamuda görev yapmanın ilk güvenlik önlemi olarak da tanımlanarak sıklıkla yapılan düzenli bir uygulama olmaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi