İstifa Eden Memurun Hakları Nelerdir?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İstifa eden memur istifa sonrasında hangi haklardan rahat ve özgür olarak fayda sağlayacağını anlamak amacıyla birçok araştırma yapmaktadır. İstifa etme aşaması sonrasında veya öncesinde de haklar ve kişiye ödenecek olan maddiyat hakkında bilgi sahibi olunmak amacıyla da çeşitli sorular sorulmuş ve araştırmalar yapılmıştır. Devlet memurları da bağlı bulundukları illerde görevlerinden istedikleri zamanlarda ayrılabilir. Ayrılma sonrasında onları neler bekleyeceğinin anlaşılması içinde araştırmalar memurlar ve memurluktan istifa eden memur adayları tarafından araştırılmaktadır.

İstifa Eden Memurun Yararlanması Gereken Haklar

İstifa eden memur hakları konusunda da çeşitli sorular sorulmaktadır. Sanal ve online olarak da birçok site üzerinde istifa sonrası da yararlanılacak haklar başlıkları altında bilgiler paylaşımı yapılmaktadır. Devlet memuru olarak çalışan ve kendileri için belirlenen emeklilik zamanını doldurmadan da kişiler tercihlerine bağlı olarak bulundukları görevlerinden ayrılabilmektedir. Devlet Memurları Kanunu içinde memurlar için ayrıcalıklar haklar ve yasalar belirli maddeler ile düzenlenmiştir.

 

Önerilen Yazılar
1 29

İstifa ederek işinden ayrılan memurlar son dönemlerde hangi haklardan rahatlıkla yaralanacakları konuları arasında araştırmalar devam etmektedir. Kıdem tazminatı, emekli maaşları veya ikramiyesi gibi konular hakkında da çeşitli araştırmalar gün boyu yapılmaktadır. Görevinden tamamen ayrılarak kıdem tazminatı almaya hak kazananlar arasında askerlik vazifesi nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kalan erkekler içinde kıdem tazminatı ödenme şartları ve kuralları günümüzde değiştirilmiştir. Memurların mağdur olmadan ayrılması için yapılan düzenlemelere yenileri son zamanlarda da eklenmeye başlamıştır. Güncel bir değişiklik listesi içinde hangi memurların istifa sonrasında hak alma durumları konusunda da sorulan sorulara cevaplar düzenlemeler sonrasında verilmektedir. İstifa etmek memuriyet durumunda da oluşacak olan bir durumdur. Bir sorun nedeniyle ayrılma yaşanması durumu özellikle son zamanlarda oldukça yaygınlaşan durum olmaktadır. Kişi hakları devlet tarafından güvence ve koruma altına alınmaktadır. Bir işte yeniden çalışma durumunda da kaybedilen haklar geri kazanılacaktır.

İstifa Eden Memur Hangi Haklardan Faydalanır?

İstifa eden memurun hakları konusuyla ilgili olarak özellikle kanunlar çerçevesinde de belirlenen kurallar ve yasalar ile memur hakları açık olarak belirtilmiştir. Devlet memuru olarak çalışan, memur olarak emekliye ayrılan ve SSK ile Bağkur üzerinden sigorta ile primleri yatan insanlar emeklilik ikramiyeleri den faydalanmaktadır. İstifa eden bir memurun bu tür bir hakkı olmayacaktır. Memur olarak çalışan ancak belirli zaman geçtikten sonra memurluktan istifa eden bir kişinin başka bir alanda emekli olması üzerine de birçok yeni düzenleme son dönemlerde kişi haklarını korumak amacıyla düzenlemiştir.

Memurun istifa etmesi kendi isteği ile veya iş yerinde oluşacak sorunlar nedeniyle de oluşmaktadır. İstifa etmek zorunda bir memurun haklarının korunması için devlet gerekli olan tüm incelemeleri yaparak gerekli olacak düzenlemeleri kısa zamanda yapmıştır. Kadınlarda evlendikleri dönem ve dönemden 1 yıl içerisinde memurluk görevimden ayrılmak zorunda kalan kadınlar için emekli ikramiyesi ödenmektedir. Aynı zamanda emekli olarak ayrılan veya toptan emekli aylığı ödeme alarak ayrılan kişilerde emekli ikramiyesi almaktadır.

Görevinden istifa eden bir memur görevinden neden ayrılmak istediğini de çalıştığı kuruma bildirmektedir. Kurum bildirme işlemi sonrasında yerine bir memurun gelmesini beklemek zorundadır. Yerine gelecek olan bir memurun 1 aylık zamana kadar gelmemesi durumunda kurumuna bildiri yaparak görevinden tamamen istifa etmektedir. 10 yıllık bir memuriyeti olan ve istifa ettikten sonra işçi olarak çalışarak emekli olmak isteyen bir kişi memurluktan kıdem tazminatını alma hakkında bulunmalıdır. Kıdem tazminatının verilmesi için dönem ve yıl şartı da memur olanlar için bulunmaktadır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi