Uzaktan Vekalet Nedir? Nasıl Verilir?

Notere Gitmeden Vekalet Verilir mi? Noterde Vekaletname Ücreti Ne Kadar?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Uzaktan vekalet, bir kişinin gerçek veya tüzel kişiye kendi adına hareket etme yetkisi veren ve aynı zamanda noter tarafından da hazırlanmış olan resmi ve yazılı belgeye denilmektedir. Vekil seçilmiş olan kişi, kendisine vekalet izni veren kişinin adına yasal imza yetkisine sahip olmaktadır. Vekaletname ise vekilin vekalet verenin işini görmek ya da işlemini yapmayı üstlenmiş olduğu sözleşme olarak tanımlanmıştır. Bu kapsamda da vekaletname genel veya sınırlı yetkili olacak şekilde verilebilmektedir. Vekaletname vermek için ilk şart vekalet verilen kişinin 18 yaşından büyük olması ve akli dengesinin de yerinde olmasıdır. Vekalet verecek kişi bu kapsamda vekalet almış olan kişiye kendi işlerini yaptırabilmektedir.

Sayfa içerikleri

Uzaktan Vekalet Nasıl Verilir?

Uzaktan vekalet verme için şu adımlar takip edilmelidir;

 • İlk olarak uzaktan vekalet verme işlemleri için de notere gitme zorunluluğu bulunduğunun bilinmesi gerekir. Ancak her durumda vekaleti verecek olan kişinin notere gitme zorunluluğu bulunmaz. Avukat vasıtasıyla uzaktan vekalet verme işlemi yapılabilir.
 • Bunun için kişinin avukata görevlendirme yapması ve avukatın da resmi olarak vekalet verecek olan kişinin gerekli olan bilgileri ile notere başvuru yapması gerekir.
 • Vekalet vermek için 2 adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanı örneği gerekmektedir. Bunun yanında vekil olacak kişinin kimlik bilgileri, adres ve iletişim bilgileri de gereklidir.
 • Bu belgeler kapsamında avukat notere başvuru yapar ve kişi uzaktan, notere gitmeden de vekalet verme işlemlerini tamamlamış olur.

uzaktan vekalet verme

E-Devlet Üzerinden Vekalet Nasıl Verilir?

E-devlet üzerinden vekalet vermek henüz mümkün değildir. Ancak e-devlet üzerinden verilen vekaletin sorgulanması mümkündür. Özellikle önceden verilen ve şimdi hatırlanmayan bir vekalet sonrasında ciddi hukuki sorunlara yol açabilir. E-devlet üzerinden vekalet sorgulama için yapılacak işlemler şu şekildedir;

 • E-devlet’e kimlik numarası ve kullanıcı şifresi ile giriş yapınız. Kullanıcı şifreniz yoksa en yakın PTT’den şifre alabilirsiniz.
 • Ardından Türkiye Noterler Birliği sayfasına gelin veya arama kutusuna “Vekalet” yazın.
 • Çıkan sonuçlardan “Vermiş olduğunuz vekaletnameler” kısmına girerek verilmiş olan vekaletnameleri görüntüleyebilirsiniz.
Önerilen Yazılar
1 30

Notere Gitmeden Vekalet Verilir mi?

Notere gitmeden vekalet vermek mümkündür. Ancak her durumda kişinin adına görevlendirilmiş olan avukatın vekalet başvurusu yapması gerekir. Bunun dışında yani notere gitmeden vekalet verme olanaklı değildir. Vekalet verecek olan kişinin kendisi veya görevlendirilmiş aracılığı ile vekalet verilmektedir. Ancak bazı durumlarda avukat aracılığı olmadan da vekalet verme durumu mümkün olabilir. Bu haller kapsamında gerekli olan şartlar;

 • Ağır rahatsızlığın olması,
 • Engelli veya felci durumda olunması, yatalak olunması,
 • Hastanede ağır bir hastalık durumundan ötürü yatış yapılması,
 • Cezaevinde tutuklu bulunulması hallerinde noter personeli belirtilen adrese gelerek vekalet işlemlerini yapabilmektedir.

Noterde Vekaletname Ücreti Ne Kadar?

Noterde vekaletname ücreti yıllık bazda değişmektedir. 2022 yılı itibariyle vekalet vermek için 300 TL ücret ödenmesi gerekmektedir. Söz konusu ücret vekaletname verilirken noterde peşin olarak ödenir. Ücret ödemeden vekil verme işlemi tamamlanmaz.

Vekalet Aslı Olmadan İşlem Yapılır mı?

Vekalet aslı olmadan işlem yapılmamaktadır. Bu kapsamda vekaletnamenin mutlaka aslı talep edilmektedir, fotokopi, fotoğraf ve benzeri nüshalar ile işlem yapılmamaktadır. Aslından şüphe edilen örnekler için ise vekaleti yapmış olan noterden teyit alınmaktadır. Belgenin doğruluğu için vekaletnamenin tarihine, yevmiye numarasına, mührüne bakılmaktadır.

Online Vekalet Verilir mi?

Online vekalet vermek henüz mümkün değildir. Vekalet vermek isteyenlerin kendilerinin veya avukatlarının notere giderek başvuru yapması gerekir. Online olarak halihazırda e-devlet üzerinden sadece vekalet sorgulama işlemleri yapılabilmektedir. Aynı şekilde vekalet iptali için de yine notere başvuru gerekmektedir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum
 1. […] işlemlerin  bitmesinin ardından sonucu almak için sonuç almaya yetkilendire3ceğiniz kişiye vekalet vererek sonucu […]

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi