Polis Eş Durumu Tayini Nasıl Yapılır?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Polis eş durumu tayini gerçekleşmesi için öncelikle belediye tarafından kıyılan resmi nikahın olması gerekmektedir. Nikah sonrasında eş durumundan tayin işlemleri için başvuru yapılabilir. Resmi şekilde evlenen kişilerin atama işlemleri için ise başvurunun İl Emniyet Müdürlüğüne yapılması gerekiyor. Başvuru için en önemli nokta çiftin resmi nikaha sahip olmasıdır.

Bu şart sağlandıktan sonra polislerde eş durumu tayini için başvuru yapılabilir. Resmi nikahı olmayan çiftler ise başvuru yapamamaktadır. Polisler eş durumundan tayin için başvuru gerçekleştirdiklerinde sonuçlanması ise ortalama 3 ayı bulabilmektedir.

Sayfa içerikleri

Polislerde Eş Durumu Tayini

Polisler için eş durumu tayini eşlerden birisinin polis olması gerekmektedir. Eşinin çalışma durumundan kaynaklı olarak da bu polis eşin şehir değiştirme isteği gündeme gelebilir. Devlet memuru olan tüm kişiler eş durumu yüzünden tayin hakkına sahiptir. Bu tayin ile eşin yanına veya yakınına gitmek mümkündür. Eş durumu tayini bir kez yapılır ve tekrarlanmaz.

Polisler için eş durumu tayinin Emniyet Genel Müdürlüğüne yapılması gerekmektedir. Başvuru sonrasında ise belirtilen süre kapsamında beklenilmesi gerekmektedir. Yaklaşık 2 ilâ 3 ay süren başvuru sonuçları ilgili tarafa bildirilmektedir. Söz konusu bekleme süresinde kişilerin tayinden vazgeçmek istemesi halinde ise iptal başvuru yapmaları gerekmektedir. Bu durumda yaptıkları ilk başvuru işleme alınmamışsa geçersiz sayılır.

Polislerde Eş Durumu Tayini İçin Hangi Belgeler Gerekli?

Polislerde eş durumu ataması için gerekli belgeler bir araya getirilmelidir. Bunun için şu belgeler toplanmalıdır;

 • Vergi dairesinden alınan belge
 • Meslek kuruluşundan alınan belge
 • Görev yeri belgesi
 • Başvuru dilekçesi
 • Evlilik cüzdanının fotokopisi
 • Eşin çalıştığı meslek alanı ve görev yapmakta olduğu yere yönelik belge
 • Eşe ait olan e-devlet veya SGK’dan alınan hizmet dökümü
 • Eşe ait olan atamayı gösterir belge ile başvuru yapılmaktadır.
Önerilen Yazılar
1 30

Belgeler eşin meslek tanımına göre değişmektedir. Memursa atama belgesini veya bordrosunu, özel sektörde çalışıyorsa işyeri belgesi veya vergi levhasını göstermelidir.

Bu durumda eş durumundan tayinin yapılması için en önemli şart eşin çalışıyor olmasıdır. Eşin çalışmaması halinde eş durumundan tayin gerçekleşmez.

Polislerde Eş Durumu Tayini Niçin Yapılır?

Polislerde eş durumu tayini aslında sadece polisler için değil tüm memurlar için geçerli olan bir durumdur. Devlet memuru olarak görev yapmakta olan kişiler eşlerinin bulunduğu yere tayin isteyebilir. Bu haktan yararlanmak için resmi nikahın yanında son üç yıl boyunca da bağlı olunan konum ve mesleki birlik içinde sürekli çalışmış ve mekan değiştirmemiş kişilerin başvuru yapması gerekmektedir.

Eş Durumu Tayini Ne Zaman Açıklanır?

Eş durumu tayini açıklanması ortalama olarak 2 ay içerisinde belli olmaktadır. Bu süre bazı durumlarda, örneğin yoğunluğun olduğu durumlarda 3 aya kadar uzayabilir. Başvurunun yapıldığı tarihi izleyecek süreçte ise istenen belgelerin incelemesi yapılmaktadır. Belgelerin tümü doğrulukları hakkında denetim sürecinden geçer ve farklı kurumlara da denetim açısından başvuru yapıldığından başvuruların sonuçlanması uzayabilmektedir.

Eş Durumu Tayini İçin Aranan Şartlar Neler?

Eş durumu tayini için şartlar şu şekildedir;

 • Tayin için Türkiye sınırları içindeki bölgelerden birisini tercih etmek.
 • Tayin talep eden eşlerin tüm iş belgelerine sahip olması ve ibraz etmesi.
 • Çalışan eşin en az 3 yıldır çalışıyor olması ve bunu ispatlaması.
 • Atama yapılacak kadroda bulunması yerine getirilmesi gereken şartlardır.

Bu şartların yerine getirilmesi halinde başvuru yapılmaktadır. Başvurular ise şartların sağlanması halinde yüksek olasılıkla olumlu sonuçlanmaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi