Uzman Çavuşluk başvuruları ne zaman yapılacak ?

uzman çavuşluk başvuruları

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Devlet memuru olmanın en hızlı yolu uzman çavuş olarak işe başlamaktır. Yalnız uzman çavuşluk askeri bir hizmet olmasından dolayı oldukça meşakkatli görevdir. Uzman Çavuşluk başvuruları nasıl yapılır? Aşamaları nelerdir ?

Üniversite mezunu ya da lise mezunları için uzman çavuşluk başvuruları dönem dönem Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Daire Başkanlığı  tarafından yayınlanmakta ve başvuruları kabul etmektedir.

Bu yazımızda size uzman çavuşluk başvuruları ne zaman yapılacak , başvuru işlemleri ve süreci hakkında bilgileri ekleyeceğiz. yazımız her alım döneminde güncellenecek olup güncel olarak tutulacaktır.

Sayfa içerikleri

Uzman Çavuşluk Başvuruları nasıl yapılır?

Uzman Çavuşluk başvuruları, birliklere göre değişmektedir. Başvurular milli Savunma Bakanlığının, personel temin daire başkanlığı tarafından online olarak yapılmaktadır. Başvuru işlemleri ile ilgili bilgiler alım öncesi ilgili sitede belirtilmektedir. 2022 yılı uzman erbaş temini ile ilgili son alım 2022 Temmuz da başlamış olup başvurular şu anda kapanmıştır.

Bir Sonraki Uzman Çavuş Alımı ne zaman yapılacak  ?

2022 yılı uzman çavuş alımı Eylül Ayı gibi yapılması beklenmektedir. burada kıstas bir önceki alımların tamamlanması ve yeni alım dönemindeki uzman çavuş  ihtiyacının belirlenmesidir.

Uzman çavuş alım işlemleri başvuruların alınmasından kesin kayda kadar  sağlık kurulu işlemleri dahil yaklaşık 2 ayda tamamlanmaktadır. bu bağlamda iki alım arası en az 2 ay sürmektedir.

En son yayınlanan duyuruya göre Jandarma Genel Komutanlığı Uzman Erbaş 2022 yılı Lojistik branşında uzman çavuş temini 7 temmuz 2022 tarihinde sona ermiş ve sonuçları açıklanmıştır. (sonuçlar için burayı tıklayınız)

Üniversite Mezunları Uzman Çavuş olabilir mi ?

Milli Savunma Bakanlığının ilgili sayfasında Uzman Onbaşı için en az İlköğretim mezunu, uzman çavuş için en az lise mezunu olmak gerektiğini belirtmiştir. bu bağlamda 2 yıllık üniversite mezunları ile 4 yıllık üniversite mezunları da uzman çavuş olabilirler. Yalnız uzman çavuş alımlarında lisans ya da önlisans eğitimin bir katkısı yoktur.

Önerilen Yazılar
1 30

Kaç Yaşına kadar Uzman Çavuş olunabilir ?

Uzman Çavuşluk Başvuruları
Uzman Çavuşluk Başvuruları ne zaman yapıalcak

Uzman çavuş olmak için müracaat yapılan yılın 1 ocak tarihi itibari ile 27 yaşını bitirmemiş olmak gerekir. bu bağlamda 2022 yılı uzman çavuş alımlarında 1995 yılı doğumlular ve daha küçük olanlar başvurabileceklerdir.

Uzman Çavuş olmak için askerlik yapmış olmak gerekir mi ?

Uzman çavuşluk başvuruları için ilk başvuru sırasında askerliğini yapıyor olmak ya da terhis tarihinden itibaren 5 yılı geçmemiş olanlar başvurabilirler.

buradan da anlaşılacağı üzere 2022 yılı için  1995 ve sonrası doğumlu olup askerde yada askerliğini yeni bitirmiş olanlar uzman çavuşluk için başvurabilirler.

Uzman Çavuşlar Astsubay olabilir mi ?

Uzman Çavuş olarak göreve başladıktan 1 yıllık aktif görevlerinin ardından başvuru yapabilirler. Fakat burada unutulmaması gereken husus  8 yıldan fazla uzman çavuş olarak görev yapmamış olmamak gerekir. Yani göreve başladıktan 1 yıl sonra Astsubay olmak için başvurabilirsiniz. Yalnız eğer 8. yılınızı doldurduysanız başvuru yapamazsınız.

Ayrıca uzman çavuş olarak aldığı sicil notlarının ortalamasının “sicil tam notu” nun %80 ve yukarısı olması gerekmektedir.

Uzman erbaşların astsubaylığa geçirilmesi ile ilgili usul, esas ve şartlar; 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 15’inci maddesi ve Uzman Erbaş Yönetmeliğinin 24’üncü maddesinde yer alan şartları taşımaları durumunda muvazzaf astsubay olabilirler.

Ayrıca başvuru yapıldığı yıl 25 yaşını doldurmamış olmanız gerekir.

Uzman Çavuşluk başvuruları için merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi