KPSS A Grubu Nedir?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

KPSS A grubu nedir sorusu sınava girecek adaylar için önem taşıyor. KPSS belirli gruplar üzerinden yapıldığı için adayların mezuniyet durumlarına göre de gruplar farklılaşıyor. Müfettiş, uzman yardımcılığı ve denetmen gibi kadrolardan devlet kurumlarına giriş yapacaklar KPSS A grubuna katılmak zorunda.

Sayfa içerikleri

KPSS A Grubu’na Kimler Katılıyor?

KPSS A grubu nedir sorusuna Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı gibi kadrolardan devlet kurumlarında memur olmak isteyenlerin katılım sağladığı sınav türüdür şeklinde yanıt vermek mümkündür. Bu kapsamda İİBF, SBF, İşletme ve İktisat fakültelerinden mezun olan adaylar katılım sağlamaktadır. Sınava katılım sonrasında alınan puan 2 yıl boyunca geçerlidir. A grubunda toplamda 48 puan türü bulunmaktadır.

KPSS A Grubu Sınav Bilgileri

KPSS A grubu sınav bilgileri bu gruptan sınava katılacak olan her aday için geçerlidir. Bu bilgiler şu şekilde;

 • Bu gruptan sınava katılan adaylar ilk olarak Genel Kültür ve Genel Yetenek testine katılım sağlar. 120 sorudan oluşan bu alanda toplam olarak adaylara verilen süre 130 dakikadır.
 • Sonrasında ise katılım sağlanan A Grubu sınavında adaylar iktisat, hukuk, işletme, maliye ve muhasebe sorularından sorumludur. Her test için 50 dakika süre verilir.
 • A grubu ikinci oturum kapsamında ise adaylara Çalışma Ekonomisi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İstatistik alanlarında soruları yöneltilir. Her test kapsamında 40 soru yöneltilmekte olup testin süresi de 50 dakika olmaktadır.
 • Testler aynı oturum kapsamında farklı zamanlarda dağıtılır. Tek bir seferde adaylara verilmez. Test bittikçe optik cevap kağıtları toplanır ve farklı alana dair soru kitapçığı dağıtılmaktadır.
Önerilen Yazılar
1 30
KPSS A Grubu Nedir?
KPSS A Grubu Nedir?

KPSS A Grubuna Nasıl Çalışmalı?

KPSS A grubu içeriği bakımından farklı alanlara ait soruların geldiği bir sınavdır. Öncesinde genel yetenek ve genel kültür sınavına da giren adaylar, sonrasında hukuk, maliye, işletme gibi farklı disiplinlerden sorular çözer. Bu yüzden düzenli şekilde sınava çalışmak çok önemlidir. KPSS kitapları doğru kaynak olacak şekilde seçilmeli, bunun yanında ise bolca soru çözümüne ağırlık verilmelidir. Konuların birbiri ile bağlantılı olması sayesinde de çalışma yaparken bütünlüklü çalışma yapmaya önem verilmelidir.

Aslında sadece A grubu için değil, genel olarak KPSS sınava katılım sayısının çok olmasından dolayı çok dikkatli olunması gereken bir sınav anlamına gelmektedir. Bu yüzden diğer oturumlara da olduğu gibi A grubu için de dikkatli ve özenli şekilde çalışma yapılmaya çok dikkat edilmelidir. A grubu konuların daha çok belirli alanlara yönelik olduğundan bu alanlara dönük olarak doğru kaynaklardan çok sayıda soru çözümü ile çalışma yapılması sağlanmalıdır. Diğer taraftan soruların çözümleri de mutlaka sağlanmalıdır. Özellikle günümüzde Youtube gibi platformlar üzerinden ders anlatımları ve konu anlatımları ücretsiz şekilde bulunabildiğinden çalışma için bu kaynakları da doğru şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

KPSS A Grubundan Hangi Kadrolara Atama Yapılır?

KPSS A grubunun kadroları şu şekildedir;

 • Bakanlık kadrolarında uzman yardımcılığı
 • Kamu kurumları kadrolarında uzman yardımcılığı
 • SGK Denetmen Yardımcılığı
 • Vergi Müfettiş Yardımcılığı
 • Gelir Uzman Yardımcılığı
 • SGK Müfettiş Yardımcılığı
 • İl Göç Uzman Yardımcılığı

Uzman yardımcılığı olarak başlanacak olan kadrolar sonrasında kişilerin talepleri ve katılacakları yerel sınavlar ile birlikte uzmanlığa dönüşebilmektedir. Her ne kadar KPSS A grubu sınav içeriği bakımından zor sorulardan oluşuyor olsa da alım yapılan kadrolar açısından karşılığı yüksektir. Özellikle vergi, SGK, gelir uzmanlığı gibi kadrolar için yıllık bazda önemli sayıda alımlar gerçekleştirilmektedir. Bu kadrolara sınav sonrasında iki yıl süre ile aldığınız puan ile başvuru yapabilirsiniz.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorumlar
 1. […] türleri, adayın girdiği sınava göre değişmektedir. KPSS puan türleri 120’den fazladır. KPSS Lisans sınavına girmek isteyen adaylar P1, P2, P3 puan türlerini kullanmaktadır. Öğretmen […]

 2. […] eğitmenlerce hazırlanan konu anlatımlar ve sorular adaylara kolaylık sağlar. Tamamen KPSS A grubu sınavına yönelik olarak en iyi şekilde hazırlık yapılmasına olanak tanıyan kitaplar […]

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi