Engelli Memur Haklarında Merak Edilenler

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Engelli memur maaşı hesaplaması diğer maaşlara göre farklılık taşımaktadır. Maaş hesaplanması için 2000 yılı öncesi, 2000 ve 2008 yılları arası ve 2008 yılı sonrası olacak şekilde hesaplama söz konusudur. Engelli memur maaşları da yine bu hesaba göre yapılır.

Sayfa içerikleri

Engelli Araç Alımı Şartları Nelerdir?

Engellilere yönelik kolaylık sağlama kapsamında ÖTV yani özel tüketim vergisi ödenmeden araç alma imkanı sunulmaktadır. Ancak 1.6 motorun üstünde araç alamaz, aracı aldıktan sonra 5 yıl içinde başka bir araç alınırsa indirimden yararlanamaz, sadece sıfır km araç alabilmektedir. Eğer ikinci el araç alırlarsa indirimden yararlanamazlar. Engelli olma yüzdesine göre araç kullanım ve ehliyet şartları değişkenlik göstermektedir. Ayrıca bu kapsamda alınmış araçların pek çok yerde ücretsiz parktan yararlanma imkanları vardır.

Engelli Raporu Nasıl Alınır?

Engelli sağlık raporu engelli kişilerin devletin sunmuş olduğu olanaklardan yararlanmak adına aldıkları rapordur. Bu rapor ile birlikte sunulan sosyal ve ekonomik haklardan faydalanılmaktadır. Raporu almak için tam teşekküllü devlet hastanesine gidilmelidir. Bu hastanelerde engelli raporu düzenlenmesi için ilgili birimler bulunmaktadır. 2 adet vesikalık fotoğraf, engelli raporu başvuru dilekçesi ve nüfus kimliği ile hastaneye başvuru yapılmalıdır. Başvuru sonrası kişiye ilgili testler yapılır ve sonuç heyete gönderilir. Heyet doktorları bu sonuca karşılık kararlarını verirler. Engelli sayılmak için en az yüzde 40 oranı temel alınmaktadır.

Engelli Emeklilik Şartları Nelerdir?

Engelli kişilerin emekli olabilmeleri için 5510 sayılı kanunun yaşlılık sigortasından yararlanma hakları bulunmaktadır. Buna göre yaşlılık aylığı bağlanması ya da toptan ödeme yapılması kararlaştırılmıştır. Kadının 58, erkeğin ise 60 yaşını doldurmuş olmaları ve en az 9000 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primlerini ibraz etmeleri gerekmektedir. Ancak ilgili kanunun a bendine göre 65 yaş olarak erkek ve kadın için temel alınan yaşlarda prim gün sayısı 7200 olarak belirlenmiştir.

Engelli Vergi İndirimi Ne Kadar?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın verilerine göre engelliler için vergi indirimi;

Önerilen Yazılar
1 30
  • Derece engelliler yani yüzde 80 ve üzeri için: 1200 TL,
  • Derece engelliler yani yüzde 60 ve 79 arası için; 650 TL,
  • Derece engelliler yani yüzde 40 ile 59 arası için; 290 TL olarak belirlenmiştir.

Engelli KPSS Sınavı Nedir?

EKPSS olarak da bilinen sınav engelli kişilerin devlet memuru olmak için girdikleri sınavdır. Engellilerin eğitim düzeyleri ve engel gruplarına göre yapılan bu sınav sonucunda toplam 60 soru bulunmaktadır. Soru dağılımı Türkçe 15, Matematik 15, Atatürk İlkeleri 10, Temel Yurttaşlık 6, Türk Kültür Medeniyetleri 3, Türkiye Coğrafyası 5, Türkiye ve Dünya Konuları 6 olarak belirlenmiştir.

Engelli Memur Alımı Nasıl Yapılır?

EKPPS’ye bağlı olarak kamu kurumlarında açılan başvurulara müracaat yapılır. Tercih tarihleri arasından ÖSYM sitesinden başvuru yapılacak alan ve kadrolar belirlenir. Bu kapsamda puanı yeterli olan adaylar memur olmaya hak kazanırlar. Hak kazanmaları sonucu kurum tarafından istenen belgeleri kuruma ulaştırırlar ve memuriyetleri başlar.

Engelli Raporu Sorgulama Nereden Yapılır?

Heyet tarafından verilmiş olunan engelli raporuna e devlet üzerinden kimlik bilgileri girilerek erişim sağlanmaktadır.

Engelli Kimlik Kartı Nedir?

Engelli kimlik kartı, engelli oranı en az yüzde 40 olan kimselere verilen ve belirli sosyal, ekonomik haklardan yararlanmalarını sağlayan karttır. Devlet tiyatrolarından, ulaşım ağına kadar pek çok alanda bu kart ile ücretsiz ya da belirli indirim oranı üzerinden yararlanılabilmektedir.

Engelli Haftası Ne Zaman?

Türkiye’de Engelliler Haftası 10 Mayıs ve 16 Mayıs arasında kutlanır. Bu sürede engellilerin gündelik yaşam sorunlarına çözüm bulmak, konser, panel gibi bir dizi etkinlik yapılır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 Yorumlar
  1. […] sorulan soruların başında memurun ortaklık kurma durumu gelmektedir. Devlet memuru anonim ya da limited şirket ortağı olması açısından yasal olarak herhangi bir kısıtlama […]

  2. […] ise farklı etmenler söz konusudur. Prim ödeme gün sayılarının toplaması yapılır ve en son prime esas teşkil eden aylığın hesaplaması ile ortalaması bulunur. Aynı zamanda malullük […]

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi