Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz İşlemleri

Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz İşlemleri

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Değerli Ziyaretçilerimiz özelikle son dönemlerde güncel memur alımlarında işe giriş için, engelli raporu ya da ÇÖZGER raporu için alınan sağlık raporlarının düzeltilmesi, iptal edilmesi gibi durumlar için Sağlık kurulu raporuna itiraz gerekebiliyor.  Bu yazımızda Sağlık Kurulu işlemlerinin nasıl yürüdüğü ve sağlık kurulu raporlarına itiraz işlemleri hakkında detaylı bilgilere değineceğiz.

Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Nasıl Yapılır?

Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş hastanelerce çeşitli sağlık kurulu raporları vardır. Memur alımları için İşi giriş sağlık raporu, Engelli Sağlık Kurulu Raporu, Çözger Sağlık Raporu, Ehliyet için sağlık raporu gibi bir çok rapor hastaneler tarafından verilmektedir.

Bazı durumlarda bu raporlar olumsuz olarak sonuçlanabilir. Bu durumlarda Sağlık Raporuna itiraz etmek gerekebilir. Öncelikle Sağlık Raporuna itiraz etmeden önce Sağlık Kurulu işlemlerini anlamak gerekir.

Sağlık Kurulu İşlemleri Nelerdir ?

Sağlık kurulu işlemlerinde öncelikle kayıt ettirmeli ve raporun kullanım amacına göre ilgili branşlara kayıt yapılır. bu kayıtların ardından raporda istenen branşları hepsine muayene olunur. bu muayeneler öncesinde otomatik kan ve idrar ve görüntüleme istemleri yapılabilir. muayene öncesi bu tahlilleri yaptırmak iş ve işlemlerin hızlanması açısından önemlidir.

  • Sağlık Kurulu Kayıt işleminin yapılması
  • Kan tahlillerini verilmesi
  • İdrar Tahlillerinin verilmesi
  • Görüntüleme işlemlerin röntgen tomografi MR (EMAR) ultrason gibi görüntüleme işlemlerin yapılması
  • Branş muayenelerinin yapılması

Genel olarak işlem sırası yukarıdaki gibidir. bu işlemler de  sağlık raporunun olumsuz sonuçlanmasının sebebi genellikle mevzuattır. yani alacağınız sağlık kurulu raporunun nasıl yapılacağı ile ilgili mutlaka bir yönetmelik vardır. Kan tahlilleri, idrar tahlilleri sonuçları ilgili yönetmelikteki değerlerin dışında ise bu durumda olumsuz rapor verilebilir.

aynı şekilde Sağlık Kurulu doktorları muayene sırasında önceden geçirmiş olduğunu hastalık ilaç veya cerrahi işlemler yönetmelikte geçiyorsa ilgili doktor da istemese bile olumsuz rapor verecektir. çünkü mevzuat dışında hareket etmesi mümkün değildir.

Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz
Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz

Fakat muayene olduğunu doktorunuz veya tahlillerinizdeki değerlerin uygun olmaması nedeniyle Sağlık kurulu raporunun olumsuz olması durumunda ” Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz ” edebilirsiniz.

Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Nereye Yapılır ?

Sağlık Kurulu daha önceki yazımız ÇÖZGER raporunda belirttiğimiz üzere raporu veren hastaneye değil, hastanenin bulunduğu il sağlık müdürlüğüne , ilçe sağlık müdürlüğüne yapılır.  Sağlık kurulu Raporu

Kararının kesinleşmesinin ardından, raporunuz E-Devlet ve E-Nabız sistemine kayıt edilecektir. bu raporu hastaneden elden aldıktan sonra ya da E-Devlet Sistemine düştükten sonra bir kopyasını ek tutarak Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Dilekçesi hazırlamanız gerekir. Bu dilekçe ile İl Sağlık Müdürlüğüne (İlçede ise İlçe Sağlık Müdürlüğüne ) vermelisiniz.

Dikkat Etmeniz gereken husus itiraz süresini geçirmemenizdir. İtiraz süreci geçtikten sonra dilekçeniz işleme alınmayacak ve tarafınıza dilekçenin işleme alınmadığını ve alınmama sebebini belirten mektup gönderilecek ya da şifahen belirtilecektir.

Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Süresi Ne Kadardır ?

Kurul Raporuna itiraz etmek için, rapor karar tarihinden itibaren 30 takvim günü (hafta sonu ve tatiller dahil ) içinde itiraz dilekçesi vermeniz gerekmektedir. bu süreyi aştığınızda dilekçe kabul edilmeyecek ve rapor en az 6 ay süreyle geçerli olarak kalacaktır. yalnız süre her ne kadar yeterli gibi görünse de itiraz dilekçesi eklerini hazırlamanız gerekebilir ve bu bürokratik işlemler çok uzun sürebilir.

Örneğin hakkınızda verilmiş karar, bir tahlilininiz normal değer dışında çıkması sonucu olumsuz olduysa bu değerleri gösterir epikriz raporu ile daha önceki değerlerinizi gösteren farklı epikriz raporlarını nu hazırlamanız ve dilekçeye ek olarak koymanız gerekebilir.

Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Dilekçesi Örneği

Alacağınız Sağlık kurulu raporuna değişkenlik göstermekle birlikte genel olarak dilekçe aynı şekildedir. Sağlık Kurulu Raporu İtiraz dilekçesi nin doğru, anlaşılır ve çözüm odaklı olması için bir örnek üzerinden gitmek doğru olacaktır.

Diyelimki TSH hormonunun önemsiz olabilecek farklılıkla normal değerin üzerinde çıkması sebebiyle sağlık kurulu raporunuz olumsuz sonuçlandı. Bu sebepten dolayı itiraz etme hakkınız vardır.

öncelikle aldığınız raporun yönetmeliğini kontrol etmeli ve ordaki normal sınırların en olduğunu öğrenmelisiniz.

Raporda çıkan sonucun, beslenme, spor, stress ve çeşitli dış kaynaklı sebeplerden akut (anlık) olarak yükselmiş olabileceğini belirtmelisiniz.

Önerilen Yazılar
1 28

dilekçe örneği şu şekilde olmalıdır:


Bahçelievler İlçe Sağlık Müdürlüğü’ ne

                                                           İstanbul

Müdürlüğünüze bağlı Bahçelievler Devlet Hastanesi’nde Uzman Çavuş Alımları kapsamında sağlık kurulu raporu almak içim 25 Temmuz 2022 tarihinde müracaat ettim.

Yapılan muayene ve değerlendirme sonucunda kan tahlilimde TSH değeri normal değer olan 6.0 ‘nın üzerinde 6.2 olarak çıkmıştır. yapılan değerlendirme ile bu değerin yüksek çıkmasından dolayı rapor olumsuz olarak çıkmıştır.

Dilekçem ekinde bulunan epikriz raporlarında bu değer önceki tahlillerimde normal sınırlar içindedir. Tahlil verdiğim tarihten önce sınava hazırlanmak için yoğun spor ve diyet yaptığımdan bu ve benzeri değerlerin yüksek çıkmış olabilir. Bu sebeple rapora itiraz ediyor ve tekrar değerlendirilmesini talep ediyorum.

Gereğini arz ederim.

Sağlık kurulu raporu itiraz dilekçesi ni burayı tıklayarak indirebilirsiniz.


Hakem Hastane Nedir?

Sağlık kuruluna itiraz dilekçesini verdikten sonra. il Sağlık müdürlüğü dilekçeniz ile birlikte sizi hakem hastaneye gönderecektir Hakem HAstane raporu aldığınız hastane dışında aynı raporu vermeye yetkili başka bir hastanedir. İL Sağlık Müdürlüğü hakem hastane ile gerekli yazışmalar yapacak ve size hangi tarihlerde hakem hastaneye gitmeniz gerektiğini ilecektir.

Hakem hastanede tüm işlemler değil sadece itiraza konu olan branş muayenelerinin ve tahlillerini yapılmasını isteyecektir.

Hakem Hastaneye gitmeli ve oradaki işleyişe göre itiraz raporu duzenlenmesi için sağlık kurulu birimine başvurmalısınız. sizin vereceğiniz evraka beraber kayıt açarak tekrar branş muayenesi açacak ve yeniden tahlil istemi yapacaktır.

burada sadece tahlil değil aynı zamanda muayene olacağınızı unutmayın. çunku hiçbir tahlil doktor istemi olmadan yapılmaz.

Hakem hastaneden çıkan sonuç önceki hastaneden çıkan raporun aksine çıkması durumunda bu sefer il Sağlık müdürlüğü sizi 2. hakem hastaneye gönderecektir.

böylece toplam 3 hastane raporundaki sonuçlar değerlendirilek souç kesinleşecektir.

HAkem Hastaneden çıkan sonuç önceki hastaneden çıkan rapor ile aynı ise 3. hakem hastane gönderilmeyecek sonuç bu iki hastanenin karara göre kesinleşecektir.

Hakem Hastaneyi Kendim Seçebilir miyim ?

Sağlık kurulu raporuna itiraz ettiğinizde sağlık müdürlüğü hakem hastaneyi en yakın ye yetkili hastaneye yönlendirecektir. dilekçenizde istediğiniz hastaneyi sebepleri ile belirtmeniniz durumunda kesin olmamakla berabe uygun görmeleri durumunda yapabilirler fakat il dışı talepleriniz muhtemelen geri çevrilir.

Hakem Hastane Raporlarına İtiraz Edilebilir Mi?

Hakem hastanelerden çıkan sonuç 3 hastanenin sonucu olduğu için itiraz etseniz bile sonucun değişmeyeceği kanaatiyle Sağlık Müdürlüğü yeni dilekçenize olumlu cevap vermeyecektir. Aldığınız rapor 6 ay boyunca geçerli olarak kalacaktır.

Sağlık Kurulu Raporunun Geçerlilik Süresi Nedir ?

Sağlık Kurulu Raporları 6 ay boyunca geçerlidir. Engellilik ve ÇÖZGER raporları ise cerrahi tedavi, vatandaşın engellilik durumunun veya sağlık durumunda olumlu yada olumsuz değişmler yeni başvuru yapmanıza imkan sağlar. fakat sonuç aynı çıkarsa onceki rapor geçerli kalacaktır.

Değerli ziyaretçilerimiz;

bu yazımız ile sağlık kurulu raporuna itiraz işlemleri hakkında detaylı bilgi verdik. aklınıza takılan soru olduğunda yazımız altına yorum bırakabilrsiniz. yourmlara e-posta adresinizi eklemeniz durumunda verdiğimiz cevap anında tarafınıza ulaşacaktır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum
  1. Burak Turgut diyor

    Sağlık kurulu raporuna itiraz ettiğimde iş başvuru süresi uzar mı ?

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi