EYT Çıktı. İşte Tüm Detayları ile Emeklilik Şartları 2023

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Değerli ziyaretçilerimiz,

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgilii yasa Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçti. EYT ile ilgili Sosyal Sigortalar Kanunu ile 375 sayılı KHK’ da değişiklik yapılmasına dair kanun 395 oyla kabul edildi.  Kabul Edilen yasa ile birlikte EYT şartları da netleşmiş oldu. bu yazımızda Emeklilik Şartları,  Emeklilikte Yaşa Takılanlar ın (EYT) lilerin nasıl emekli olacağını, itiraz işlemleri, prin gün sayısının geriye çekilmesi, borçlanma gibi konuları ele alacağız.

Sayfa içerikleri

EYT Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Emeklilikte yaşa takılanlar ile iligli yasa nihayate erdi ve yasallaştı. YAsanın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasının ardından Resmi Gazete de yayınlanması sonrası yüyürlüğe girmiş olacak.

Yasa İle emekli olabilmek için aşağıdaki şartları sağlamak gerekiyor

 • Erkekler için
  • 25 YILSigortalılık süresini tamamlamış olmak
  • SSK lılar için En az 5000 gün, Bağkurlular için 9000 gün prim yatırmış olmak
  • 08  Eylül 1999 Öncesi sigorta girişinin yapılmış olması
 • Kadınlar için
  • 20 Yıl Sigortalılk süresini tamamlamış olmak
  • SSK lılar için En az 5000 gün, bağkurlular için ise 7200 gün  prim yatırmış olmak
  • 08 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigorta girişinin yapılmış olması

Görüldüğü üzere emekli olabilmek için yaş koşulu belirtilmiyor. Buna göre EYT de yaş kriteri kaldırılmış oldu. yukarıdaki şartları sağlaynalar başvuru yapmalaır haline emekli oalbiliecekler.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Emeklilik için ne zaman başvuru yapabilirler?

EYT emeklilik Şartları
EYT emeklilik Şartları

28 Şubat 2023 tarihinde yapılan Meclis toplantısı sonrası yasalaşan EYT Sosyal Sigortalar kanun değişikliği Cumhurbaşkanının Onaylaması ve Resmi Gazete de yayınlanmasının ardından yüyürlüğe girecek.

Kanunun değişikliğinin yürülüğe girmesinin ardından hak sahipleri Sosyal sigorlar kurumuna başvuru yapabilecekler. Başvuru sonrası hak sahibi evrak kontrolleri sonrası emekli aylığı başlanması hususunda işlemler yapılacak.

Başvuru sonrası evrak eksikliği yada hesaplama hataları gibi durumlarda ise vatandaşa bilgilendirliecek.

EYTliler ilk maaşını ne zaman alacak ?

Emeklilik işlemlerinin hatası ve yapılabilmesi için yasa tek başına yeterli değildir. uygulama yönergeleri nin hazırlanması ve kurumların bilgilendirilmesi 15 gun kadar süreceği tahmin ediliyor. bu bakımdan Bu yasa ile hak kazanan vatandaşlarının başvuruları mart ayı içinde başlaması durumunda Nisan 2023 te ilk maaşlarını alacaklardır.

Emekli Maaşları Ne Kadar ?

Emeklilikte Yaşa Takılanlarının en çok merak ettiği konuların başında Emekli maaşları ne kadar olacağı ile ilgili. vatandaşın ödediği prim gun sayısı, çalışma süresi vb durumlar nedeniyle maaşta değişiklikler olabilir fakat En düşük Emekli maaşına bakarsak 2023 yılı için 5500 TL olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda EYT lilerin maaşı ewn düşük 5500 Tl olacaktır.

Prim  gün sayısını geçmişe yönelik artırmak mümkün mü?

Önerilen Yazılar
1 30

Bu kouda bir çok talep olmasına rağmen prin gun sayısını geriye doğru çekmek mümkün değildir. 08 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi yaptırmayanlar için yasa gereği emklilik için kişierin yaşlarını beklemeledi gerekiyor.

Askerlik borçlanması ve staj süreleri prim gününü geriye çekmemejte sadece gün sayısını artırmaktadır. bu konu ile ilgili daha önce yazdığımız şu yazıya göz atabilirsiniz.

Prim Gün Sayısına İtiraz Nasıl Yapılır ?

Eğer bu yasa kapsamında emekliliğe hak kaznıyor fakat prin gün sayınızda eksiklik varsa, primlerinizi yatırdığınıza dair belgeleri Sosyal Sigorta Kurumuna başvurarak vermeniz halinde tekrar değerlendirilecektir. eğer itirazını kabul eidlmez ise konu ile ilgili bir avukatla görüşüp mahkeme yoluna başvurabilirsiniz.

EYT için borçlanma nasıl yapılır ?

Prim günm sayısının yetersiz olması ya da gün sayısının artırmak istyenler için askerlik borçlanması ve ücretsiz izinler ( analık, hastalık vs)  için borçlanma talebinde bulunulabilir. böylece prin gümn sayısının  artırılması talebinde bulunabilir.

Banka Kredisi ile Emeklilik borçlanması yapabilir miyim ?

EYT  hakk kazanıp prim bocu olanlar borçarını ödemek için banka kredisine başvuruabilirlerr. bankaların kredi vermek için çeşitli kriterleri olmak ile birlikte EYT için özel kampanya ve koşulllar başlatacaklardır. bu bağlşamda kampanya yapan bankalara maaşından kesinti yapılmak kaydıyla kredi başvurusunda bulunabilirler.  Bankaların kredi konusunda şartlarını kendileri koyacağından iyi araştırmak elzemdir. EYT banka kredisi veren bankalar muhtemelen yasa nın resmi gazetede yayınlanmasının ardından kampanya başlatacaklardır.

EYT Banka Kredisi Şartları Neler ?

Resmi Gazeteda yayınlanmadan bankalar riske girip erken kredi vermeyeceklerdir. bu bağlamda yasanın yürülüğe girmesinin ardından Bankalar Kredi Şartlarını ilan edecek ve olabildiğince çok emekliyi kendi mudileri yapmaya çalışacaklardır. Çünkü Banka kredi verdiği mudisinin maaşının da kendisinden alınmasını isrteyecektir.

Hangi Bankalar EYT kredisi veriyor ?

Yasa yürülüğe girmediği için kesin bir liste vermek mümkün değil fakat EYT banka kredisi ni muhtemelen maaşın kendi bankalarından alınması karşığında kredi kampanyaları başlatacaklardır. Yasanın yürülüğe girmesi sonrası banka promosyon ve kampanyaları zaten yoğun bir şekilde reklamlarda görünmeye başlayacaktır.

EYT da Emeklilik Sonrası Çalışmaya devam edebilir miyim ?

YAsada bu durum ile ilgili özel bir bilgi yada şart kouşmamış. bu bağlamda EYT liler de tüm emekliler gibi kanuni bir hak olarak çalışmaya devam edebilecekler. fakat bu kişilerin iş sağlığı güvenliği, çeşitli özlik hakları işyerine göre devam edecek, sigorta piriminde muaf olacaklardır. Bu doğrultuda Emekliler de çalışmaya devam edebeilecekler.

Emekli iken Şirket Kurabilir mi ?

Emeklilik hakkı kanuni bir haktır. EYT kanunu ile ilgili yasa sonrası da emekli olanlarda Türkiye Cumhuriyeti yasaları kapsamında çalışma hayatına devam edebilirler. bu bağlamda emekliler şirket kurabilir, işletebilirler. bu kişiler sadece bu durumdan dolayı sigorta primi ödemeyeceklerdir.

değerli ziyaretçilerimiz derlediğimiz bilgiler ile EYT liler için bilgilendirme yaptık. Aklınıza takılan bir soru olduğunda yazı altına yorum olarak bırakabilirsiniz. en kısa sürede ilgili editörlerimiz cevaplayacaklardır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi