İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İş görüşmesi, yeni mezun olduğunuz takdirde, yeni bir işe ve maddi güce ihtiyacınız olduğu takdirde ya da hali hazırdaki işinizden hoşnut olmadığınız takdirde gerçekleştireceğiniz görüşmedir. Ancak belli başlı dikkat edilmesi ve uyulması gereken kurallara tabidir.

İş Görüşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

İş görüşmesinde dikkat edilecekler konusuna değinmeden önce, iş görüşmesinin gerçekleşmesinden önceki ilk aşamayı bilmekte fayda var; bireyin yeni bir hayat, yeni kapılar düşünceleri ile kendisine uygun pozisyonlara başvuru yapmasıdır. Kişi çevrimiçi CV gönderimi ya da mail adresi gibi yollarla özgeçmişini, kısacası almış olduğu eğitimleri ve yaşamış olduğu deneyimlerini işverenleri ile paylaşır. İşverenin gönderilmiş olan CV ya da özgeçmişi incelemesi sonucunda da iş görüşmesi belirlenir.

Belirlenen iş görüşmesine gitmeden önce kişinin gerekli tüm kontrolleri sağlaması, hazırlıkları yapması çok önemlidir. Bütün bunlar kişinin görüşme boyunca daha fazla özgüvenli tavır ve duruş sergileyebilmesini sağlamaktadır. Özgüvenli tavır ve duruş sergileyebilen kişi, işvereni tarafından daha fazla ciddiye alır ve daha rahat bir görüşme gerçekleşmiş olur.

İş görüşmesi sırasında daha zinde ve daha dinç görünüm elde etmiş olmak adına güne güzel bir kahvaltı ve hafif spor ile başlamanız, gerekli konuşmaları sanki işverenle konuşuyormuşçasına kendinizle tekrar etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Bu sizin olası heyecan ve telaş durumlarınızı tamamen ortadan kaldırır. Daha verimli bir görüşme gerçekleştirmenizi sağlar.

Kendinizi sadece fizyolojik olarak değil psikolojik olarak da hazırlamanız gerekmektedir. İş görüşmesinin gerçekleşeceği gün olası bütün negatif düşüncelerinizden arınmaya çalışmanız daha uygun olacaktır. İş görüşmesinin sonuç ne olursa olsun mükemmel geçeceğini kendinize sürekli hatırlatmalı ve buna inanç göstermelisiniz. Şunu unutmayın ki siz kendinizden ne kadar emin görünürseniz işveren de sizi o kadar kendinden emin bir insan olarak görür.

İş Görüşmesinde İlk İzlenim

Önerilen Yazılar
1 30

Bir iş görüşmesine gittiğiniz takdirde sizinle ilgili ilk düşünceyi karşı tarafa aşılayacak şey şüphesiz kıyafet seçiminizdir. Özensiz, ütüsüz ve uygunsuz kıyafet seçimi; işvereninizin gözündeki ilk izleniminizi kötü etkileyebilir.

İş görüşmesine gitmeden -yeterli vakit var ise- en az birkaç gün önce kendinize ve işinize uygun kıyafetleri kombinlemeli, temiz değilse temizlemeli ve ütüsüz ise ütülemeli yani hazır hale getirmelisiniz. Aksi takdirde, tüm bunları son anlara bırakmanız sonucu iş görüşmesine özensiz gitmenizden, iş görüşmesine geç kalmanıza varacak sonuçlar ortaya çıkabilir.

İş Görüşmesinde Kaçınılması Gereken Davranışlar Nelerdir?

Bir iş görüşmesinin mükemmel geçmesini sağlamak için;

 • İş görüşmeleri tamamen kişisel deneyimler olduğundan, lütfen görüşmeyi aileniz veya arkadaşlarınızla değil, yalnız yapın.
 • Giyiminizden aksesuarlarınıza, tavrınızdan sorduğunuz sorulara kadar bir profesyonel gibi düşünebilir ve hareket edebilirsiniz.
 • Özgeçmişinize yazdıklarınızı ve ayrıntılarını kontrol ettiğinizden emin olun. Sizi gerçekten tanıyan ve becerilerinizi ve neler yapabileceğinizi gösterebilecek gerçek referanslar sağladığınızdan emin olun.
 • Soruları sakin, net ve mümkün olduğunca kısa yanıtlayın.
 • El sıkışırken, diğer kişinin elini tutun ve sıkı ve güvenli bir şekilde el sıkışmak için göz teması kurun. Aksi takdirde ilk izleniminiz kötü algılanmaya açık olabilir.
 • Beden dilinize dikkat edin. Kendinize güvenen ve istekli bir aday olduğunuza kendinizi ikna edin.
 • Biri size yiyecek içecek ikram ederse, yemek yerken konuşmanın zor olabileceğini ve heyecanınızdan içeceğin dökülebileceğini düşünerek kibarca reddedebilirsiniz.

Kaçınmanız gereken davranışlar ise,

 • Rahat, senli benli bir dil tercih ederek iletişim kurmamalısınız.
 • Oturduğunuz sandalye ya da koltukta fazla rahat görünümlü oturmamalısınız.
 • İşverenin sözünü kesmemeli, söylenenleri iyice dinleyip not etmelisiniz.
 • Aklınıza takılan şeyleri sormaktan kaçınmamalısınız. Hiç soru yöneltmemeniz meraksız ve ilgisiz görünmenize sebep olabilir.

İş görüşmesi yapmak yalnızca gerçek bir ortamda değil sanal bir ortamda da gerçekleşebilir. Yine aynı şekilde yazılanları dikkate almanızda fayda var.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi