Findeks Kredi Notu nedir? Nasıl sorgulanır? Ücreti nedir?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Banka: “faiz karşılığı para alıp veren, kredi, iskonto ve kambiyo işlemleri yapıp değerli eşya saklamaya yarayacak kasalar kiralayan, ekonomik alanlarında farklı türde etkinliklerde bulunan finansal kuruluştur.

“Kısmi özerk” olarak tanımlanan bankalar BDDK tarafından denetlenir ve tepe noktasında başbakanlığa bağlıdır.

Sayfa içerikleri

[kanews-alert color=”bg-dark” ]Kredi Nedir?[/kanews-alert]

Etimolojik olarak Latince “creeder” kelimesinden gelen kredi bankacılıkta “itibar” anlamında kullanılır. Bu sebepten; bir bankanın itibarından faydalanarak ekonomik risk altına girilmesi aynı anlamda değerlendirilerek, terimsel olarak, “ödünç alınan veya verilen mal yahut paradır.

[kanews-alert color=”” ]Nasıl Kredi Çekilir?[/kanews-alert]

Her banka -kendi politikaları uyarınca ve kredinin türüne göre (ihtiyaç, konut, araç…)- kredi vereceği kişi veya kurumlarda belirli nitelikler ve şartlar arar. Bu nitelik ve şartlar bankadan bankaya değişebilse de özde; bir ekonomik kuruluş olan ve kâr amacı güden bankanın, ödünç vereceği para veya malı hem geri alabilmeyi hem ödünç verme süresince “faiz” olarak adlandırılacak, kâr etmesini sağlayacak miktarı alabilmesini garantiye almayı amaçlar.

İstenen bilgi ve belgeler ve kredinin verileceği kişilerde aranan nitelikler bankadan bankaya değişiklik gösterse de talep eden kişide kontrol edilen ilk şey “kredi notu”dur. Notu düşük veya riskli kategoride olanların başvuruları direkt olarak reddedilir.

[kanews-alert color=”bg-info” ]Kredi Notu Nedir?[/kanews-alert]

Kredi notu, bireyin finansal kuruluşlar ile arasındaki tüm mali dengelerin, çeşitli analizler neticesiyle ortaya koyulmasıyla oluşan; 0 ile 1900 arasında değişen sayısal bir ifadedir.

Kişinin finansal sicilinin tamamının yer aldığı kredi notu, tüm finansal kurumların düzenli olarak rapor gönderdiği Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından hesaplanarak, talep eden kurum veya kişiye sunulur.

[kanews-alert color=”bg-warning” ]Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?[/kanews-alert]

Güncel olarak kredi notunu doğru değerlendirebilen veri kaynağına sahip ve notu belirleyen tek yetkili kurum KKB tarafından kurulan FİNDEKS‘tir. Bankalar FİNDEKS sayesinde kişilerle ilgili finansal sicile ulaşarak, kişilerin, krediye uygun olup olmadığnı değerlendirir.

Kredi notu, bankalarla olan ilişkinin analizi sonucu hesaplanır. Daha önce kullanılmış veya hâlihazırda kullanılmakta olan kredi veya kredilerin, kredi kartı borçlarının düzenli olarak ödenip ödenmediği, güncel limit-borç oranı, kredi kullanım sıklığı gibi etkenler kredi notunu belirleyen temel noktalardır.

Önerilen Yazılar
1 30

[kanews-alert color=”bg-success” ]Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?[/kanews-alert]

FİNDEKS Kredi Notu‘nu öğrenmenin birden fazla yöntemi vardır. Son zamanlarda neredeyse tüm bankalar internet şubeleri ve mobil uygulamaları üzerinden, müşterilerinin kredi notlarını öğrenebilmelerine imkan veriyor.

KKB’ye bağlı FİNDEKS de kendi internet sitesi ve mobil uygulaması üzerinden isteyen herkese direkt olarak bu hizmeti vermektedir. FİNDEKS’in kendi güncel fiyatı 7.5 ₺+ KDV’dir; ancak bankaların sunduğu hizmetin ücreti değişiklik gösterebilir.

Kredi notunu sürekli olarak takip etmek ve kontrol altında tutmak isteyen kişiler için, daha uygun olması açısından, FINDEKS, belirli paketler oluşturmuş ve satışa sunmuştur.

“Klasik, Gold Takipçi, Gold Danışmanlık, Premium” olarak adlandırılan bu paketler kredi tutarınızı anında öğrenebilmenizi, güncel borç miktarınızın belirlediğiniz seviyenin üzerine çıkması veya güncel limitler toplamınızın belirlediğiniz miktarın altında düşmesi durumunda mail veya sms yoluyla “uyarı” hizmeti ve birçok avantaj daha içermektedir.

Bu sayede kredi notunuzu, güncel limitler ve borçlar toplamınızı sürekli olarak kontrol altında tutabilir ve anında müdahale şansına sahip olabilirsiniz.

[kanews-btn color=”bg-dark” size=”kanews-btn-block” link=”https://www.findeks.com/urunler/findeks-kredi-notu” target=”true”]FINDEKS Kredi Notunuzu öğrenmek için tıklayın.[/kanews-btn]

[kanews-title tag=”div”]Kredi Notu Hesaplama [/kanews-title]

Kredi notu hesaplama işlemi Kredi Kayıt Bürosu’na yani KKB’ye bağlı olan Findeks’in farklı başlıklar içeren içeriklerin, belirli oranlaması ile gerçekleştirilir. Sezonsal ya da dönemsel olarak bu başlıkların oranları değişebilmekte iken, bazen yeni alt başlıklar da eklense dahi temel olarak bu başlıklar ile hesaplanmaktadır. Bu ana başlıkları ve oranları kredi notu hesaplama işlemi için esas alınabilir.

[kanews-alert color=”” ]Kredi Notu Hesaplama Etkenleri[/kanews-alert]

Kredi notu hesaplama beş ana başlıkta incelenmektedir. Bu başlıklardan en yüksek orana sahip olanlardan biri ise bireysel kredi ve kredi kartı kullanma alışkanlığıdır. Bireysel kredi ve kredi kartı alışkanlıkları, ödeme biçimi, geciktirme tarihleri olarak da nitelendirilebilmektedir. Bireysel kredi ve kredi kartı alışkanlıkları kredi notu hesaplama işleminin %35’ini oluşturmaktadır. Bu olay her ne kadar maddiyata bağlı olsa da, ödeme tarihi daha da önemli bir çarpan faktörüdür. Bu sebepten kaynaklı, birikmiş para ya da aylık gelir her ne kadar olursa olsun ödeme biçimi daha da mühim bir mesele halindedir. Ödemeler düzenli bir halde değilse, aylık gelir ne kadar yüksek olursa olsun, kredi talebine olumsuz cevap alınabilir.

Bu işlemin diğer büyük çarpan faktörü ise güncel borç durumudur. Güncel olarak bankalara olan borç durumu, ödeme gücüne göre, aynı bireysel kredi ve kredi kartı alışkanlıkları gibi %35 olan faktör ile çarpılır. Güncel olarak bankalara kredi borçlanması durumu var ise, bankalar yeni kredi çekme isteğinde, mevcut gelirin yetip yetemeyeceğini kontrol etmektedir.

[kanews-related-post tag=”div” ids=”1244″ title=”İlişkili Yazı”]

[kanews-alert color=”” ]Kredi Notu Hesaplama İşlemindeki Küçük Faktörler[/kanews-alert]

Not hesaplama işleminde bireysel kredi ve kredi kartı alışkanlıkları ve güncel borç durumu toplamda %70’lik büyük bir faktör çarpanına sahiptir. Geri kalan %30’luk çarpanlar ise, yeni kredi alınmış olması, kredi kullanım yoğunluğu ve diğer faktörlerdir. Yeni kredi alınmış ise, kredi notu hesaplama işlemlerinde bu faktör %11 ile sınırlandırılmaktadır. Bu faktör çarpanı, kredi ödendikçe daha da azalacak ve yeni krediler çekilmesine izin verecektir. Kredi kullanım yoğunluğu %10 oranında etkilemekte ve diğer faktörler de %9 gibi bir oranda etkilemektedir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi