Kara Liste Nedir? Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Öncelikle kara listenin ne demek olduğunu tam olarak anlaşılmalı ve buna uygun hareketler yapılmalıdır. Esasında kara liste diye bir şey yoktur, bu isim halk arasında kendi kendine türetilmiştir. Bu isim ise spesifik olarak belirtilmesi gerekirse, Kredi Kayıt Bürosu tarafından üretilen veriler sonrasında oluşan verilerin değerlendirilmesi anlamına denk gelir. Kredi Kayıt Bürosu, tüm bankalar ile olan hesap hareketlerinin takibini gerçekleştirir, kayıt altına alır ve bunlar ışığında bir kredi sicili oluşur. Bankalar ile gerçekleştirilen hesap hareketleri, kredi ve kredi kartı ödemeleri, bireysel çekler ve senetler olarak basitçe özetlenebilmektedir. Bu ödemeler düzenli olarak ödenmediği takdirde halk arasında kara liste olarak adlandırılan listeye girilme ihtimali artmaktadır.

[kanews-alert color=”” ]Kara Listeye Neden Girilir?[/kanews-alert]

Herhangi bir banka ile çalışan kişilerin, kullandıkları kredi ya da kredi kartları, bankanın ve kişinin belirlediği şartlar altında ve belirlenen günlerde ödenmelidir. Bu gerçekleştirilmesi planlanan ve anlaşılan ödeme tarihlerinde ve ödeme miktarlarında yapılan gecikmeler kredi sicilini negatif etkiler. Ödeme tarihinde yapılan gecikmeler gibi, ödemenin gerçekleşmemesi gibi sonuçlar da kredi sicilini zarara uğratır ve kredi notu düşer. 90 gün içerisinde bu gerçekleşmeyen ödeme hakkında, tüm bankaların yasal takip hakları bulunmaktadır. Bu belirtilen 90 gün içerisinde ödeme gerçekleşirse dahi, kredi notunu düşmekten kurtaramaz.

Önerilen Yazılar
1 30

[kanews-alert color=”bg-success” ]Kara Listeden Nasıl Çıkılır?[/kanews-alert]

Bankaya ait olan borç ödemesi yapıldığı takdirde kara listeden çıkılabilir. Borcu yoktur kağıdına sahip olmak, gerçekleşebilecek her türlü sorunu ortadan kaldırmak için, bazı zamanlarda gerekli olabilir. Kredi sicili temizlense dahi, tüm verilere sahip olan Kredi Kayıt Bürosu’nda geçmiş veriler kayıtlı bulunduğundan dolayı, bankalar şüphe ile yaklaşabilir. Bu noktada başvuruda bulunulan banka çalışanlarında önyargı oluşabilir ve kredi başvurusu reddedilebilir.

[kanews-related-post tag=”div” ids=”1234″ title=”İlişkili Yazı”]

Kara listeden çıktıktan sonra tüm bankalar ve banka çalışanlarında Kredi Kayıt Bürosu’ndaki veriler olduğundan dolayı kredi ihtimali zayıflamaktadır. Uygun bir banka ile çalışılması, istenilen kredi ya da kredi kartına ulaşılma yolu olarak kullanılabilir. Maaş müşterisi olarak kullanılan mevcut bir banka var ise, bu bankayı bir miktar rahatlatabilmektedir. Otomatik ödeme talimatları da kredi sicil puanını yükseltmek için kullanılabilir.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi