2022 Emekli Memur Maaş Promosyonu ve Detayları

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Genellikle 3 Yılda Bir yapılan maaş promosyonu anlaşmalarıdna bu yul neredeyse patlama yaşandı. 2021 yılı başına başlayan promosyon ihaleleri ile yaşanan ekonomik dalgalanma ve yüksek enflasyon promosyonlarda akılalmaz promosyon miktarları konuşuluyor.

Geçen yıllarda maaş promosyanları nın 3-5 bin seviyeerde olmasına rağmen 2022 memur maaşlarının artması ile Promosyon anlaşmaları da 25 bin TL den başladı ve bugun 40 Bİn Tl lerde bahsediliyor.  Memurlar yıl sonu maaş promosyonu konusunda bir hayli heyecanlı

Bu yazımızda maaş promosyonları ve bankaların teklifleri ve süreç hakkında bilgiler vereceğiz.

Sayfa içerikleri

Memur Maaş Promosyonları Ne Kadar ?

Memur Maaşlarının promosyonları memurun çalıştığı müdrülük ya da direkt ilgili bakanlık ile bankalar arasında yapılıyor. Maaşların ödeneceği bankanın seçilmesi hususunda yapılan ihaleye yetkili devlet ve özel bankalar katılabilmektedir. Bu bankalar maaşların kendi bankasından ödenmesi karşılığında her bir memur için genellikle peşin ödenenen karşılıksız ödemedir.

Bankaların 2021 yılı için %400 e yakın kar açıklamasının ardından maaş promosyonları içinde kayda değer teklifler istendi ve Bu yılın başında 25 Bin Tl ile başlayan anlaşmalar yıl sonuna doğru 40 Bİn TL lere dayandı.

İşte bazı bakanlık ve müdürlüklerin anlaşmaları ile aldıkları promosyon miktarları;

Sağlık Bakanlığı Promosyon Anlaşması

Memur Ek İş Yapabilir mi
Memur ve Emekli Maaş Promosyonları

Sağlık Bakanlığında Promosyon anlaşmaları il müdürlükleri uhdesinde yapılmaktadır. İl müdürlükleri maaş promosyon anlaşması ihalelerini başlatmakta ve ildeki tüm sağlık personelleri yada basamak basamak ayırarak ihale yapmaktadır.

Örnek olarak Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü Maaş Promosyon anlaşmasını 36 Bİn Tl ile Akbank Kazanmıştır ve bu 2023 ile 2025 yıllarını kapsamaktadır.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 31 Bin 100 Tl alırken, Gaziantep Üniversitesi ise 3 Yıllık anlaşması 34Bin 400 TL olarak anlaştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü Promosyon Anlaşması

Emniyet genel müdürlüğü maaş Promosyon anlaşmasında ise hala nety bir sonuca ulaşılamadı.

EGM Maaş Promosyonları
EGM Maaş Promosyonları

Vakıfbank tarafından verilern 18 Bin Tl lik promosyon miktarı 6 Ayda bir enflasyon oranında güncellenecek olamasına rağmen  yaşam koşulları ve ekonominin yoğun değişikliği nedeneyle Emniyet-Sen ise bu miktarın ekonomik koşullara uymadğını ve en az 50 Bin Tl ve tek seferde odeme olarak alınması gerektiğini belirtti  (kaynak )

 

 

Emekli Maaş Promosyonu Anlaşması Ne kadar ?

Emekli Maaşları promosyon anlaşması ise emeklinin kendi uhdesindedir. Emekli Maaş promosyonu için herhangi bir banka ile anlaşma yapabilir ve maaşınız o bankaya aldırabilirsiniz. 2 Milyona Yakın emekli nin maaşarı da bankalar için gerçek bir gelir kapısı bu nedenle bankalar özelikle emekliler için kesnin ağzını açıyor. işte bazı bankaların Emekli Maaş Promosyon Miktarları ;

Ziraat Bankası Emekli Maaşı Promosyon Miktarı  :

2020 ile 2023 yılları için ziraat bankası Emekli maaş Promosyonu olarak 1500 Tl ye kadar teklif etmektedir.

Halk Bankası Emekli Maaş Promosyonu  : 1500 TL ye kadar,

Garanti Bankası Emekli Maaşı Promosyonu 7500 TL ye kadar,

Akbank Emekli Maaş Promosyon Miktarı : 7500 TL ye kadar

Önerilen Yazılar
1 30

QNB FinansBank Promosyon Miktarı 8000 Tl Ye kadar

İŞ Bankası Emekli Maaşı Promosyonu  : 7500 TL ye kadar

Görüldüğü üzere maaş ödemesi bankalar için iyi bir gelir kapısı olduğundan teklifelerde oldukça yüksek.

fakat emekli vatandaş anlaşma öncesi tüm detayları öğrenmeli ve anlaşmaytı buna göre yapmalıdır.

Maaş Promosyon Anlaşmaları İptal Edilebilir mi?

özelikle 2021 yılı içinde yapılan maaş Promosyon ihalelerinde memur maaşlarına yapılan zammın ardından promosyon miktarları çok geride kaldı. 2022 Yılında yapılan anlaşmalarda 30 Bin Tl lerden bahsedilirken 2021 de alınan ihalelerde en yüksek 11 Bin Tl de kalmıştı. Bıu bakımdan Anlaşmanın feshedilmesi ve yeni anlaşma yapılması gündeme geldi.

Anlaşmanın tek taraflı olarak feshedilmesi durumunda fesheden taraf tazminat ödemek durumudna kalabilir. bu bakımdan bu anlaşmaların feshedilmesi zor görünmektedir. fakat bazı müdürlükler fesih işlemi için anlaşmalaı bankalardan anlaşma yoluyla fesh edilmesi yönünde çalışmalar yapıldığı bilinmektredir. Yalnız bugüne kadar herhangi bir fesh işlemi gerçekleşmemiştir.

Maaş Promosyonları Ne Zaman Ödenecek ?

Maaş Promosyonları
Memur ve Emekli Maaş Promosyonları

Maaş promosyonları anlaşma yapılan yıllarin ilk ayından itibaren ödenmeye başlanır. fakat burada önemli olan ödemenin ne şeklide yapıalcağının netleştirlmesidir. Emniyet Genel Müdürlüğünde Promosyon ödemesi aylık olarak yapılmaka berabe. özelikle sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlarda promosyon ödemesi tek seferde ödenmektedir.

Aylık Ödeme olarak yapılan anlaşmalardaki ödemeler İlgili yılın ocak ayından başlar fakat tek seferlik ödemeler ggenelde ilgili yılın Şubat ayında ödemesi yapılır..

Maaş Promosyonu Aldıktan Sonra Tayin Çıkarsa Geri Ödeme Yapılır mı ?

memurlar Maaş Promosyonu aldıktan sonra tayinleri çıkarsa. İhalede verilen bedel için kalan aylar hesaplanır ve bankaya geri ödemesi gerekir.

bir örnekle açıklayalım

2023 ve 2025 yılları için 36 bin tl Promosyon alan Memur 2023 yılının  mart ayında tayini çıkarsa

3 ay çalışmış sayılır ve 33 Bİn tl Bankaya geri ödemesi gerekir.

Memur gittiği ilin promosyon anlaşmasına göre oradaki bankadan kana  aylar kadar promosyon alır.

Maaş Promosyonu Haram mı  ?

Memurların aldığı promosyonlar maaşarını aldıkları bankadan almaktadır. banka maaşınızı anlaşmaya göre erken almakta ve paranızı maaş öncesi yatırım oalrak kullanabilmektedir. ayrıca döner sermeyeli çalışan kurumlarda döner sermaye ve kurum giderleri için olan paranın da o bankada bulunacağı anlamına gelmektedir. Yani banka bmaaş promosyonundan çok daha fazlasını parayı çalıştırarak kazanmaktadır.

Ayrıca Günümüz şartlarında maaşlar banka dışında elden ödenmesi konusu söz konusu değildir. bu bakımdan para trasnferleri elden değil banka üzerinden dijital olarak yapılmaktadır.

Burada akılları karıştıran promosyonun geri ödemesiz ve çalışmadan kazanılmış olmasıdır. Bu kouda Diyanet İşleri Bakanlığının görüşü şu şekildedir :

” Bankaların, kamu veya özel sektörde çalışanlara, çalıştığı kurumlar tarafından maaşlarını kendilerinden almayı tercih etmeleri karşılığında vermiş oldukları promosyonlar, işleyiş bakımından faize tam olarak benzememekle birlikte faiz şüphesinden de tümüyle uzak değildir.

Bu itibarla, temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olanların bu parayı kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları için kullanmamaları; bilakis ihtiyaç sahibi fakirlere vermeleri uygun olur.” kaynak

Promosyonun maaşa yatmaması mümkün değildir. fakat bu para ile ilgili Diyanet İŞleri Başkanlığı şüpheli bir durum olduğunu ve bu paranın hayır işlerine ihtiyaç sahiplerine kullanmalarının uygun olacağını belirtmiştir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi