EYT Askerlik Borçlanması Geriye Çeker mi ?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sayfa içerikleri

EYT Askerlik Borçlanması Geriye Çeker mi ?

Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklaması sonrası Emeklilikte Yaşa takılanlar ile ilgili yasa düzenlemeler hız kazandı. Yeni yılın ilk günledinde de yasanın hazırlanmasının hemen ardından resmi gazetede yayınlanacak ve yürürlülüğe girecektir.

Şu anda kesin gözüyle bakılan emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT liler için sigortalılığın geriye çekilip çekilemeyeceği merak konusu oldu. Yasa hazırlanmadan kesin bir şey söylemek mnümkün değil fakat bu konudaki uzman görüşlerini bu yazımızda ele alacağız.

Emeklilikte yaşa takılanlar kimleri kapsıyor ?

Emeklilik, bir ülkenin sosyal güvenlik sisteminde çalışanların emekli olma haklarını ve bunların nasıl kazanılacağını düzenleyen bir düzenleme olarak tanımlanabilir. Emeklilikte yaşa takılanlar, emekli olma haklarını elde etmek için gerekli olan yaş ve çalışma süresine ulaşmış, ancak emekli olmayı tercih etmeyen kişilerdir. Bu kişiler, emekli olmanın avantajlarından yararlanmak yerine, çalışmayı sürdürmeyi tercih ederler.

EYT li sayısı ne kadar ?

Emeklilikte yaşa takılanların sayısı, ülkeler arasında farklılık gösterir. Bazı ülkelerde, emekli olma yaşı yüksek olduğundan daha fazla sayıda emeklilikte yaşa takılan kişi bulunur. Diğer ülkelerde ise, emekli olma yaşı düşük olduğundan emeklilikte yaşa takılan kişi sayısı azdır.

Hem Emekli olup hem Çalışmaya devam edebilir miyim ?

Emeklilikte yaşa takılanların çalışma motivasyonları farklı olabilir. Bazıları, çalışmayı sürdürmeyi tercih ederler çünkü çalışmak onlar için bir hobidir veya sosyal bir etkinlik olarak görürler. Diğerleri ise, çalışmayı sürdürmeyi tercih ederler çünkü ekonomik olarak zor durumda kalmak istemezler veya emekli maaşları yeterli olmayabilir.

Emeklilikte yaşa takılanlar, çalışmayı sürdürmeyi tercih ettikleri için çalışma hayatına daha uzun süre devam ederler. Bu da onlar için daha fazla çalışma deneyimi ve beceri kazanımı anlamına gelebilir. Ancak, çalışmayı sürdürmeyi tercih eden emeklilikte yaşa takılanların fiziksel ve zihinsel sağlıkları da dikkate alınması gerekir. Çalışmayı sürdürmeyi tercih etmelerine rağmen, emeklilikte yaşa takılanların emekli olma hakları saklıdır.

Önerilen Yazılar
1 29

Sayın Cumhurbaşkanının Açıklamasının ardından Emekli olup çalışma hayatına devam etmek isteyenler için özel bir çalışma yapılacak. bu bağlamda hem emekli olup hemde çalışabileceksiniz. bu durum işveren için sgk primlerin konusunda da destek olacağı aşikar.

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) askerlik borçlanması, emekli olmayı tercih eden veya emekli olma koşullarını henüz sağlamayan askerlik görevini tamamlamış olan kişiler için uygulanabilir. Bu borçlanma seçeneği, emeklilikte yaşa takılanlar için askerlik borçlarını ödemek için bir fırsat sunmaktadır.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için  Askerlik Borçlanması Geriye Çeker mi ?

Uzman görüşlerine göre bu iki duruma göre değişiyor. öncelikle 99 yılı öncesi sigortalı olanl

Suriyede Görev Yapan Uzman Çavuş Maaşları
Suriyede Görev Yapan Uzman Çavuş Maaşları

arın askerlik borçlanması ve 99 sonrası sigortalı olup öncesinde askerlik görevini yerine getirenler.

şimdi Uzman görüşlerine göre milat 8 Eylül 1999 tarihi. Bu tarihten sonra sigorta girişi olanlar için askerlik borçlanmasının EYT yasası açısından bir faydası yok. Çünkü yasanın yürürlük tarihi olan 08 Eylül 1999 tarihinden sonra yapılan akit için emeklilik yaşı ve prim gün sayısı sözleşemesi yeni yasaya göre yapıldığından bir hak kaybı söz konusu değil. yani askerlik borçlanması iler sigorta giriş gününüzü geriye çekemezsiniz.

Askerlik Borçlanmasının  faydası nedir ?

Askerlik borçlanması EYT liler için prin gün sayısının artırılması veaçısından uygundur. çünkü yaşı problemi ortadan kalktığından dolayı prin gün sayuısının hızlıca doldurulması açısından iyi bir seçenektir. hele ki 1999 öncesi askerliğin 18 ay olduığu düşünüldüğündü bu sure boyunca çalışmak yerine primini yatırmak kişinin faydasına olacaktır.

EYT askerlik borçlanmasının nasıl yapılacağı,  sosyal güvenlik kurumunun veya askerlik şubesinin belirlediği prosedürlere göre değişebilir. Genel olarak, aşağıdaki adımları izleyerek EYT askerlik borçlanması yapabilirsiniz:

 1. EYT askerlik borçlanmasına katılım koşullarını kontrol edin. Bu koşullar, ülkenizdeki sosyal güvenlik kurumunun veya askerlik şubesinin belirlediği kriterlere göre değişebilir. Örneğin, EYT askerlik borçlanmasına katılmak için belirli bir yaş sınırı olabilir veya belirli bir çalışma süresine sahip olmanız gerekebilir.
 2. EYT askerlik borçlanmasına katılmak istediğinizi belirten bir dilekçe doldurun. Bu dilekçe, ülkenizdeki sosyal güvenlik kurumunun veya askerlik şubesinin internet sitesinde bulunabilir veya bir müracaat ofisinde temin edilebilir. Dilekçe, askerlik borçlanmasına katılmak istediğinizi belirtmeniz ve gerekli bilgilerinizi vermeniz gereken bir formdur.
 3. Dilekçenizi imzalayın ve gerekli belgelerle birlikte müracaat ofisine veya sosyal güvenlik kurumunun veya askerlik şubesinin belirlediği bir kuruma gönderin. Bu belgeler, örneğin nüfus cüzdanı, emekli olma koşullarını sağlamadığını gösteren bir belge (örneğin emekli olma yaşının henüz sağlanmadığını gösteren bir belge) veya çalışma süresi gibi bilgiler gereklidir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 Yorumlar
 1. AHmet TUNAHAN diyor

  Merhaba Ocak 1998 de işe girdim fakat patron girişimi 2000 yılında başlatmış. o işyeride şimdi kapandı. nereye başvurarak bu durumu belirtip sigortalığımı geriye çekebilirim ?

  1. gamze diyor

   Merhaba Ahmet Bey, EYT şartlarından öncelikli olan 8 Eylül 1999 yılı ve öncesinde sigortası başlayan çalışanlar. bu bağlamda senin sigortalıllığın 2000 yılında başladığı için EYT yasasından yararlanamazsınız. Fakat belirttiğin duruma gore 2 yıla yakın sigortasız çalışmış durumdasınız. o şirket de şimdi kapanmış uzerinden 10 yıldan fazla bir süre geçtiği için mahkeme yolu kapalı görünüyor. Yine de bu konuda uzman bir avukatla görüşebilirsiniz. kapanan iş yeri sahibi ile görüşüp geriye donuk işlem yaptırmak için başvursanız da işveren çk buyuk bir ceza ile karşılaşacağından yanaşmayacaktır.

 2. Kağan diyor

  Memuriyete başlangıç tarihim 07.10.1999. Askerliğimi 1992′ de ER olarak yaptım. 2003 yılında borçlanmasını ödedim. Geçen günlerde. e devlette emeklilik yaşım 57 gözüküyordu. Askerliği saydırdığım günler hizmetime eklenmişti. Son günlerde tekrar 60 olmuş. EYT vurmasa bile borclanmış olmam benim emeklilik yaşımı geriye çekmez mi. İyi akşamlar.

  1. Meliha DİYAR diyor

   Merhaba Kağan
   EYT şartlarından birisi ve en önemsli 08 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcının yapılmış olması. sizin sigortanız ise 10 Ekimde Başlıyor. BU bağlamda EYT için hak kazanamıyorsunuz. 1992 için askerlik borçanması yapmışsınız. bu ödeme sadece gun sayınızın artırılması için olabilir. bu nednle sigorta başlangıç tarihini geriye çekme olmaz. Fakat yinede Sosyal Sigortalar kurumuna başvuru yaparak konunun değerlendirilmesini iseteyebilirsiniz. souç olarak en net bilgiyi ordan alabilirsiniz.

 3. F.ekinci diyor

  Bence Ankara 18.idare mahkmesinin kararını okursanız askerliğin memurlar içinde giriş yılını öne çektiğini görürsünüz 15 Aralık 2022
  Mahkeme, davacının 5510 sayılı kanunun ilgili maddesi kapsamında olduğuna, borçlanmaya ilişkin askerlik görevini yaptığı tarihlerde kamu görevinde çalışmaması nedeniyle verilen ret kararını, kanunda öngörülmemiş bir kısıtlamanın ‘yorum’ yoluyla uygulanmayacağı kanaatiyle hukuka uygun bulmadı.

  Kararda, davacının sigortalılık süresinin, sigorta başlangıç tarihinden başlayarak borçlandığı askerlikte geçen süre kadar geriye götürülmesi gerektiğine hükmedildi. SGK’nın kararını hukuka uygun bulmayan mahkeme, iptal kararı verdi.

  Kararda, Fevzi K.’nin emeklilik tarihinin 2025 yılı olarak düzeltilmesi yönündeki talebinin ise idari işlem mahiyetinde olduğu, bu talebe yönelik hüküm kurulmasına hukuken imkan bulunmadığı belirtildi. Kararda istinaf yolunun açık olduğu belirtildi.

  “OLMAYAN BİR ŞEYİ DEĞİL HAKKIMI İSTİYORUM”

  Fevzi K., işçilerde borçlanılan askerlik süresi kadar sigorta başlangıç süresinin geri çekildiğini; ancak memurlarda bu işlemin uygulanmadığını ifade ederek, “Bu karar Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı. Anayasa’da açık ve net” dedi.

  Öte yandan Fevzi K., mağduriyetinin bir an önce düzeltilmesini talep ederken hakkını savunduğunu dile getirdi.

  1. gamze diyor

   Fevzi Bey; Bahseetiğiniz davada karar çalışan lehine verilmiş olmasına rağmen, sosyal meday ve hükümet açıklamalarına bakıldığında askerlik borçlanmasınının EYT için geriye çekilmesi ve faydalandırılması gibi durum pek görünmüyor. EYT SAyın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmış olsa bile hala meclisten geçerek yasalaşmadı. bu durum hak sahiplerinin endişelendirirken, kıl payı EYT kaçıranlar da düzenleme yapılana kadar ertlenemesi taraftarı. memurlar.org olarak takipçisi olduğumuz için en güncel haberleri stemizden yayınlayacağız.

  2. Anonim diyor

   bu kararın numarasını bulma şansımız varmı ben bulmadım?

  3. Cenk diyor

   Bu Ankara 18. İdare Mahkemesinin Kararını bulamadım ulaşma şansımız varmı acaba?

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi