Kabin Memuru Nedir? Ne İş Yapar? Nasıl Olunur? Şartları Nelerdir? Maaşları ve İş İmkanları

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Havayolunun vazgeçilmez çalışanları arasında yer alan kabin memuru, önemli görevleri olan meslekler arasında yer almaktadır. Günümüzde pek çok kişi kabin memuru olmak isterken bu meslek adına bilgi edinmeye çalışmaktadır. Peki kabin memuru nedir, ne işe yarar ve nasıl olunur? Kabin görevlisi olmak için gereksinimler, maaşlar ve iş fırsatları hakkında bilmeniz gerekenler burada.

Önerilen Yazılar
1 30

Hem yurt içinde hem de yurt dışında bulunabilme potansiyeli ile açısından bu meslek iyi olanlar arasında yerini alır. Verilen dolgun maaşın dışında farklı yeri ziyaret etme imkânı da sağlar. Bu anlamda kabin memuru olabilmek için belirli kriterlerin sağlanması gerekmektedir.

Sayfa içerikleri

Kabin Memuru Nedir?

Havayolu tarafından belirlenen yolculara konfor ve güvenliği sağlayan kişilere kabin görevlisi denir. Özellikle kişilerin seyahat sırasında konforlu ve rahat olarak seyahat etmelerini sağlamaya hizmet ederler.

Kabin Memuru Ne İş Yapar?

Farklı havayollarından uçuş görevlileri, yolcuların güvenliğini ve konforunu garanti eder. Aynı zamanda uçuş boyunca yiyecek içecek tedarikçisi ile birçok ihtiyacın karşılanması noktasında hizmet vermektedir. Uçağa bindiğiniz andan iniş kısmına kadar yaptığı meslek yönünden yüksek önem barındıran mesleklerden biridir.

Kabin Memuru Nasıl Olunur?

Kabin memuru olmak için sivil havacılık kabin hizmetleri bölümünden 2 yıllık eğitim ile mezun olmak yeterlidir. Elbette bu görevi yerine getirmek için herhangi bir adli sicil kaydı bulunmamalıdır. Bu kriterler sağlandığı takdirde farklı havayollarında kabin görevlisi olarak çalışılabilmektedir.

Kabin Memuru Olma Şartları Nelerdir?

Kabin memuru olabilmenin ilk şartı 2 yıllık mezun olmaktır. Bu mezuniyet Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Daire Başkanlığı aracılığıyla yapılıyor. Tabii bunun yanında bazı niteliklere de sahip olmanız gerekiyor.

– Sözlü iletişim becerileri

– Acil ve stresli durumlarda sakin olun.

– Esnek çalışma saatlerine uyum sağlamak

– Bedenen ve ruhen kapalı alanlarda uzun süre çalışma isteği

– Görünüşün için endişelenme

– Yeterli diksiyon ile boy ve kilo oranı.

Bu kriterler, kabin memuru olabilmek için en önemli şartlar arasında bulunuyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan şartlar :

 

Ülkemizde kabin memuru olabilmek için mevzuat kapsamında aranan asgari gereklilikler aşağıda yer almaktadır:
– En az 18 yaşında olmak
– Sağlık yönünden görevini yerine getirmeye uygun olduğunun kontrol edilmesi amacıyla Genel Müdürlük tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşunun düzenli aralıklarla muayenesinden veya değerlendirmesinden geçmiş olmak
– İşletme El Kitabı içerisinde belirtilen usullere uygun olarak görevlerini yerine getirilebilecek yeterlilikte olmak (Boy, kilo, psikolojik test vb.)
– Yurt içi veya yurt dışında asgari 10 yıllık eğitim veren lise veya benzeri okul mezunu olmak
– İngilizce bilmek. (Bu hususa ilişkin detaylandırma görev alacağı işletmenin iç prosedürü ile belirlenir.)

Kabin Memuru Emekliliği

Aylık primler, kabin memuru maaş oranında ödeniyor. Bunun kabin ekibi emekliliği üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Başka bir deyişle, bir uçuş görevlisi havacılık endüstrisinde ne kadar uzun süre çalıştıysa, o kadar çok para kazanacaktır. 10 yıllık sigorta süresi ve maaş her memur için farklıdır.

Sebebi ise sektörde kalıcılık yılları ve kabin ekibinin emeklilik yaşıdır. Ödenen yüksek primlerle insanlar emekli olduklarında rahat bir nefes alabilirler. Ayrıca kabin memuru emekliliğinde aylık brüt sigorta oranından maaş alabilirsiniz.

Kabin Ekibinin Görevleri Nelerdir?

Kabin ekipleri, uçuş öncesi ve sonrası görevlerin yanı sıra bazı temel görevleri de yerine getirir.

– Uçuştan önce kabin onarım görevlerini gerçekleştirir.

– İçecek ve yiyecek gibi birçok öğeyi uçuştan önce tamamlar.

– Uçağa binmeye başlayan yolcuları selamlar.

– Yolcuları sözlü ve işaret dili ile gerekli işlemlere aktarır.

– Yolculara yiyecek ve içecek servisi yapar.

– Kabinin temiz tutulduğundan emin olur.

– Yolculuk bittiğinde uçuş raporunu hazırlar ve sunar.

– Güvenli bir uçuş için tüm havacılık kural ve düzenlemelerine uyar.

Kabin Memuru 2022 Maaşları Ne Kadar?

Kabin memuru maaşları, kişinin deneyimine, hizmet süresine ve pozisyonuna bağlı olarak 4.250 TL ila 19.270 TL arasında değişmektedir. Ancak genel olarak ortalama maaşın 8.380 TL olduğunu söylemek gerekir. Oranlar, bu fiyatların üzerinde veya altında herhangi bir değişikliğe tabidir.

Kabin Memuru İş İmkânları Nelerdir?

Kabin memuru, ulusal ve uluslararası birçok farklı havayolunda çalışmak için iş fırsatları elde edebilirsiniz. Uçak sahipleri için bireysel çalışma imkânı da vardır. Bu meslek, günümüzün en önemli ulaşım araçlarından biri uçak olduğu için büyük önem taşımaktadır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi