Askere Gidip Askerde Kalmak Nasıl Yapılır?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Askere gidip askerde kalmak isteyen çok kişi vardır. Askerlik görevini bir meslek haline getirip Türkiye’yi temsil etmek pek çok gencin hayalleri arasındadır. Askerde kalmak için bazı şartların da yerine getirilmesi gerekir. Bu şartların hepsine uyan kişiler askerde kalarak bu durumu iş haline getirebilirler.

Sayfa içerikleri

Askerde Subay Olarak Kalmak

Askerde kalmak isteyen erlerin pek çoğu subay olarak görevlerini yerine getirmek isteyebilir. Askerde subay olarak kalmak isteyen kişilerde aranan ilk şart 4 senelik bir bölümden üniversite mezunu olmasıdır. Üniversite mezunları askerde subay olarak kalabilir. İlk okul, orta okul ve lise mezunu olan kişiler ise askerliğini tamamladıktan sonra askerde erbaş olarak görev alabilirler. Aynı zamanda her ikisi için de askerliğini başarılı bir şekilde tamamlama şartı belirtilmiştir. Askerliğini yaparken hiçbir şekilde disiplin suçu alınmamış olması önemlidir. Askerde disiplin alan kişilerin askerde herhangi bir rütbede kalmaları mümkün değildir.

Askerde Kalmak İçin İstenen Şartlar

Askerde kalmak için yapılacaklar bu durum için istenen tüm şartların yerine getirilmesidir. Kişiler bu şartlara uyarak askerde kalabilirler. Askerde görev almak isteyenler aşağıdaki koşulları sağlamalıdır;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir.
  • Askerde kalmak için en az ilk okul mezunu olmak gerekir. Subay olmak için üniversite mezunu olmak şarttır.
  • TSK yönetmeliğinde bulunan tüm şartların sağlanıyor olması gerekir.
  • TSK yönetmeliğinde belirlenen yaş sınırı geçilmemiş olması gerekir.
  • Türkiye’de bulunan siyasi partilerden herhangi birine üye olmamak gerekir. Siyasi parti dışında da herhangi bir terör örgütü topluluğuna katılmamış olmak önemlidir.
  • Kişilerin aldığı sağlık raporları sağlık yönetmeliğine uygun olmalıdır.
  • Ahlaki ya da yasa dışı herhangi bir neden yüzünden işten çıkarılmamak askerde kalmak için önemli bir şarttır.
  • Askerde kalmak isteyen kişilerin herhangi bir hapis cezasını almamış olması gerekir.
  • Güvenlik soruşturması yapıldığı zaman temiz çıkmak da aranan şartlar arasında yer alır.
Önerilen Yazılar
1 30

Askere Gitmek İçin Yapılması Gerekenler

Askere gitmek için gerekenler yapılmadığı zaman askere gitmek mümkün olmaz. Aynı zamanda askere giderken bazı evrakların da tamamlanması gerekir. Bu evraklar da tamamlanmazsa askerlik başvurusu yapılamaz. Bu durumda da kişiler yoklama kaçağı sayılabilir. Askere giderken kişiler bazı özel eşyalarını götürmelidir. Askeriyede lazım olan her şey temin edilse de bazı eşyaları askerlerin kendisi getirmelidir. Askerliğe gitmeden önce e- devlet üzerinden istenen tüm bilgilerin doldurulması gerekir. E- devlet üzerinden işlemleri tamamlayamayan kişiler de askerlik şubesine giderek askere gideceğine dair tüm işlemler tamamlanmalıdır.

Askerlik İçin Gerekli Belgeler

Askere gitmek için yapılacaklar arasında gereken belgelerin tamamlanması da vardır. Askerdik durum belgesi sorguladıktan sonra askerlikte istenen evrakların tamamlanması gerekir. Askere gitmek için tamamlanması gereken ilk belgeler sağlık raporudur. Sağlık raporu için aile hekiminde muayene olmak gerekir. Muayene sonucuna göre aile hekimi kişinin askere gidip gitmeyeceğini belirler. Aynı zamanda hekimin isteği üzerine kişiler verem savan dispanserine de gidebilir.

Askerlikte son yoklamadan önce de bazı belgelerin tamamlanması gerekir. 9 tane vesikalık fotoğraf, adli sicil kaydı, nüfus cüzdanının aslıyla fotokopisi, kişilerin öğrenim durumuyla ilgili belge ve kopyası, sanatı ve mesleği gösteren bir resmi belge, sporcu kişilerin de lisansı askerlikte istenen belgeler arasında yer almaktadır.

Askere Giderken Kişilerin Alması Gereken Malzemeler

Askere gitmek için durumlar tamamlandıktan sonra kişiler gitmeden önce bazı malzemeleri kendileriyle götürmelidir. Askeriye de bazı eşyalar verilir fakat kişiler de maddi imkanları sağladıkça götürmelidir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum
  1. […] yanında kamuda çalışanlar için de doğum ve askerlik borçlanması hakları bulunuyor. Borçlanılan süreler hizmet yılı olarak ekleniyor ve böylece […]

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi