Esnaf Kefalet Ağır Vasıta Kamyon Kredisi Nasıl Alınır?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Nakliye ya da yük taşımacılığı yapanlar için önemli gerekliliklerin başında ağır vasıta kamyon işletmeciliği geliyor. Ağır vasıta kamyon kredisi çekme şartlarının sağlanması ile birlikte özel faiz oranları ile kredi çekmek mümkün olmaktadır.

Ağır Vasıta Ticari Araç Kredisi Nasıl Çekilir?

Şoför olanlar için 4 farklı birim tarafından ağır vasıta ticari araç kredisi verilmektedir. Bu birimler; esnaf kefalet şoför kredileri, Halkbank tarafından sunulan krediler, diğer özel bankaların sundukları ticari araç finansmanları, kamyon ve otobüs üretimi yapan anlaşmalı bankalar ile vermiş oldukları finansman destekleri olmaktadırlar.

Bu kapsamda özel ya da kamuya ait olan bankalar da dahil olacak şekilde alınacak her markaya ait sıfır ya da ikinci el ağır vasıta araçlar için kredi kullanmak mümkün olmaktadır. Şartların sağlanması halinde ikinci el araçlarda 10 yaşa kadar alınacak iş makineleri ya da taşımacılık kredileri 48 aya kadar verilmektedir. Sıfır araç alımlarında ise söz konusu olan vade süreleri daha fazla artmaktadır.

Ağır Vasıta Araç Kredisi Şartları Nedir?

Önerilen Yazılar

Lise KPSS Soru Dağılımı Nasıl?

KPSS Soru Türleri Neler, Soru Dağılımı

1 29

Ağır vasıta araç kredisi şartları şu şekildedir;

  • Ağır vasıta almak isteyen kişi şoför esnafı ise esnaf odalarına yasal olarak kayıtlı olması gerekmektedir. Şoför esnafı olarak geçmiyorsa sadece bireysel tüketici finansmanından yararlanabilmektedir.
  • Başvuru yapan işletmenin vergi borcunun olmaması gerekmektedir.
  • KOSGEB’den daha önce hibe ya da kredi alınmışsa, 5 yıl içerisinde kooperatif kredilerinden yararlanmak mümkün değildir.
  • Başvuru yapan kişinin kredi notu yüksek olmalıdır. Düşük kredi notuna sahip olanlar, sicili bozuk olanlar ya da kara listede yer alanlar şoför esnafı dahi olsalar kredi alamamaktadır.
  • Başvuru sahibi şoförün kredi başvurusundan önce muhasebecisinden gelir gider belgelerini temin etmesi gerekmektedir. Gelir gider defteri olmadığında aynı zamanda maaş bordrosu da bulunmuyorsa, esnaf kredi çekemeyecektir. Sadece vergi levhası ya da fotokopisi yeterli olmamaktadır.
  • Başvuru belgeleri arasında ikamet belgesi ve kimlik fotokopisinin de olması gerekmektedir. Ortaklı olan bir ticari işletme bulunuyorsa bu durumda diğer ortakların da belgeleri temin edilmesi gerekmektedir.
  • Sıfır kilometre kamyon ya da otobüs alımlarında bayiler ile anlaşma sağlanması halinde banka kredilerinde proforma fatura ibraz edilmesi gerekmektedir. Bireysel taşıt kredileri için bankalar en fazla aracın yüzde 75 oranındaki tutarını öderler, finansmanın ticari olmasında ise yüzde 100 oranında kredi kullanımı mümkündür.

Esnaf Kefalet Ağır Vasıta Kredisi Faizsiz midir?

Esnaf kefalet ağır vasıta kredisi faizsiz değildir, başka bir deyişle esnaf kefalet aracılığı ile çekilecek olan krediler tüm alanlarda olduğu gibi ağır vasıta alımları için de faiz ile sunulmaktadır. Ancak kooperatifin sunduğu kredi oranları bankalara kıyasla çok daha düşüktür. Örnek olarak 50 bin lira kredi çeken kişi 60 ay vade imkânlarından yararlanabilmekte ve aylık ödemesi de 800 TL olacaktır. Bu bakımdan esnaf kefalet kredisi çekmek düşük faizler ile ağır vasıta almak isteyenlere önemli avantajlar sunmaktadır. 12 ay vadede faiz oranları 0,33 olurken, 12 ayı geçen kredilerde faiz oranı yüzde 0,41’dir.

Kredi başvurusunda sözü edilen gerekli şartların sağlanması ile birlikte esnaf kefalet kooperatiflerine başvuru yapılır. Başvuru esnasında kredinin sağlanması koşullarının yerine getirilmesi halinde kooperatif birtakım kesintiler yapacaktır. Buna göre yüzde 1,5 masraf, yüzde 1 kredi risk fonu, yüzde 1,5 bloke sermayesi ve yüzde 0,05 kuruluş katılım payı kesintisi yapılarak talep edilen tutar, kredi notu karşılığında sağlanmaktadır. Bu koşullardan yararlanmak için ise başvuru sahibinin kredi kooperatifine kayıtlı olması gerekmektedir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi