Memurlar İçin Kurumlar Arası Geçiş Nedir?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Memurlar için kurumlar arası geçiş konusu memurlar tarafından öğrenilmek istenilen konular arasında yer almaktadır. Kurumlar arası yatay geçiş olarak da tanımlanarak uygulanmaktadır. Her dönem kurumlar arasında geçiş yaptırmak isteyen çok sayıda insan bulunmaktadır. Memur olarak çalışan ve görev yapan insanlar tarafından bu tür geçişler daha iyi bir pozisyon veya görev için tercih edilmektedir. Günümüzde de en çok araştırma konusu olmaktadır.

Bir yatay geçiş olarak hakkında bilgi alınma durumunda olan insanlar tarafından eksik kalan bilgileri tamamlamak amacıyla araştırması yapılan konulardır. Göreve eş değer bir göreve geçiş için yapılmak istene geçiş hakları memurlar için şehir ve kurum değişikliği imkanı da yaratmaktadır. 657 Devlet Memurları Kanunu çerçevesi içinde ataması bir şehre ve kuruma memur olarak yapılan kişilerin görev değiştirme hakları bulunmaktadır. Kişisel tercih olarak da görev yerini değiştirme hakları memurluk zamanı boyunca bulunmaktadır. Araştırma ve inceleme bakımından da memur olanlar için önemli konular ve başlıklar arasında yer almaktadır.

Kurumlar Arası Geçiş Özellikleri

Kurumlar arası geçiş yapmak için belirli bir özelliğe sahip olmak ve kuralları yerine getirmek gerekmektedir. Devlet memuru olarak görev yapan insanları bulunduğu vazifelerden başka bir vazifeye geçmesi durumu olarak da tanımlanarak kullanılır. Naklen olacak şekilde geçiş hakkının tanınması olarak da tanımlanmaktadır. Memur tarafından yapılacak olan yazılı bir talep üzerine yapılması gerekmektedir. Geçmek istediği kurumun ve görevin kişiye uygun pozisyonu sağlaması da gerekmektedir. En iyi tercih yöntemi olarak da görülmektedir. Kurumlar arasında genellikle yatay geçiş memurlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Önerilen Yazılar
1 29

Bir kişi 657 sayılı kanuna göre naklen bir göreve geçiş yapabilir, atanabilir. Sorun ve problem oluşmaması için sırasıyla oluşacak adımlar arasında başvuru, bildiri, inceleme, araştırma, analiz ve sonuçlar bulunmaktadır. Memur olarak çalışmaya hak kazanan her insanın çalışma süresinde belirli bir yıl içinde yapacağı tercihler arasında yer almaktadır. Evlilik nedeniyle geçiş yapmak, eş durumu nedeniyle geçiş yapmak ve iş durumu nedeniyle kurumlar arasında yatay geçiş yapmak için kurallara tamamen uygun olarak hareket edilmesi gerekmektedir. Memur bir başka göreve geçmek için tercih alanları kendi belirleyecektir.

Memur olarak görevini yazılı olarak bildiren bir insanın kurum ve görev değişimi için bir ay öncesinde yazılı olarak bağlı bulunduğu kuruma bildiri yapması gerekmektedir. Bildiri yapılmaması durumunda geçişler başarısız olacaktır. Karşılıklı olarak muvafakat onayı alınarak yapılan uygulamalar olmaktadır. Hakkında kesin ve net bir bilgiler almak adına da sıklıkla araştırılan konular arasında yer almaktadır. Kurumlar arasında geçiş yapmak isteyen memurların yasal şartları ve sorumluları yerine getirmesi gerekmektedir. Şartları sağlamayan memurların geçiş hakları bulunmayacaktır.

Kurumlar Arası Geçiş İçin Belirtilen Şartlar

Kurumlar arası geçiş koşulları arasında yasak olarak yükümlülük yerine getirilmesi hususu bulunmaktadır. Geçilmek istenen kurum ile karşılıklı olarak onayın ve anlaşmanın sağlanması da gerekli olan şartlar arasında yer almaktadır. Memurun gitmek istediği kurumlarda asli görevinin önceki göreviyle benzer veya aynı olması gerekmektedir. Farklı görevlere başvuru yapılmaması konusu da araştırmalar yapılması, bilgiler toplantıları ve kurallara uygun olarak davranılması gerekmektedir.

Memurun bulunduğu görev değişimi öncesinde her türlü yasal beyanını yapması, yazılı olarak bildirim yapması gerekmektedir. Güvenlik soruşturması ve gerekli incelemeler sonunda kişiye uygun olan bir pozisyon hemen belirlenecektir. Son zamanlarda kurumlar arası da geçiş hakkı ve yasal şartlar konusunda da araştırmalar büyük bir hızla devam etmektedir. Şart ve sorumluluk kişinin yeniden başka kurumda görevine devam etmesine olanak sağlamaktadır.

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi