Emekli Maaşı Banka Değişikliği Süresi Ne Kadar?

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Emekli maaşını taşımak isteyenler için emekli maaşının banka değişikliğinde ne kadar sürede taşınacağı merak ediliyor. Emekliler için emekli maaşını almakta oldukları bankaları her zaman değiştirme imkânı bulunsa da belirli noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Emekli Aylığı Banka Nasıl Değiştirilir?

Emekli maaşı taşıma talebi öncesinde bu işlemin ne kadar sürede gerçekleşeceği merak ediliyor. Maaş taşıma talebi için iki seçenek bulunmaktadır, öncelikle bu noktanın bilinmesi gerekmektedir. İlk nokta e – devlet maaş taşıma sistemi bir diğeri ise emekli maaşı banka değişikliği dilekçesi hazırlayarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmaktır. E – devlet üzerinden başvurular çok daha hızlı ve pratik yapıldığı için pek çok kişiye emekli maaşının taşınması işlemleri için e – devlet kanalını tercih etmektedir.

E – devletten maaş taşımak oldukça pratik ve hızlı sonuç sağlamaktadır. Bu yüzden banka değişikliği talebinde bulunmak isteyenler şu adımları takip etmelidir;

  • İlk önce e – devlet’e giriş yapılması gerekmektedir. E – devlet üyeliği olmayan kimseler herhangi bir PTT şubesinden e – devlet şifresi almalıdırlar.
  • E – devlet’e giriş yaptıktan sonra arama ekranına emekli aylığı alım statüsüne göre bilgiler yazılmalıdır. Bu kapsamda 4A emeklisi iseniz arama kutusuna “4A Banka Değişikliği”, 4B emeklisi iseniz arama kutusuna “4B Banka Değişikliği”, 4C emeklisi iseniz arama kutusuna “4C Banka Değişikliği” yazmanız gerekecektir.
  • Statüye göre uygun olan banka değişikliği tercihleri yazıldıktan sonra açılan sayfa üzerinden mevcut emekli maaşı aldığınız banka bilgileri görülecektir. Bu durumda, maaşınızı hangi bankaya taşımak istiyorsanız o bankayı bularak bilgilerinizi kaydetmelisiniz. İşlemin onaylanması sonrasında yeni bankadan emekli maaşı alabilirsiniz.
Önerilen Yazılar
1 30

Emekli Maaşı Banka Değişikliği Dilekçesi Nasıl Verilir?

E – devlet üzerinden banka değişikliği yapamıyorsanız SGK emekli maaşı banka değişikliği dilekçesi vererek banka değişikliği talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için dilekçede mevcut hesap bilgilerinize ve banka adına yer verip yeni bankanın da hesap bilgilerini paylaşarak talebinizi iletebilirsiniz. Dilekçenin işleme alınması sonrasında birkaç gün içerisinde, ortalama bir hafta içinde başvurunuz sonuçlanacaktır.

Aynı bankanın farklı bir şubesine alımlarda herhangi bir değişiklik sorunu yaşanmamaktadır. Ancak farklı bankalara emekli maaşı taşımak istiyorsanız bu durumda belirli noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Eğer maaşınızı almakta olduğunuz bankadan emekli maaşınızı teminat göstererek herhangi bir kredi çekmişseniz bu durumda banka değişikliği borcunuzu ödemeden yapamazsınız. Banka değişiklikleri sadece tek taraflı olmayıp değiştirilecek olan bankanın da onayını gerektirmektedir. Kredi ya da başka herhangi bir borç durumu olmadığında bankalar emekli aylığının değişiklik talebine olumlu yanıt vermektedirler. Ancak kredi ya da başka bir borç olması halinde banka değişikliği e – devlet ya da SGK’ya dilekçe verilerek yapılmamaktadır. Bu durumda borcun tamamen kapatılması gerekmektedir.

Banka Değişikliğinde Promosyon Ne Olur?

Bankaların emeklilere sunduğu en önemli avantajlardan birisi promosyon ödemeleri oluyor. En temel tanımı ile birlikte promosyon belirli bir süre bankadan emekli aylığı alan emekliler için bankaların çeşitli tutarlarda yaptıkları ödemeleri ifade ediyor. Halihazırdaki mevzuat kapsamında herhangi bir bankada en az 3 yıl kalan ve emekli maaşı alan emekliler için promosyon ödemeleri 3 yıl sonunda yapılır. Bu sürenin hesaplanmasında kişinin emekli olduğu tarih değil, bankadan ne zaman emekli maaşı almaya başladığına bakılır. Örneğin 2018 yılında bir bankadan emekli maaşı almaya başlamış kimse 2021 yılında tam tarihinde 3 yılı doldurduğunda promosyon ödemesi almaya hak kazanacaktır. Promosyon ödemeleri alınan emekli maaşı tutarlarına göre belirleniyor ve en düşük 750 TL olarak veriliyor. Ancak banka değişikliğinde mevcut promosyon hakkı kaybolur ve 3 yıllık süre en başından başlamaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi