Memurları İl Dışı Tayin Hakkı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Memurl İl Dışı tayin hakkı yasalara ve ilgili bakanlıklarının genelgelerine göre düzenlenir.

Memur nasıl  tayin isteyebilir konusunda detaylı açıklamamız bu yazımızda.

Sayfa içerikleri

Memurlar İl Dışı Tayin Hakkı

Memurlar Dönem Tayinleri dışında bir mazeret nedeniyle de il dışı tayin isteyebilirler. Bu mazeretler; tayin istenen ilde boş kadro olması, çalışılan yerdeki görevin sona ermesi, sağlık durumu, eş durumu gibi sebepler olabilir. Şimdi bu konuları tek tek detaylı olarak açıklayalım.

Dönem İl Dışı Tayini

Dönem tayinleri genel olarak bakanlıkların iç işleyişine göre değişir. bu dönemler bazı bakanlıklarda 4 adaet ikin kimisinde tek kimisinde ise 2 olarak sınırlıdır. bunun sebebi eğitim öğretimin aksamaması, iş ve işleyişin düzenli olması, emniyet ve kolluk hizmetlerinin tam olarak verilmesi ve adli işlemlerin hızlandırılmasıdır.

Yalnız Memurlar İl dışı tayin dönemleri bakanlıkların çoğunda 2 dönem olarak belirlenmiştir.  Bu İl dışı tayin dönemi ocak ve temmuz olarak belirtilmiştir.

Ocak İL Dışı Tayin Dönemi

Her yılın Ocak ayında yapılan ve tayin işlemleridir. Bu donemde başvurular alınır ve okul ara tatillerinde  işlemlerinin bitirilmesi planlanır. buarada amaç çocukları olan ailelern çocuklarının eğitim – öğretimden eksik kalmaması ve il dışı tayin isteyen memurun ara tatilde taşınma sürecini tamamlamasıdır.

Bu dönemlerdeki  tayinler yaz dönemine göre onaylanması yüksekbaşvurularıdır. çunku bu ara donemde özelikle ilköğrenim ve ortaöğrenimde çocuğu olan memurlar çocukalrın dersleri dolayısı ile nadiren tayin isterler. talep az olmasından dolayı başvurusu kabul edilme ihtimali yüksektir.

Temmuz Dönem Tayini

Yaz dönemi il dışı tayin döenemi olarak ta anılır. bu döenmde eğitim ve öğretime yaz tatili arası verildiği için memurların daha çok başvuruda bulunduğu tayin dönemidir.

genel olarak Haziran ayında duyuru yapılır ve temmuz sonuan kadar tayin işlemlerinin tamamlaması planlanır.  Bu dönemde yoğun talepler olduğu için zelikle yeni başlayan memurlar tayin dilekçeleri puan ve kıdem dolayısı ile kabul edilmeme ihtimali yüksektir.

Bazı Bakanlıklarda tayin için en az ve en fazla şeklide çalışma koşulu aramaktadır bu  nedenle bazı bakanlıkların memurları tayinleri içimn bu süreleri gözetmeleri şarttır.

Boş Kadro Tayini

Dönem Tayinleri dışında yapılan ve boş kadro olması durumunda kabul edilen tayinlerdir. yalnız tayin istyeyeceğiniz il de boş kadro olması her zaman kabul sebebi değildir. bulunduğunuz yerden  tayin isteyebilmek için çalıştığınız yerde de norm fazlası olmanız gerekir. yani ihtiyaç varken sırf boş kadro var diye tayin talebiniz kabul edilmeyebilir.

Mazeret Tayini

Mazeret tayinleri dönemden bağımsız olarak bir mazerete bağlı talepleridir bunlar temel olarak sağlık mazereti tayini, eş durumu tayini ve güvenlik sebebiyle tayin olarak sınıflandırılır. Şimdi bunları sırasıyla detaylandıralım

Sağlık Mazereti İl Dışı Tayini

Memurun Sağlık mazereti ile ilgili tayini talebidir. Burada iki türlü durum söz konusundur. Memurun Kendi Sağlığı ile ilgili tayin talebi, memurun bakmakla yükümlü olduğu kişilerin sağlık ile gili problemlerinden dolayı talep ettiği il dışı tayin telebidir.

Örnekler ile açıklayalım.

Önerilen Yazılar
1 30

Memurun Kendi Sağlığı İle İlgili Mazeretinden Dolayı İl Dışı Tayin Talebi

Eğer memurun sağlığının bozulması sebebiyle yapılan başvurudur. Eğer memurun çalıştığı il sınırları içinde kendi sağlığının tedavisi yada takibi için gerekli donanım veya branşın bulunmaması durumunda Memur Sağlık Mazaret Tayini talebinde bulunabilir. İlgili bakanlık il dışı tayin dilekçesini değerlendirerek, dilakçede istediği bir il var  ise ve başvuru  değerlendirecektir.

yalnız burada  bakanlık hastalığınız ile ilgili detaylı sağlık kurulu raporu talep edebilir. üst yazı ile bu sağlık kurulu raporunu bulunduğunuz ilin yetkili hastanesineden alabilirsiniz. (Sağlık kurulu raporunun nasıl alınacağı ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)

Memurun Bakmakla Yükümlü Olduğu Kişinin Sağlık Mazereti Tayini

Memrun bakmakla yükümlü olduğu anne-baba- kardeş v.s. gibi bakmakla yükümlü olduğu kişierlin sağlık durumu ile ilgili nedenlerden doayı memur  tayin talebinde bulunabilir. Burada bakılacak kişinin il dışında ikamet ediyor olması ya da bu kişinin tedavisinin memurun bulunduğu ilde mümkün olmamamsı durumunda talep edilebilir. örnek olarak Annesi yatalak olan ve bakacak kimsesi olmayan memur bulunuduğu ilden annesinin bulunduğu ile tayin isteyebilir. Aynı şekilde Babasının Tedavisi il içinde mumkunatı yok ise tedavisinin yapılabileceği ile tayin talebinde bulunabilir.

Bir örnekle daha açıklayalım. Eğer memurun çocucuğu özel gereksinime ihtiyacı var ve tedavisi ancak daha teşekküllü bir hastanede yapılabiliyor ise bundan dolayı bulunduğu ilden tedavi ve rehabilitasyonun yapılabileceği  farklı bir şehire isteyebilir. bakanlık bunun için ÇÖZGER raporu isteyebilir. Çözger raporu nasıl alınır ile iligili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Eş Durumu Tayini

Mazerete bağlı İl Dışı Tayin lerden birisi de Eş durumu ve aile bütünlüğü tayinidir. DMK 657 Madde 14 e göre eşin zorunlu olarak yerdeğiştirmesi gerekiyorsa, yani  vali, kaymakam, süt düzey bürokrat polis, asker, hakim, savcı gibi tayinleri direkt olarak yapılan bir görev ifa ediyorsa memurlar eşlerinin bulunduğu yere tayin talebinde bulunabilirler.

Şimdi örneklendirelim.

Eşler Aynı Bakanlıkta Görev Yapıyorsa

Memur İL Dışı Tayin
Memur İl Dışı Tayin

Aynı kurumda (bakanlıkta) görev yapan eşler için ilgili bakanlığın genelgesine göre ve kurumun daha çok itiysacı bulunduğu herhangi bir yere. Burada dikkat edilmesi gerekn nokta eşlerinin herhangi birinin yanında değil, bakanlığın uygun gördüğü yerde olması durumudur.

örnek Eşleirn birisi Aydın ilinde Diğeri ise Manisa ilinde ise bakanlık aile birleşimi için iki memuru da talep halinde Uşak İline tayinini yapabilir.

Kıdemi düşük olan kıdemi yüksek olanın yanına tayin edilebilir FAKAT ; Kıdemi yüksek olan AYDIN İlinde kıdemi düşük olan ise BAYBURT İLinde ise bakanlık burada BAYBURT İLine ihtiyaç var deyip kıdemi yuksek olanı kıdemi düşük olanın yanına yani BAYBURT İline  tayin edebilir.

Memur İL Dışı Tayin
Memur İL Dışı Tayin

Eşler Farklı Bakanlıklarda Görev Yapıyorsa

Eşlerin farklı bakanlıklarda görev yapması durumunda bu iki bakanlık arasındaki protokol hükümlerince karar verilir. burada iki bakanlık arası koordinasyon ile hengi eşin ytayin edileceğine karar verilir. ve talep halinde il dışı tayin yapılır.

Burada atamada öncelikli bazı meslekler vardır var bazı personellerin yeri değiştirilemediğinde diğer eş tayin yapılır.

Eş Durumu Tayinlerinde öncelik Vali, Kaymakam, Bürokrat, Emniyet ve kolluk Kuvvetleri, jandarma hizmetleri Stratejik personeller olarak sıralanırlar.

Yukarıda bahsettiğimiz üzere memur tayin işlemlerinin bir çok yolu vardır.  Yalnız mazerete dayalı İL dışı tayin lerde her yıl mazeretein devam ettiğini çalışılan kuruma ibraz edilmesi gerekmektedir.

Değerli Ziyaretçilerimiz;

Bu yazımızda Memur tayin işlemleri  konusunda detayla bilgilendirme yaptık. konu hakkında merak ettiklerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz.

 

 

 

 

 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Daha fazla bilgi