Bilgi arşivleri - Memurlar Blog Forum - Memurlar.org https://www.memurlar.org/bilgi/ Memurun Gerçek Mekanı Wed, 04 Jan 2023 21:57:43 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.5.2 https://www.memurlar.org/wp-content/uploads/2022/04/cropped-favicon-1-32x32.png Bilgi arşivleri - Memurlar Blog Forum - Memurlar.org https://www.memurlar.org/bilgi/ 32 32 2023 Yeni Evim Kampanyası Şartları Memurlar Başvurabilir mi? https://www.memurlar.org/2023-yeni-evim-kampanyasi-sartlari-memurlar-basvurabilir-mi/ https://www.memurlar.org/2023-yeni-evim-kampanyasi-sartlari-memurlar-basvurabilir-mi/#comments Wed, 04 Jan 2023 21:57:43 +0000 https://www.memurlar.org/?p=3597 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Yeni Evim Projesi Kampanyası Şartları

Yeni Evim Kampanyası Şartları

2023 Yeni Evim Kampanyası Şartları Memurlar Başvurabilir mi? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Yeni Evim Projesi Kampanyası Şartları

Hükümetin açıkladığı yeni bir proje ile dar gelirliler için yeni bir ev projesi başlattı. bu proje ile ev sahibi olamayan ve vatandaşların yararlanması ve uzun vadede ödeme yapması planlanıyor. İşte yeni evim kampanyası şartları yada diğer adıyla yeni evim projesi şartları.

Yeni Evim Kampanyası Nedir ?

Asıl adı Yeni Evim Konut Finansman Programı Kampanyası olan bu kampanya ile orta ve dar gelirli vatandaşlar için açıklanan kredi finansman kampanyasıdır. Yeni Evim Kampanyası ile vatandaşlar uzun vade ödemeleri ile ev sahibi olabilecek. Yeni Evim Kampanyası şartları  nı karşılayan herkes bu projeye başvurabilecek İŞte Yeni Evim Kampanyası Şartları

Yeni Evim Kampanyasına Kimler Başvurabilir ?

Yeni evim kampanyası orta ve dar gelirli vatandaşlar için olduğundan yatırım amaçlı başvurular olmaması için bazı kriterler bulunmakta. Kampanyaya dahil olmak için aşağıdaki şartların sağlanması gerekiyor.

 • Kişinin Üzerine Hiç Konut Olmaması Gerekiyor : Yeni Evim kampanyasına başvurunun ilk koşulu vatandaşın üzerine herhangi bir konut olmaması gerekiyor. Kredinin amacı gereği bu uygulama yapılacak.
 • Alınan Ev 5 Yıl Boyunca Satılamacak :  Yeni evim Projesi kapsamında ev alan vatandaşlar aldıkları evi en az 5 sene satamayacaklar.
 • Son 1 Yıl İçinde Konut Satışı Yapılmamış olması gerekiyor: Kampanyanın doru hedefe yönelik olması için kötü niyeti engellemek için olan en erken 1 yıl içinde herhangi bir konut satışının yapılmaması gerekiyor.
 • Başvurulan İlde 1 Yıl İkamet edilmesi gerekiyor. Yine kampanyanın doğru hedefi bulması amacıyla yatırım amacıyla değil barınma amacıyla alınması için başvuracak vatandaşların bulundukları ilde en az 1 yıl ikamet etmeleri gerekmekte.

Yeni Evim Kampanyası nda neler var

 • 0,69 Faiz oranı : Özelikle son dönemde kredi fazi oranlarının enflasyon nedeniyle çok yüksek olmasından dolayı bu oran olabilecek en iyi oran olarak değerlendirmek gerekiyor. geçmişte bu oranla hiç bir zaman kredi verilmemiştir. Yeni Evim Kampanyası kredi oranı ile ev satışlarının artması bekleniyor.
 • 15 Yıla Kadar Vade : Normal Konut kredilerinden en fazla vade 120 ay yani 10 yıldır. Yeni Evim Projesi ile bu vare 180 ay olarak belirlenmiş. böylece aylık taksit miktarları da düşmüş olacak.
 • %10 Peşinat ile kredi başvurusu yapabilme: Evin değerinin en az %10 luk kısmının peşin olarak verilmesi gerekiyor. Normal ev kredilerinde ise bu oran %25 peşinat olarak istenir. Yeni Evim Projesinde ise bu oran %10 olarak düzenlenmiş.
 • ilk 3 Yıl Ödemem Kolaylığı :  Yeni Evim Projesi ile 3 yıl boyunca hazine desteği olacak

 

Yeni Evim Kampanyası’ndan nasıl faydalanılacak ?

16  Ocak tarihinde Başlayacak Kampanya ile bu kampanya şartlarını sağlayanlar faydalanabilecek . Başvurmak isteyen vatandaşlar öncelikle konut üreticileri tarafından ilan edilen evleri ilana çıkaracaklar.

Vatandaşlar kendilerine uygun olan ev için bankaya başvuracaklar. bankalar ev kredisi için gerekli evraklar ile evi ve ödeme koşullarını değerlendirerek uygunluğu durumunda vatandaşa krediyi çıkaracak.

Tüm ev kredilerinde olduğu gibi burada da ev için çıkan kredi bankada bekleyecek satış işlemi sonrası banka üreticiye parayı aktaracak.

Tapunun üzderinde Evi satan alan vatandaşın adı olacak fakat banka tarafından 1. sırada ipotekli olarak hazırlanacak. Kredi ödemesinn bitmesinin atrdından tapudan ilgili ipotek kaldırılacak.

 

Memurlar Yeni Evim Kampanyasına Başvurabilir mi?

Başvuru Şartları arasında Memuriyet ile ilgil herhangi bir kısıtlama yok. bu bağlamda memurlar da şartları sağlaması durumunda Yeni Evim Kampanyası na başvurabilirler.

Memur Maaşlarına yapılan %30 luk 2023 zammı ile birlikte ilk bakışta bu ödemeler için destek olacağa benziyor.

Babamın Üzerine Ev var başvurabilir miyim ?

Yeni Evim Projesi kapsamında şartar arasında başvuracak vatandaş ile ilgili şartlar bulunmakta. bu bağlamda Annesi, Babası, Kardeşerinin üzerinde ev olanlarda Bu kampanyaya başvurabilirler.

Yeni Evim Kampanyasına Başka bir ilden başvuru yapabilir miyim ?

Kredi kampanyası kapsamında amaç yatırım olmadığı için başvru yapılan ilde en az 1 yıl süre ile ikamet edilmiş olması gerekiyor. bu nedenle başka illerdeki konutlar için başvuru yapamazsınız.

Hangi Bankalar Yeni Evim Kredisi Veriyor.

Bu konuda  Projenin başlangıç tarihi olan 16 Ocak 2023 tarihinden önce net bir bilgi bulunmuyor fakat bu faiz oranını ancak devlet bankaları verebileceğinden muhtemelen Ziraatbank ya da Halk Bankası bu konuda destek verecek bankalar olacak.

Yeni Evim Taksitleri Ne kadar Olacak ?

Alınacak kredi miktarına ve taksit miktarına göre değişmekle birlikte 1 Milyon TL için örnek ödeme tablosu şu şekilde olacak

Yeni Evim Kampanyası Taksit Miktarları
Yeni Evim Kampanyası Taksit Miktarları

 

Yukarıdaki miktarları talep edeceğiniz miktara göre çarparak yaklaşık taksit miktarlarını görebilirsiniz.

 

2023 Yeni Evim Kampanyası Şartları Memurlar Başvurabilir mi? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/2023-yeni-evim-kampanyasi-sartlari-memurlar-basvurabilir-mi/feed/ 4
EYT Askerlik Borçlanması Geriye Çeker mi ? https://www.memurlar.org/eyt-askerlik-borclanmasi-geriye-cekermi/ https://www.memurlar.org/eyt-askerlik-borclanmasi-geriye-cekermi/#comments Fri, 30 Dec 2022 09:03:57 +0000 https://www.memurlar.org/?p=3590 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

EYT emeklilik Şartları

EYT Askerlik Borçlanması Geriye Çeker mi ? Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklaması sonrası Emeklilikte Yaşa takılanlar ile ilgili yasa düzenlemeler hız kazandı. Yeni yılın ilk günledinde de yasanın hazırlanmasının hemen ardından resmi gazetede yayınlanacak ve yürürlülüğe girecektir. Şu anda kesin gözüyle bakılan emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT liler için sigortalılığın geriye çekilip çekilemeyeceği merak konusu oldu. Yasa […]

EYT Askerlik Borçlanması Geriye Çeker mi ? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

EYT emeklilik Şartları

EYT Askerlik Borçlanması Geriye Çeker mi ?

Sayın Cumhurbaşkanı’nın açıklaması sonrası Emeklilikte Yaşa takılanlar ile ilgili yasa düzenlemeler hız kazandı. Yeni yılın ilk günledinde de yasanın hazırlanmasının hemen ardından resmi gazetede yayınlanacak ve yürürlülüğe girecektir.

Şu anda kesin gözüyle bakılan emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT liler için sigortalılığın geriye çekilip çekilemeyeceği merak konusu oldu. Yasa hazırlanmadan kesin bir şey söylemek mnümkün değil fakat bu konudaki uzman görüşlerini bu yazımızda ele alacağız.

Emeklilikte yaşa takılanlar kimleri kapsıyor ?

Emeklilik, bir ülkenin sosyal güvenlik sisteminde çalışanların emekli olma haklarını ve bunların nasıl kazanılacağını düzenleyen bir düzenleme olarak tanımlanabilir. Emeklilikte yaşa takılanlar, emekli olma haklarını elde etmek için gerekli olan yaş ve çalışma süresine ulaşmış, ancak emekli olmayı tercih etmeyen kişilerdir. Bu kişiler, emekli olmanın avantajlarından yararlanmak yerine, çalışmayı sürdürmeyi tercih ederler.

EYT li sayısı ne kadar ?

Emeklilikte yaşa takılanların sayısı, ülkeler arasında farklılık gösterir. Bazı ülkelerde, emekli olma yaşı yüksek olduğundan daha fazla sayıda emeklilikte yaşa takılan kişi bulunur. Diğer ülkelerde ise, emekli olma yaşı düşük olduğundan emeklilikte yaşa takılan kişi sayısı azdır.

Hem Emekli olup hem Çalışmaya devam edebilir miyim ?

Emeklilikte yaşa takılanların çalışma motivasyonları farklı olabilir. Bazıları, çalışmayı sürdürmeyi tercih ederler çünkü çalışmak onlar için bir hobidir veya sosyal bir etkinlik olarak görürler. Diğerleri ise, çalışmayı sürdürmeyi tercih ederler çünkü ekonomik olarak zor durumda kalmak istemezler veya emekli maaşları yeterli olmayabilir.

Emeklilikte yaşa takılanlar, çalışmayı sürdürmeyi tercih ettikleri için çalışma hayatına daha uzun süre devam ederler. Bu da onlar için daha fazla çalışma deneyimi ve beceri kazanımı anlamına gelebilir. Ancak, çalışmayı sürdürmeyi tercih eden emeklilikte yaşa takılanların fiziksel ve zihinsel sağlıkları da dikkate alınması gerekir. Çalışmayı sürdürmeyi tercih etmelerine rağmen, emeklilikte yaşa takılanların emekli olma hakları saklıdır.

Sayın Cumhurbaşkanının Açıklamasının ardından Emekli olup çalışma hayatına devam etmek isteyenler için özel bir çalışma yapılacak. bu bağlamda hem emekli olup hemde çalışabileceksiniz. bu durum işveren için sgk primlerin konusunda da destek olacağı aşikar.

EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) askerlik borçlanması, emekli olmayı tercih eden veya emekli olma koşullarını henüz sağlamayan askerlik görevini tamamlamış olan kişiler için uygulanabilir. Bu borçlanma seçeneği, emeklilikte yaşa takılanlar için askerlik borçlarını ödemek için bir fırsat sunmaktadır.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için  Askerlik Borçlanması Geriye Çeker mi ?

Uzman görüşlerine göre bu iki duruma göre değişiyor. öncelikle 99 yılı öncesi sigortalı olanl

Suriyede Görev Yapan Uzman Çavuş Maaşları
Suriyede Görev Yapan Uzman Çavuş Maaşları

arın askerlik borçlanması ve 99 sonrası sigortalı olup öncesinde askerlik görevini yerine getirenler.

şimdi Uzman görüşlerine göre milat 8 Eylül 1999 tarihi. Bu tarihten sonra sigorta girişi olanlar için askerlik borçlanmasının EYT yasası açısından bir faydası yok. Çünkü yasanın yürürlük tarihi olan 08 Eylül 1999 tarihinden sonra yapılan akit için emeklilik yaşı ve prim gün sayısı sözleşemesi yeni yasaya göre yapıldığından bir hak kaybı söz konusu değil. yani askerlik borçlanması iler sigorta giriş gününüzü geriye çekemezsiniz.

Askerlik Borçlanmasının  faydası nedir ?

Askerlik borçlanması EYT liler için prin gün sayısının artırılması veaçısından uygundur. çünkü yaşı problemi ortadan kalktığından dolayı prin gün sayuısının hızlıca doldurulması açısından iyi bir seçenektir. hele ki 1999 öncesi askerliğin 18 ay olduığu düşünüldüğündü bu sure boyunca çalışmak yerine primini yatırmak kişinin faydasına olacaktır.

EYT askerlik borçlanmasının nasıl yapılacağı,  sosyal güvenlik kurumunun veya askerlik şubesinin belirlediği prosedürlere göre değişebilir. Genel olarak, aşağıdaki adımları izleyerek EYT askerlik borçlanması yapabilirsiniz:

 1. EYT askerlik borçlanmasına katılım koşullarını kontrol edin. Bu koşullar, ülkenizdeki sosyal güvenlik kurumunun veya askerlik şubesinin belirlediği kriterlere göre değişebilir. Örneğin, EYT askerlik borçlanmasına katılmak için belirli bir yaş sınırı olabilir veya belirli bir çalışma süresine sahip olmanız gerekebilir.
 2. EYT askerlik borçlanmasına katılmak istediğinizi belirten bir dilekçe doldurun. Bu dilekçe, ülkenizdeki sosyal güvenlik kurumunun veya askerlik şubesinin internet sitesinde bulunabilir veya bir müracaat ofisinde temin edilebilir. Dilekçe, askerlik borçlanmasına katılmak istediğinizi belirtmeniz ve gerekli bilgilerinizi vermeniz gereken bir formdur.
 3. Dilekçenizi imzalayın ve gerekli belgelerle birlikte müracaat ofisine veya sosyal güvenlik kurumunun veya askerlik şubesinin belirlediği bir kuruma gönderin. Bu belgeler, örneğin nüfus cüzdanı, emekli olma koşullarını sağlamadığını gösteren bir belge (örneğin emekli olma yaşının henüz sağlanmadığını gösteren bir belge) veya çalışma süresi gibi bilgiler gereklidir.

EYT Askerlik Borçlanması Geriye Çeker mi ? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/eyt-askerlik-borclanmasi-geriye-cekermi/feed/ 8
2022 Polis Fiziki Yeterlilik Sınavı Taktikleri https://www.memurlar.org/polis-fiziki-yeterlilik-sinavi-taktikleri/ https://www.memurlar.org/polis-fiziki-yeterlilik-sinavi-taktikleri/#respond Tue, 16 Aug 2022 09:10:04 +0000 https://www.memurlar.org/?p=3524 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Polis Fiziki Yeterlilik Sınavı

Değerli Ziyaretçilerimiz. Polis Memuru olmak için Sınav Başvuru belgesini alan adaylar sınav tarihinde  Polis fiziki yeterlilik sınavı na girecekler. Bilindiği üzere 2022 yılı için bu sınava 25 Bin aday katılacak ve fiziki yeterlilik sınavında başarılı olanlar öğrenci olarak kabul edilecek. Bu bakımdan sınava girecek adayların fiziki yeterlilik sınavına çok iyi hazırlanmaları gerekiyor. BU yazımızda Polis […]

2022 Polis Fiziki Yeterlilik Sınavı Taktikleri yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Polis Fiziki Yeterlilik Sınavı

Değerli Ziyaretçilerimiz. Polis Memuru olmak için Sınav Başvuru belgesini alan adaylar sınav tarihinde  Polis fiziki yeterlilik sınavı na girecekler. Bilindiği üzere 2022 yılı için bu sınava 25 Bin aday katılacak ve fiziki yeterlilik sınavında başarılı olanlar öğrenci olarak kabul edilecek. Bu bakımdan sınava girecek adayların fiziki yeterlilik sınavına çok iyi hazırlanmaları gerekiyor. BU yazımızda Polis Fiziki Yeterlilik Sınavına Nasıl hazırlanılır konusundan  bahsedeceğiz.

Polis Fiziki Yeterlilik Sınavı na Nasıl hazırlanılır ?

Polis Meslek Yüksek Okulu fiziki yeterlilik sınavına nasıl hazırlanılır sorusuna cevap vermeden nce parkuru tanımak önemlidir.

PMYO Sınav parkuru şu şekildedir :

3 Metre genişliğinde bir başlangıç noktasından başlayacaksınız. başladığınız an da fotoselli kamera başlama anını kaydederek kronometreyi başlatacak. Size başla işareti verildiği anda bu noktadan başlayacaksınız ilk hedef olan çift ayaklı sıçrayış tahtasına kadar 2,5 metre var. Başlangıç planınızı buna göre yapmalısınız.

PMYO Sıçrama Tahtası
PMYO Sıçrama Tahtası

1.Aşama Jimnastik tahtası

2,5 Metrelik Jimnastik tahtası üzerinde 6 kez yapılacak. sağa ve sola sıçrayış yapmayı gerektiriyor. Sağdan ya da sol taraftan başlayabilirsiniz. Çift ayak ile sıçrama yapmalısınız. her seferinde yerden 40 cm yükseklikteki tahtaların üzerinden atlamanız gerekir.  DİKKAT :  nizami olarak hiçbirinin atlayamayan adaylar elenecek. burada 0 puan alanlar diskalifiye edilecek. tüm tahtalardan çift ayak ile atlamalısınız. Eğer nizami olarak atlarsanız orada bulunan görevli her atlayışınızı yüksek sesle sayacaktır.


2. Aşama Lastik İçerisinden Geçme

fiziki yeterlilik sınavı Sıçrama Tahtası
fiziki yeterlilik sınavı Sıçrama Tahtası

Bu aşama bir önceki aşama olan jimnastik tahtasından 3 metre sonra başlayacak. 205 55 16 ebatlarındaki lastiklerden TEK AYAK İLE hızlıca geçmelisiniz. Sağ lastiklere sağ ayağınız sol lastiklere sol ayağınız gelecek şekilde bu parkuru geçmelisiniz. DİKKAT lastiğin içine basmadan geçerseniz bitiş sürenize her biri için 2 saniye eklerler. bu parkurda en az bir lastiğin içine nizami olarak basmalısınız diğer halde sınavınız başarısız olarak değerlendirilecektir.


 

polis fiziki yeterlilik sınavı Ağırlık Taşıma
polis fiziki yeterlilik sınavı Ağırlık Taşıma

3. Ağırlık Taşıma

PMYO Fiziki Yeterlilik Sınavı hazırlanırken bu etapa iyi hazırlanmalısınız. bu etapta erkek adaylar için 15 kg ağırlığında toplam 30 kiloluk kadınlar için ise 10 kg ağırlığında toplam 20 iki adet ağılığı  16 metrelik parkurda taşımalı ve tekrar aldığınız yere geri getirmelisiniz. Bu etapta başlangıçta ve bitişte 2 adet duba bulunur dubaların etrafından dolaşarak parkuru tamamlayacaksınız. dubanın etrafından dolaşmazsanız sınavdan surenize 1. saniye eklenir ve bu sıralamanızı alt sıraya düşürecektir. ayrıca kesinlikle bırakmamalı aldığınız yere bırakmalısınız. uzaktan fırlatma yada parkuru tamamlamadan bırakırsanız diskalifiye edilirsiniz.


4 Sağlık Topuna Dokunma

Sınav Sağlık Topu Etabı
Sınav Sağlık Topu Etabı

Bu etap ağırık taşımadan 2,5 metre sonra başlayacaktır. Sağlık Topuna Dokunma dokunma etabında aralarında 9 metre mesafe bulunan iki adet topa dokunarak parkuru geçmelidir. burada once sondaki top olan 2. topa sonra geri donup 1. topa ve tekrar 2. topa dokunmalısınız. DİKKAT önce etap sonundaki topa sonra giriş noktasındaki topa ve en son tekrar etap sonundaki topa dokunarak toplam 3 dokunuş yapacaksınız. her dokunmadığınız top için 2 sanşye surenize eklenecektir. BURAYA DİKKAT EDİN  :  geri donuş yapmadan direk 2.topa dokunup diğer etaba geçerseniz 8 saniye ceza alırsınız. eğer geri donup ilk topa dokunmazsanız da 2 saniye ceza alırsınız. biraz karşıkı gibi olsada görseli incelendiğinde anlaşılacaktır.


5 Takla Etabı

Sağlık Topundan Takla Etabına geçerken dubanın dışından dolaşmalısınız Kesinlikle kısa yerden geçmeyin. dubanın etrafından dolanarak mindere gelmezseniz sürenize 1 saniye eklenecektir. ayrıca dolaşırken dubayı devirmemeyede dikkat edin duba devrilirse de aynı şekilde 1 saniye sürenize eklenir

takla atma hareketini tam olarak yapmanız gerekir . taklanın nasıl atılacağını tam olarak öğrenin .

Takla nasıl atılır?

polis fiziki yeterlilik sınavı Öne Takla Hareketi
Öne Takla Hareketi

 

 • Sağ Elinizi kaldırın
 • Sona iki elinizi kaldırıp mindere doğru eğilin
 • bacaklarınızı olabildiğince düz tutun.,
 • mindere ellerden sonra ilk olarak alnınız değil enseniz dokunmalıdır.
 • takla hareketi sırasında dizlerinizi birleştirin
 • sırtınız yerdeyken cenin pozisyonu alıp elleriniz ile dizlerinizi kendinize çekin
 • vucudunuzun ataleti ile önde doğru hareket edip iki ayağınızın üzerinde düz olarak ayağa kalkın
 • takla sırasında elinizi yere kesinlikle koymayın kalkarken elinzle destek almayın
 • ayağa kalktığınızda sendelemeyin ve sağ elinizi kaldırıp hareki bitirdiğinizi belirtin.

 

Örnek takla videosunu izleyerek bu hareketi evde bolca yaparak deneyim kazanın.


6 Polis Fiziki Yeterlilik Sınavı Slalom Koşusu

polis fiziki yeterlilik sınavı Slalom Koşu Etabı
Slalom Koşu Etabı

PMYO Fiziksel yeterlilik sınavı hazırlığı yaparken takla hareketi detay içerdiği için çok önemlidir. aynı şekilde dikkat kontrolu için ise Slalom Koşusu önem arzetmektedir. bu etapta 1,5 metre yüksekliğindeki direklerin etrafından dolaşarak etabı tamamlamalısınız. bu çubuklar çapraz olarak yerleştirilmiştir. bu çubukların etrafından dolaşırken devirdiğiniz her çubuk  için sürenize 2 saniye eklenir.

DİKKAT ilk iki çubuğun etrafından dolaşmaz iseniz sürenize 4 saniye eklenir. bu konuda çok dikkatli olmalısınız. bu etaba hazrılanırken mumkunse aynı uzunlukta çubuklar kullanmanız vucut aşinalığı açısından önemlidir.


7.

Polis Fiziki Yeterlilik Sınavı Engel Altı ve Üstünden Geçme

polis fiziki yeterlilik sınavı Engel Etabı
Engel Etabı

Parkurun en fiziksel olarak en zor kısmı burasıdır diyebiliriz. Kısa olan ve üzerinden atlamanız gereken engel 50 cm, uzun olan ve altından geçmeniz gereken engel ise 120 cm yüksekliğindedir. iki engel arasında 2 metre uzaklık olacaktır.  önce üstten sonra alttan olacak şekilde ve toplam 5 engeli geçeceksiniz.

bu kısımda engelleri devirirseniz her bir engel için sürenize 2 saniye eklenecektir.  tüm engelleri devirmeniz durumda direkt olarak eleneceğinizi unutmayın. burada vucudunuz aşırı derecede yorgun olacağından bu kısımda özenli davranmanız yararına olacaktır.


Görüldüğü üzere PMYO Fiziksel Yeterlilik Sınavında 7 etap bulunmaktadır. bu etapların herbiri ayrı önem arz etmektedir. her hareketi basit görmeyip mutlaka çalışmalısınız. bu çalışmalar vucudunuzu parkura hazırlayacak ve yabancılık çekmenizin önüne geçecektir.

 

Polis Fiziki Yeterlilik Sınavı Parkurunu ne kadar sürede tamamlamalıyım ?

Polis fiziki yeterlilik sınavı Puan Cetveli
 Puan Cetveli

Polis Meslek Yüksek Okulu Fiziki yeterlilik sınavı parkuru nu erkekler En fazla 48 Saniye , Kadınlar ise En fazla 51 saniyede tamamlaması gerekir.

bunun altında kalan adaylar elenmiş sayılırlar. Bu sürelerden daha kısa sürede tamamlayanlar için ise cetveline göre puan verilir.

Yandaki tabloda görüldüğü üzere tüm parkuru 40 saniye ve altında bitiren erkek adaylar 100 tam puan almış olacaklar kadınlarda ise 43 sniye ve altı 100 puana tekabul ediyor.

60 puanın altında kalan adaylar ise elenmiş sayılacak ve bu adaylar elenmiş olacaklar.


Değerli Ziyaretçilerimiz. Görüldüğü üzere parkur hızlıca bitirilebilecek kadar az olsa da süre konusu çok önemli bu sebeple tüm etaplar dikkalice ve bolca çalışmak gerekir. gerekirse bu konuda uzman bir eğitimciden destek alabilirsiniz.

 

Sınavda başaralı olan adayların Daha sonra kabulu için POMEM güvenlik soruşturması ve Sağlık Kurulu işlemlerinin yapılması gerekiyor. Sağlık Kurulu işlemeleri ile ilgili detaylı bilgiye bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

2022 Polis Fiziki Yeterlilik Sınavı Taktikleri yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/polis-fiziki-yeterlilik-sinavi-taktikleri/feed/ 0
Dikkat : PMYO Sınav giriş belgesi ve tarihi Açıklandı https://www.memurlar.org/pmyo-sinav-giris-belgesi-ve-tarihi/ https://www.memurlar.org/pmyo-sinav-giris-belgesi-ve-tarihi/#respond Wed, 10 Aug 2022 08:40:26 +0000 https://www.memurlar.org/?p=3475 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

PMYO Sınav giriş belgesi

Bu yıl yapılacak olan 2022 yılı PMYO Sınav giriş Belgesi ve tarihi açıklandı. Polis Akademisi resmi web sitesinden yapılan duyuru ile PMYO na girecek adayların giriş yerleri ile sınav tarihleri açıklandı işte ayrıntılar PMYO Sınavı Ne Zaman Yapılacak ? Polis Akademisinin resmi internet sitesi olan pa.edu.tr de yapılan duyuru ile PMYO Sınav yeri be tarihleri […]

Dikkat : PMYO Sınav giriş belgesi ve tarihi Açıklandı yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

PMYO Sınav giriş belgesi

Bu yıl yapılacak olan 2022 yılı PMYO Sınav giriş Belgesi ve tarihi açıklandı. Polis Akademisi resmi web sitesinden yapılan duyuru ile PMYO na girecek adayların giriş yerleri ile sınav tarihleri açıklandı işte ayrıntılar

PMYO Sınavı Ne Zaman Yapılacak ?

Polis Akademisinin resmi internet sitesi olan pa.edu.tr de yapılan duyuru ile PMYO Sınav yeri be tarihleri açıklandı. Sınava katılacak adayların kendi T.C. kimlik numaraları ile E devlet üzerinden sınav yerini öğrenebilecekler. ( Polis Akademisi Sınav Giriş Bilgisi Sorgulama için tıklayınız)

Adaylar Polis Meslek Yüksek Okulu Sınavı için giriş belgelerini aldıktan sonra  belgede belirtilen yer ve tarihte şahsen başvurarak evraklarını teslim edecekler.

Dikkat e devlet dışında başka bir yerde duyuru yapılmayacağından bu belge duyuru anlamına gelmektedir

PMYO Sınav Sonuçları Ne zaman açıklanacak ?

PMYO sınav giriş belgesi ni alan adaylar evrakları teslim ettikten sonra sınava girecekler ve bu sınav sonuçları yine e devlet üzerinden yayınlanacak. Polis Meslek Yüksek Okulu Sınav sonuçları adayın sınava girdikten sonra açıklanacak bu tarih muhtemelen Eylül 2022 yi bulacak.

Polis Meslek Yüksek Okulu Giriş Sınavına kaç aday başvurdu ?

PMYO Sınav giriş Belgesi
PMYO Sınav giriş belgesi

25 Temmuz 05 Ağustos 2022 arası alınan başvurulara toplam 47.111 aday başvurdu. bu adayların 33.502  si erkek aday, 13.609 u ise kadın adaylardan oluşuyor.

Fakat  bu başvuruların tamamı kabul edilmedi. çünkü ilgili yönetmelik kapsamında Polis Akademisine kabul edilecek öğrenci sayısının 10 katına kadar adaylar sınavlara çağırılıyor. Şu haberde de belirtttiğimiz gibi bu sene 2000 erkek ve 500 kadın öğrenci alınacağından başvuran adayların ancak yarısı kadar olanı yani 25.000 kişi sınava çağrılacak.

Sınav Ücreti İade edilecek mi ?

PMYO sınavıu için başvurum ilk 25. bin kişi içinde olmayanların ücretleri iade edilecek . bu adaylar bir sonraki sene için gerekli başvuru şartları  nı taşımaları halinde tekrar başvuru yapabilecekler.

PMYO başvuru Evrakları Neler ?

Polis Meslek Yüksek Okulu sınavına girmeye hak kazanmış adaylar sınav tarihinde başvuru evraklarını teslim etmeleri gerekiyor. bu evraklar Polis Akademisi internet sitesinde yayınlandı. PMYO Başvuru evrakları ile ilgili haberimize ulaşmak için tıklayınız.

Polis Meslek Yüksek Okulu Sınavına Nasıl Hazırlanmalıyım?

Bilindiği üzere Polis Meslek Yüksek Okulu Sınavı fiziksel beceri mülakatlarından oluşmaktadır. Hazılık Aşamasında vucudunuzu hazır hale getirmeleri ve kontejyan içine girmelisiniz. Ayrıca Güvenlik soruşturması yapıalcağı unutulmamalıdır. Konu ile PMYO hazırlık için detaylı yazımıza ulaşmak için tıklayın 

Değerli Ziyaretçilerimiz. PMYO fiziki yeterlilik sınavına hazırlık aşamaları ile ilgili merak ettiklerinizi konu altına yorum olarak yazarsanız sizin için detaylı bilgi hazırlayabiliriz. tüm adaylara şimdiden başarılar diliyoruz.

 

 

Dikkat : PMYO Sınav giriş belgesi ve tarihi Açıklandı yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/pmyo-sinav-giris-belgesi-ve-tarihi/feed/ 0
TOKİ 81 İlde Ev yapacak 20 Yıl Vadeli https://www.memurlar.org/toki-basvuru-20-yil-vadeli-toki-basvurusu/ https://www.memurlar.org/toki-basvuru-20-yil-vadeli-toki-basvurusu/#respond Mon, 01 Aug 2022 13:20:28 +0000 https://www.memurlar.org/?p=3419 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

TOKİ Başvuru

Son dönemlerde yaşanan enflasyon ve ekonomi ev fiyatlarının da kısa sürede neredeyse 2 katına çıkardı. Vatandaşların alım gücünün de azalması nedeniyle ev almak neredeyse imkansız hale geldi. Bu sebeple TOKİ 2022 Kampanyası başlatacak. 20 Yıl vadeli ve dar gelirli vatandaşlar için olacak kampanya ve  TOKİ Başvuru ile ilgili detaylar ise şöyle ; TOKİ Başvuru su […]

TOKİ 81 İlde Ev yapacak 20 Yıl Vadeli yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

TOKİ Başvuru

Son dönemlerde yaşanan enflasyon ve ekonomi ev fiyatlarının da kısa sürede neredeyse 2 katına çıkardı. Vatandaşların alım gücünün de azalması nedeniyle ev almak neredeyse imkansız hale geldi. Bu sebeple TOKİ 2022 Kampanyası başlatacak. 20 Yıl vadeli ve dar gelirli vatandaşlar için olacak kampanya ve  TOKİ Başvuru ile ilgili detaylar ise şöyle ;

TOKİ Başvuru su nereye yapılacak ?

Bu ay başlatılması planlanan kampanya ile dar gelirli vatandaşa 20 yıl vadeli Konut satışı başlayacak (kaynak : sözcü gazetesi )

2019 yılında 50 bin konut kampanyası başlatan TOKİ yeni bir hamle ile bu yıl da yeni kampanya başlatacak.

Başvurular daha önce de olduğu gibi TOKİ İdaresine yapılacak. TOKİ Başvuru için vatandaşlar koşullarına uymak kaydıyla TOKİ kampanyasına katılabilecekler.

TOKİ Başvuru suna kimler başvurabilir ?

Bilindiği üzere burada amaç dar gelirli vatandaşın konut edindirmek olduğundan alt gelir grubuna satış yapılacak. yani TOKİ Başvuru alt gelir grubu için.

Başvuru sahibinin en az 1 yıl bulunduğu şehirde ikamet ediyor olması gerekiyor. şehit gazi ve yakınları için ise bu süre 3 yıl

Daha önce Toplu Konut İdaresinden konut satın almamış ve TOKİ’den kredi kullanmamış olması gerekiyor.

kendisine veya eşine yada çocuklarına ait tapuda konut kaydının olmaması gerek fakat tarla, bağ baheçe köty evi gibi mülkler bunların dışında.

hane halkı gelirin en fazla 10 bin TL  olması gerek. Hane Halkı geliri aynı ev içinde yaşayan kişilerin tüm gelirleri toplamı ile bulunur.

her hane için 1 adet başvuru hakkı var.

Yeni TOKİ ler nereye yapılacak ?

TOKİ Başvuru
TOKİ Başvuru

TOKİ başkanlığı yeni kampanya için hazırlıkları yapıyor. Amaç son donemdeki enflasyon nedeniyle ev sahibi olamayan dar gelirliye uygun fiyatlı ve yüksek vade ile ev sahibi yapmak. bu nedenle gelişmişlik ve büyüklük göz önünde bulundurularak bazı hazine arazilerinin TOKİ ye devredilmesi ardından da bu alanlara Toki yapılması planlanıyor.

Memurlar TOKİ için başvuru yapabilir mi?

Kampanya Koşulları belli olmamakla birlikte daha önceki kampanyalara baktığımızda hane halkı toplam geliri 10 bin tl ve altında olanlar başvuru yapabiliyor. enflasyon ile birlikte bu miktar güncellenmez ise en düşük memur maaşı alan memur başvurabilirken memur maaşı 10 bin tl nin üzerinde olanlar başvuramayacak.

Ev sahibi olanlar ikinci ev için başvurabilir mi?

Yeni Kampanya ile ilgili bilgileri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak. bu açıklamanın ardından kampanya ile ilgili detaylarda TOKİ tarafından duyurulacak. eski kampanyalara baktığımızda daha önce ev almış kişiler bu kampanyalara başvuramıyordu. muhtemelen bu kampanya içinde aynı durum söz konusu olacak

 

 

 

TOKİ 81 İlde Ev yapacak 20 Yıl Vadeli yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/toki-basvuru-20-yil-vadeli-toki-basvurusu/feed/ 0
Çözger Raporu Nedir Nasıl Alınır ? Çocuklar için Özel Gereksinim Raporu https://www.memurlar.org/cozger-raporur-cocuklar-icin-ozel-gereksinim-raporu/ https://www.memurlar.org/cozger-raporur-cocuklar-icin-ozel-gereksinim-raporu/#comments Wed, 27 Jul 2022 12:08:40 +0000 https://www.memurlar.org/?p=3275 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Çözger Raporu Nasıl Alınır

ÇÖZGER-Çocuklar için Özel Gereksinim Raporu Nedir 18 yaş altı özel gereksinim ihtiyacı olan çocuklara sağlık, özel eğitim,  rehabilitasyon, sosyal hak, ekonomik hak ve hizmetlerden yararlanabilmesi için T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş   Devlet Hastaneleri ve Şehir hastanelerin Sağlık Kurulu Birimi tarafından verilen raporlara Çözger Raporu deniliyor. Çözger Raporu 2019 yılından bu yana  18 yaş altı çocukların […]

Çözger Raporu Nedir Nasıl Alınır ? Çocuklar için Özel Gereksinim Raporu yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Çözger Raporu Nasıl Alınır

ÇÖZGER-Çocuklar için Özel Gereksinim Raporu Nedir

18 yaş altı özel gereksinim ihtiyacı olan çocuklara sağlık, özel eğitim,  rehabilitasyon, sosyal hak, ekonomik hak ve hizmetlerden yararlanabilmesi için T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş   Devlet Hastaneleri ve Şehir hastanelerin Sağlık Kurulu Birimi tarafından verilen raporlara Çözger Raporu deniliyor. Çözger Raporu 2019 yılından bu yana  18 yaş altı çocukların engelli raporları yerine kullanılan raporlardır.

ÇÖZGER’ e kimler Başvurabilir ?

Çocuklar için terör kaza ve yaralanmaya bağlı durum bildirir raporu alınması durumudur. Çocuklar için Özel Gereksinim Raporu ile ilgili resmi yönetmelik 20 Şubat 2019 da çıkarılmış ve hangi hastanelerin yetkilendirileceği ile ilgili detaylar açıklanmıştır.

Bu Yönetmeliğe göre Terör, Kaza ve yaralanmaya bağlı patolojik durum oluşmuş çocuklara Çocuk Özel Gereksinim Raporu verilmektedir.

ÇÖZGER Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Çözger Raporunu sadece Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş ve yetkilendirilmiş devlet hastaneleri verebilir. ayrıca ÇÖZGER raporu verebilecek hastanelerde ÇÖZGER için zorunlu hekim branşlarının da görev yapıyor olması gereklidir.

Çocuk Özel Gereksinim Raporunda aşağıdaki listede bulunan branşlardan en az 4 tanesinin olması gerekir. çocuğun rapor durumunu sadece tek branşı ilgilendiriyorsa, aynı branştan 3 doktorun raporu hazırlaması gerekir.

 • Çocuk sağlığı ve hastalıkları Pediatri uzmanları ya da yan dal uzmanları,
 • Göz Sağlığı ve  hastalıkları uzmanı,
 • Kulak burun boğaz KBB hastalıkları uzmanı,
 • Çocuk Cerrahisi uzmanı,
 • Çocuk Nörolojisi uzmanı,
 • Ergen ve Çocuk Ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı,
 • Fiziksel tıp ve rehabilitasyon  FTR uzmanı,
 • Ortopedi  uzmanı.

Ayrıca bu doktorlar gerektiği durumda diğer branşlardaki doktorlara da konsültasyon talep ederek (Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı gibi ) kurula eklenmesini isteyebilirler.

eğer Konsülde edilecek hekim bulunduğunuz hastanede yok ise o hekimin bulunduğu en yakın sağlık kuruluşluna sevk edecektir.

ÇÖZGER Başvuru Dilekçesi

Çözger Başvuru yapmak için bulunduğunuz il ya da ilçenin devlet hastanesi  Sağlık Kurulu Biriminden randevu almanız gerekir.  Sağlık Kurulu biriminde başvuru için muhtemelen matbu (hazır) bir dilekçe örneği bulunur. Bu hazır dilekçeyi doldurmanız gerekir. Dilekçedeki durumunuza göre Sağlık Kurulu Birimi kayıt işleminiz yapacak ve ilgili doktorlara yönlendirecektir. Başvuru esnasında özel gereksinim raporu alınacak çocuğunda bulunması gerekir.

ÇÖZGER Rapor Hakları nelerdir ?

Özel Gereksinim raporu olan çocukların ailesi ve kendisi için çeşitli hakları mevcuttur. Bu haklar özel gereksinim raporu olan çocuğun yaşam standardıtını yükseltmek, toplumsal eşitliği sağlamak ve aynı zamanda farkındalık yaratma amacıyla verilmiştir.

1-Eğitim Hakkı (Rehberlik Araştırma Merkezi , Özel Eğitim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin özel eğitim ücreti devlet tarafından karşılanmaktadır.

2-Evde Bakım Ücreti (Aile ve Sosyal Hizmetleri İl Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma vb. başvuru yapılabilir.)

3-Ücretsiz Şehir İçi Ulaşım, Ücretsiz veya indirimli tren (Ağır Engelli ve Tam bağımlı bireylerin bir refakatçisi de ücretsiz ulaşımdan yararlanabilir.)

4-Elektrik, Su, Doğalgaz Faturalarında uygulanan indirim.

5- Vergi İndirimi (İl vergi dairesine başvuru yapmanız gerekir.)

6-Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) istisnalı araç alımı. ( Ücretli işlemdir. Her sene Sağlık Bakanlığı fiyat tarifelerine göre güncellenir.)

Yukarıdaki haklardan yararlanmanın belli koşulları vardır. Bu koşulları için ÇÖZGER’in  gereksinim düzeyleri ve oranlarına göre Bakanlıklarca karar verilmektedir.

Özel  Eğitime ihtiyacı olan bir çocuğum var, Ne yapmam gerekiyor?

Yetersizlikten etkilenmiş bir çocuğunuz varsa veya böyle bir şeyden şüpheleniyorsanız, öncelikle çocuğunuzun okulunda bulunan rehberlik servisine başvurmalısınız.  Yapılan inceleme ve görüşmeden sonra gerekli duyulursa konu hakkında bir rapor hazırlanarak RAM yani Rehberlik Araştırma Merkezine gitmenizi söyleyecektir.

Eğer bulunduğunuz il, ilçede RAM yoksa sizi direkt hastaneye yönlendirebilir. Bu evrak ile  Hastane Sağlık Kurulu Birimine Başvurmalısınız. . yalnız randevu almadan önce telefon tyada yüz yüze görüşerek işlemlerin nasıl ilerleyeceğ hakkında bilgi almanız faydanıza olacaktır. çunku hastanelerin çalışma proseduru birbirinden faklıdır. kimi hastane direk randevu ile çocuk psikiyatristine ve çocuk gelişimciye randevu açarken, bazı hastanelerde oncelikle ilgili psikiyatri doktoru ile görüşmenizi isteyebilir.

ÇÖZGER Raporu Gereksinim Düzeyleri ve Oranları

 • Özel gereksinim var (ÖGV): %20-39

  Çözger Raporu Nedir
  ÇÖZGER Hakları
 • Hafif düzeyde özel gereksinim var: %40-49
 • Orta düzey özel gereksinim var: %50-59
 • İleri düzeyde özel gereksinim var: %60-69
 • Çok ileri düzeyde özel gereksinim var: %70-79 (Ağır engelli olduğu kabul edilir)
 • Belirgin düzeyde özel gereksinim var (BÖGV): %80-89 (Ağır engelli olduğu kabul edilir)
 • Özel Koşul Gereksinimi var (ÖKGV): %90-99 (Ağır engelli olduğu kabul edilir)

 

Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) nedir?

Çocuğunuzla ilgili özel eğitim ( zihinsel yetersizlik, otizm, görme kaybı, işitme kaybı, bedensel yetersizlik vb. ) veya rehberlik ve psikolojik danışmanlık konularında yardıma ihtiyaç duyulduğunda başvurulabilecek Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ücretsiz destek   veren bir kurumdur.

Rehberlik ve Araştırma merkezlerinde, Rehberlik ve Psikolojik Danışma ve Özel Eğitim Hizmetleri bölümleri bulunur.

Rehberlik ve araştırma merkezlerinin tarama, inceleme, tespit, teşhis, öğrenci tanıma gibi çalışmalarında kullanabilecekleri çeşitli yetenek, zekâ ve standart başarı testleri; kişilik, tutum, meslekî ve akademik benlik, gelişim, öğrenci davranışlarını değerlendirme gibi ölçekler; ilgi envanterleri, problem tarama envanterleri, kontrol listeleri, anketler ve benzeri ölçme araçları bulunur.

Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinin hizmetlerinden şahsi başvuru ( öğrenci ise velisi ile birlikte) yapan kişiler ya da okul veya ilgili kurum ve kuruluşlardan gönderilen öğrenciler ve bireyler yararlanabilir.

Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde yapılan görüşme sonucunda çocuğumun bir yetersizliği tespit edildi, ne yapabilirim ?

Rehberlik ve Araştırma Merkezi çocuğun yetersizlik türüne uygun olan, devlet bünyesinde olan özel eğitim kurumuna yönlendirmesini yapacak olup bu eğitime destek veren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’ nde bulunmaktadır.

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezlerinden nasıl faydalanabilirim ?

Bu merkezlerden eğitim alabilmek için  “ Çocuk Psikiyatrisi”  bölümü olan bir devlet hastanesinden alınmış  “ÇÖZGER (Çocuklar için Özel Gereksinim Raporu)”  ile birlikte Rehberlik ve Araştırma Merkezi’ne başvurmaları gerekmektedir. Rehberlik ve Araştırma  Merkezi’nde bu rapora uygun olarak “Rehabilitasyon Merkezinde” eğitim alabilmesi için destek eğitim raporu düzenlenmektedir.

ÇÖZGER Raporu Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Çocuk Özel Gereksinim Raporunun başvurusu yapıldıktan sonra , ilgili hekimler değerlendirme yapacak ve kararın yazılması için sağlık kurulu raporlama birimine göndereceklerdir. Sağlık Kurulu Başkanının Onayı ile karar kesinleşecek ve evraklar hazırlanıp sisteme girilecektir.

Burada önemli husus ilgili hekimlerin raporu elden değil sistemden e imza ile online olarak imzalaması durumudur.  Sağlık Kurulu Başkanı da E İmza il e Özel Gereksinim Raporu’nu imzaladıktan sonra Başhekim tarafından onaylanacak ve sisteme ÇÖZGER raporu Sorgulama için kayıt edilmiş olacaktır.

Çözger rapor sorgulama işlemini bu aşamadan sonra e nabız ya da e devlet üzerinden yapabilirsiniz.

bazı hastaneler Çözger rapor sorgulama yapılması için tarafınıza işlemlerin tamamlandığına dair SMS göndermektedir. Fakat bu SMS resmi bir anlam taşımamaktadır. Resmi Evrak E-Devlet’ te bulunduğundan gizlilik çerçevesinde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla paylaşıma açılır.

ÇÖZGER Raporunun Geçerlilik Süresi Ne kadar ?

Çocuk Özel Gereksinim Raporunun geçerlilik süresi, sürekli veya süreli olarak ayrılır.

Eğer çocuktaki gereksinim belli bir süre içinde tedavi, cerrahi işlem yada rehabilitasyon ile geçebilecek ise bu durumda süreli rapor verilecektir.

Bu durumda süre sonunda çocuk Özel Gereksinim Raporu geçersiz kalacak, ve ihtiyaç durumunda tekrar başvurmanız gerekecektir.

Sürekli Olan Çözger Raporu ise çocuk 18 yaşını doldurmasının ardından geçerliliğini yitirir. bu durumda Eğer gerekiyorsa yetişkinler için Engelli Sağlık Kurulu Raporu alınmalıdır.

Aynı Şekilde eğer çocuğun patolojik durumu hayat boyu iyileşmeyecek ise bu durumda surekli olarak rapor düzenlenir. bu rapor ömür boyu geçerli olmasına rağmen Çocuk Özek Gereksinim Haklarından faydalanmak istediğiniz kurum ve kuruluşlar 10 yılda bir tekrar rapor talep edebilirler.

ÇÖZGER Raporu Çocuğumun Kariyerini etkiler mi ?

Ailelerin en çok merak ettikleri ise özel gereksinim raporu alan çocuklarının ehliyet, askerlik, evlenme gibi durumlarda hayatı boyunca problem çıkıp çıkmayacağı konusudur.

Bunun ile ilgili birçok olumsu örnek olması aileleri bu haktan faydalanmakta çekinir hale getirmiştir.

Unutulmamalıdır ki bu rapor çocuğunuzun eğer özel gereksinim ve desteğe ihtiyacı varsa bunun zarar fayda verimlilik değerlendirilmesinin iyi yapılması gerekir.

Bilindiği Üzere Ülkemiz de E-NABIZ sistemi vardır ve bu sistem günlük olarak güncellenmektedir.  her hâlükârda herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurunuz anında Bakanlık E NABIZ sistemine kayıt olacaktır ve buradaki veriler çok özel bir durum olmadığı, mahkeme ve doktor kararı olmadığı surece SİLİNEMEZ ve DEĞİŞTİRLEMEZ ler.

ÇÖZGER raporu aldığınızda rapor doktor tanısı ve tedavileriniz sisteme yazılacak ve Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunan tüm sağlık kuruluşlarında yetkili (yetkiliden kasıt sadece muayene olduğunuz doktor ve ilgili sağlık personelleri) kişiler tarafından görülebilecektir.

Çocuk Özek Gereksinim Raporu – ÇÖZGER de aynı şekilde sisteme yazıldığından bu şekilde görülecektir.

Fakat bu rapor almasanız bile böyledir. ÇÖZGER Raporu almadığınız ve Özel Gereksinime ihityacı olan çocuğunuzu hastaneye her götürdüğünüzde teşhis ve tedavi bilgileri sisteme düşeceğinden çok fark yaratmayacaktır.

ÇÖZGER Raporu İPTAL Edilebilir Mi?

Çocuk Özel Gereksinim Rapor hazırlanmış ve kararı çıkarışmış ise Ulusal Engellilik Bilgi Bankasına bu rapor işlenir.

Buradan sonra raporunuz kesinlik kazanacağından iptal ettirmek bayağı zorlu bir süreçtir. Çıkan raporun doğru olmadığını düşünmüyorsanız sağlık kurulu raporu nda  olduğu gibi 1 Ay yani 30 takvim günü içinde  itiraz etmelisiniz .

Kurumlar tarafından yapılan itirazlarda ise süre kontrolu yüktur. kurumlar gerektiği durumlarda süreye bakılmaksızın Rapora itiraz yapabilirler

Burada dikkat etmeniz gereken önemli bir husus ise itirazı hastaneye değil bulunduğunuz ilin sağlık müdürlüğü ya da ilçe sağlık müdürlüğüne yapmanız gerekir.

uygun bir dilekçe ile rapora itiraz sebebinizi açıkça yazıp dilekçenizi İl Sağlık Müdürlüğü’ne teslim etmelisiniz.

İtiraz işlemlerinin nasıl yapıldığı ile ilgili detaylı bilgiye bu yazımız ile ulaşabilirsiniz (Tıkla)

ÇÖZGER tekrar Raporu Ne zaman Alınabilir ?

Çocuk Özel Gereksinim raporu kesinleştiği tarihten itibaren çocuğun durumunda olumlu ya da olumsuz  olarak değişim varsa bu durumda rapor tarihinden itibaren 6 ay sonra yeni rapor talebinde bulunulabilir.

ÇÖZGER Raporu ile ÖTV indirimi alabilir miyim ?

Çocuklar için özel gereksinim raporunun amacı çocuğun durumunun belirlenmesi açaısında alınır. burada rapordaki tanımlamalar çok önemlidir

“Çok ileri düzeyde Özel Gereksinimi Var”, Belirgin Özel Gereksinim Var”, “Özle Koşul Gereksinimi Var” şeklindeki yada bunların kısaltması olan ifadeler ilgili kişinin yani çocuğun ” ağır engelli” olduğunu belirtir. ve Özel Tüketim Vergisi ÖTV indirimi ile diğer vergi indirimlerinde bu ifadelere göre işlem yapılır. Burada işlem Defterdarlık tarafından yapılıp değerlendirilmektedir. raporun türüne göre vergi indirimi alıp alamayacağınız defterdarlığa evrakların tesliminden sonra belli olacaktır.

 

Çözger Raporu Nedir Nasıl Alınır ? Çocuklar için Özel Gereksinim Raporu yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/cozger-raporur-cocuklar-icin-ozel-gereksinim-raporu/feed/ 4
15 Günlük Maaş Farkı Ne Zaman Yatacak ? https://www.memurlar.org/15-gunluk-maas-farki-ne-zaman-yatacak/ https://www.memurlar.org/15-gunluk-maas-farki-ne-zaman-yatacak/#respond Tue, 26 Jul 2022 07:05:20 +0000 https://www.memurlar.org/?p=3349 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

15 Günlük Maaş Farkı ne zaman yatacak

Değerli ziyaretçilerimiz tarafımıza ulaşan bilgilere göre bir çok ilde hala 6. Dönem Toplu Sözleşme ve enflasyon farkı nedeniyle oluşan 15 günlük maaş farkının yatmadı. Memur Maaşları Temmuz ayında 2022 Kurban Bayramı nedeniyle  Temmuz Maaşları Ayın 15’inde değil 8 inde yatmıştır. Memur Maaşlarının erken yatması bayram öncesi memurları sevindirirken bazı memurların erken yatan maaş nedeniyle iki […]

15 Günlük Maaş Farkı Ne Zaman Yatacak ? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

15 Günlük Maaş Farkı ne zaman yatacak

Değerli ziyaretçilerimiz tarafımıza ulaşan bilgilere göre bir çok ilde hala 6. Dönem Toplu Sözleşme ve enflasyon farkı nedeniyle oluşan 15 günlük maaş farkının yatmadı.

Memur Maaşları Temmuz ayında 2022 Kurban Bayramı nedeniyle  Temmuz Maaşları Ayın 15’inde değil 8 inde yatmıştır. Memur Maaşlarının erken yatması bayram öncesi memurları sevindirirken bazı memurların erken yatan maaş nedeniyle iki maaş arası 40 güne çıkmış oldu. bu sebeple maaşlar bir önceki aya göre daha hızlı eridi.

15 Günlük Maaş Farkı Ne zaman Yatacak ?

Memur Maaşları na 6. dönem Toplu sözleşme gereğince %7 ayrıca %34,85 lik  enflasyon farkı ile toplam yüzde 40 civarı zam yapılmıştır. Bu zam ile beraber en düşük memur maaşı 9 Bin 105 tl oldu. Bu zam 1 Temmuz 2022 tarihinden itibaren geçerli olduğundan ayın 15 ine kadar olan maaş ta zamlı olması gerekiyor. bu bağlamda 15 günlük fark ödemesi yapılacak.

15 günlük maaş farkının ay sonlanmadan ödenmesi gerekiyor. Memurlar ın 15 günlük farkın hala yatmamış olması memurun kredi kartı, kredi gibi seçeneklerle maaş yatmadan harcama yoluna gidiyor.

Ay sonlanmadan farkın yatması gerektiğinden bugünlerde 15 günlük maaş farkının yatması bekleniyor.

15 günlük maaş farkı nasıl hesaplanır ?

Memur maaşına yapılan yüzde 39 luk zam ile beraber oluşan 15 günlük maaş farkı memur maaş

15 günlük maaş Farkı Ne zaman Yatacak
15 günlük maaş Farkı Ne zaman Yatacak

hesaplaması ile yapılıyor. Memur maaşının nasıl hesaplandığını daha once şu yazımızda belirtmiştik. fakat bu maaş hesaplama işlemi çok karmaşık olduğundan 15 günlük maaş farkını hesaplamanın en kolay yolu Haqziran ayında yatan maaş ile temmuz ayında yatan memur maaşı arasındaki farkın yarısı olarak hesaplanabilir.

örnek olarak

Haziran ayında   8 bin tl alan memur temmuz ayında yaklaşık yüzde 40 zam ile birlikte 11binb200 tl alması gerekir.  15 günlük fark ise bu iki maaş arasındaki farkın yarısını almamız gerekiyor. o halde

11200-8000=3200

3200/2=1600 TL

Görüldüğü üzere bu memurun  15 günlük  farkı yaklaşık 1600 TL olacaktır.

değerli ziyareçilerimiz. Bu yazımız da memur maaşı 15 günlük fark konusunu işledik bu yazımız her yıl güncellenecek olup siz değerli ziyaretçilerimize en güncel bilgili aktarmaya devam edeceğiz.

bu konu ile ilgili ve ya memur hakları ile ilgili herhangi sorunuzu yazımız altına yorum olarak bırakırsanız editorlerimiz sizin için gerekli araştırmayı yaparak yayınlayacaktır.

Sağlıklı Günler Dileriz

15 Günlük Maaş Farkı Ne Zaman Yatacak ? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/15-gunluk-maas-farki-ne-zaman-yatacak/feed/ 0
Polis Meslek Yüksekokulu Başvuru Evrakları https://www.memurlar.org/polis-meslek-yuksekokulu-basvuru-evraklari/ https://www.memurlar.org/polis-meslek-yuksekokulu-basvuru-evraklari/#comments Fri, 22 Jul 2022 07:30:29 +0000 https://www.memurlar.org/?p=3337 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

2022 Polis Meslek Yüksek Okulu Başvuru Evrakları

Değerli ziyaretçilerimiz bir önceki yazımızda 2022 yılı Polis Meslek Yüksek Okulu alımların hakkında bilgiler vermiştir. Bu yazımızda Polis Meslek Yüksek Okulu Başvuru Evrakları ,  Polis Memuru alımlarında istenen belgeler konusunda ayrıntılı yazı hazırladık. aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz. Polis Meslek Yüksek Başvuru Evrakları 2500 Polis Memuru alımı  kapsamında Polis Akademisi duyuru yaparak alımların […]

Polis Meslek Yüksekokulu Başvuru Evrakları yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

2022 Polis Meslek Yüksek Okulu Başvuru Evrakları

Değerli ziyaretçilerimiz bir önceki yazımızda 2022 yılı Polis Meslek Yüksek Okulu alımların hakkında bilgiler vermiştir. Bu yazımızda Polis Meslek Yüksek Okulu Başvuru Evrakları ,  Polis Memuru alımlarında istenen belgeler konusunda ayrıntılı yazı hazırladık. aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

Polis Meslek Yüksek Başvuru Evrakları

2500 Polis Memuru alımı  kapsamında Polis Akademisi duyuru yaparak alımların başladığını belirtti. 25 Temmuz 2022 tarihinde başlayacak başvurular içine istenen belgeler Şu şekilde;

 • Aday Başvuru Belgesi : www.pa.edu.tr üzerinden yapılan başvurularda işlem bittikten sonra size sunulacak olan belgedir. bu belgeyi indirip çıktısını almalısınız. Ayrıca bu belgeyi okuyup imzalamanız gerekiyor.
 • Aday Sağlık Bilgi Formu: Polis Meslek Yüksek Okulu alımları kapsamında başvuran adayın sağlık durumu ile ilgili bilgilerin olduğu bir form. bunu indirip doldurmalı ve altta bulunan ad soya bölümüne adınızı soyadınızı yazıp , imzanızı atararak hazrı hale getirmelisiniz. başvuru esnasında polis akademisinde görevli hekim sizi tekrar muayene edecek ve altına uygun olup olmadığınızı yazarak imza atacaktır.
 • Adayların Fiziksel Yeterlilik Sınavı Parkuruna katılmasına engel sağlık probleminin bulunmadığına dair beyanı dilekçesi.  Bu belge Sınav Polis Meslek Yüksek Okulu Sınav Giriş Belgesi yayınlandığında sistemden indirilebilecek.
 • Yaş Düzeltmesi yaptıranlar  adaylar için yaş düzeltme belgesi. yaş düzeltmesi yaptıran adayların getirmesi geekn belge. bu belgesi nufus mudurluklerinden elde edilebilir.
 • Şehit ve gazilerin (Emniyet teşkiları ) eş ve çocukarı başvuraacak ise  şehit veya vazife malulü bilgisini, içeren ve biyometrik fotoğrafın yer aldığı belge
 • Emniyet teşkilatı dışında  Şehit ve gazi eş ve çocukları için onaylı şehitlik belgesi.
 • Polis Meslek Yüksek Okulu Sınav Giriş Belgesi  (polis akademisi resmi internet sitesinde yayınlanacak)

Sınav başvuru ardından bu evrakları hazırlayarak sınav giriş belgesinin yayınlanmasını beklemelisiniz.

Polis Meslek Yüksek Okulu Dikkat edilecek Hususlar

Polis Meslek Yüksek Okulu Başvuru Evrakları
Polis Meslek Yüksek Okulu Başvuru Evrakları

sınav giriş belgesinde sınav tarihi yeri belirtilecektir. bu belgelerin eksikliği durumunda başvurunuzun geçersiz kılınabileceğini unutmayın.

2500 Polis memuru alımında 2000 erkek 500 kadın adaya alınacağından dolayı sınava bu sayının 10 katı kadar aday çağrılacaktır. yani POMEM Sınavına ve seçmelerine 20 Bin Erkek 5 Bin Kadın polis memuru adayı çağrılacak. bu bağlamda POMEM fiziki yeterlilik sınavına kadar hazırlanmanız ve sağlığınıza dikkat etmeniz önem arz etmektedir. POMEM Sınava nasıl hazırlanılır konulu bu yazımızı okuyarak sınava hazırlanabilirsiniz.

Değerli Ziyaretçilerimiz, bu yazımızda ise POMEM Başvuru evrakları hakkında detaylı bilgi verdik. daha ayrıntılı ve kesin bilgiyi tabii ki Polis Akademisi resmi internet sitesinden alabilirsiniz.

Merak ettiğiniz ya da aklınıza takılan soruları yorum olarak yazmanız halinde editörlerimiz gerekli araştırmayı yaparak size cevabını yazacaktır.  Herkese başarıla diliyoruz.

 

 

Polis Meslek Yüksekokulu Başvuru Evrakları yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/polis-meslek-yuksekokulu-basvuru-evraklari/feed/ 3
Dikkat Yeni : Polis Meslek Yüksek Okullarına 2500 Öğrenci Alınacak https://www.memurlar.org/polis-meslek-yuksek-okulu-alimlari-2500-ogrenci-alinacak/ https://www.memurlar.org/polis-meslek-yuksek-okulu-alimlari-2500-ogrenci-alinacak/#comments Thu, 21 Jul 2022 12:57:26 +0000 https://www.memurlar.org/?p=3325 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları

Polis Akademisi web sitesinden yapılan duyuruya göre Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları kapsamında 500’ü kadın olmak üzere toplam 2500 öğrenci alacak işte detaylar Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları yapılan duyuru ile Polis Meslek Yüksek Okulu alımları  kapsamında 2022-2023 eğitim öğretim yılı için 2500 öğrenci alınacak.  Alınan öğrenciler eğitimlerini başarıyla tamamlamalarının ardından polis memuru olarak göreve […]

Dikkat Yeni : Polis Meslek Yüksek Okullarına 2500 Öğrenci Alınacak yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları

Polis Akademisi web sitesinden yapılan duyuruya göre Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları kapsamında 500’ü kadın olmak üzere toplam 2500 öğrenci alacak işte detaylar

Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları

yapılan duyuru ile Polis Meslek Yüksek Okulu alımları  kapsamında 2022-2023 eğitim öğretim yılı için 2500 öğrenci alınacak.  Alınan öğrenciler eğitimlerini başarıyla tamamlamalarının ardından polis memuru olarak göreve başlayacaklar.

Polis Meslek Yüksek Okulu Başvuru Tarihleri

Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları
Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları

Polis Meslek Yüksek Okulu Başvuruları 25 Temmuz 2022 ile 05 Ağustos 2022 tarihleri arasında yapılacak. Adayların başvuruları Polis Akademisi aday işlemleri sisteminden giriş yaparak yapabileceklerdir.

Polis olma şartları nelerdir ?

Yapılan duyuru ile başvuracak adaylarda aşağıdaki nitelikler aranmaktadır.

 • T.C. Vatandaşı olmak
 • Lise ve Dengi bir okuldan mezun olmak
 • ÖSYM tarafından yapılan 2022 yılı TYT sınvaından en az 250,00  ham taban puan almış olmak
 • Şehit ve gazi olanların eş ve çoccukları için bu sınavdan en az 200,000 ham taban pouan almış olmak (Dikkat Emniyet teşkilatında çalışanlar ve emekli olanların eş ve çocukları bu kapsamda değiller)
 • 26 yaşından gün almamış olmak. (doğum tarihi 01 Ocak 1997 ile 01 Ekim 2004 tarihleri arasında olanlar. yaş düzeltmeleri dikkate alınmayabilir.)
 • Kadın adayların en az 162 cm Erkek Adayların ise en az 167 cm boyunda olması  olmak ( daha kısa boylular kabul edilmeyecek)
 • Beden kitle endeksi en az 18 ile 27 arasında olmak ( Beden Kitle Endeksi – BKI : Kişinin kilosu / metre cinsinden boyunun karesi olarak hesaplanır)
 • Polis Meslek Yüksek okulları için Sağlık Şartları Yönetmeliğine uygun sağlık durumu olmak.
 • Kamu Haklarından Mahrum olmamak
 • Silah taşımaya veya silahlı görev yapabilir olmak
 • ALKOL veya uyuşturucu tedavisi görüyor yada görmüş olmamak
 • Sağlık Sebebi dışında hiç bir şekilde polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak
 • Herhangi bir siyasi partiye üye olmamak
 • Bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezası almamış olmak.(affa uğramış ve hükmün açıklanması geriye bırakılmış olsa bile kabul edilmeyecek)

yukarıdaki şartlar Polis akademisi sayfasından alınarak açıklamalı olarak eklenmiştis Polsi alımları için detaylı bilgiye Polis Akademisi web sitesinden alabilirsiniz.

Konu ile gili sağlık yönetmeliği, ve aklınıza takılan soruları yoreum olarak bırakırsanız editorlerimiz araştırma yapıp hemn vcevaplayacaklardır. sitemizi takip ederk tüm sureci yakından takip edip tüm bilgileri ilk elden  öğrenebilirsiniz.

Polis Meslek Yüksek Okulu Sınavı Giriş Ücreti Ne kadar ?

Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları kapsamında internet üzerinden başvuracak adaylar  05 Ağustos 2002 Satt 17:00 a kadar ” Halk Bank ATM lerinden ve internet bankacılığı üzeründen yapabileceklerdir. sınav başvuru ücreti 225 (ikiyüzyimibeş) Türk Lirasıdır.

Şehit ve Gazi Yakınları sınav ücreti yatırmayacaklar.

Polis Akademisi web sitesinde yapılan duyuruya göre Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları kapsamında şehit ve gazi yakınları sınav ücretini yatırmayacakları belirtiliyor.

DİKKAT sınav ücretini kendi adınıza yatırmalısınız.

Polis Alımları için yapılacak başvuru sonrası yatıracağınız ücreti Kendi adınız ve TC kimlik numarsınız ile 2022 Yılı Polis Meslek Yüksekokulları (PMYO) Giriş Sinavi Için ücret yatırmaları gerekiyor.

Yazımızı paylaşarak arkadaşlarınızın da haberdar olmasını sağlayabilirsiniz

Hangi Evrakları Hazırlamalıyım ?

Polis Meslek Yüksek Okulu Alımları kapsamında başvuran adayların hazırlaması gereken evrakları sitemizde belirttik. (habere gitmek için tıklayın )  Evraklarınızı hazır hale getirip sınav girişi belgesini beklemeniz gerekir. Polis Meslek Yüksek Okulu Sınav Giriş Belgesini ilerleyen günlerde Polis Akademisi Resmi İnternet sitesinde yayınlanacak

Dikkat Yeni : Polis Meslek Yüksek Okullarına 2500 Öğrenci Alınacak yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/polis-meslek-yuksek-okulu-alimlari-2500-ogrenci-alinacak/feed/ 3
Uzman Çavuşluk başvuruları ne zaman yapılacak ? https://www.memurlar.org/uzman-cavusluk-basvurulari-ne-zaman-yapilacak/ https://www.memurlar.org/uzman-cavusluk-basvurulari-ne-zaman-yapilacak/#respond Thu, 21 Jul 2022 10:49:13 +0000 https://www.memurlar.org/?p=3317 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Uzman Çavuşluk Başvuruları

Devlet memuru olmanın en hızlı yolu uzman çavuş olarak işe başlamaktır. Yalnız uzman çavuşluk askeri bir hizmet olmasından dolayı oldukça meşakkatli görevdir. Uzman Çavuşluk başvuruları nasıl yapılır? Aşamaları nelerdir ? Üniversite mezunu ya da lise mezunları için uzman çavuşluk başvuruları dönem dönem Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Daire Başkanlığı  tarafından yayınlanmakta ve başvuruları kabul etmektedir. […]

Uzman Çavuşluk başvuruları ne zaman yapılacak ? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Uzman Çavuşluk Başvuruları

Devlet memuru olmanın en hızlı yolu uzman çavuş olarak işe başlamaktır. Yalnız uzman çavuşluk askeri bir hizmet olmasından dolayı oldukça meşakkatli görevdir. Uzman Çavuşluk başvuruları nasıl yapılır? Aşamaları nelerdir ?

Üniversite mezunu ya da lise mezunları için uzman çavuşluk başvuruları dönem dönem Milli Savunma Bakanlığı Personel Temin Daire Başkanlığı  tarafından yayınlanmakta ve başvuruları kabul etmektedir.

Bu yazımızda size uzman çavuşluk başvuruları ne zaman yapılacak , başvuru işlemleri ve süreci hakkında bilgileri ekleyeceğiz. yazımız her alım döneminde güncellenecek olup güncel olarak tutulacaktır.

Uzman Çavuşluk Başvuruları nasıl yapılır?

Uzman Çavuşluk başvuruları, birliklere göre değişmektedir. Başvurular milli Savunma Bakanlığının, personel temin daire başkanlığı tarafından online olarak yapılmaktadır. Başvuru işlemleri ile ilgili bilgiler alım öncesi ilgili sitede belirtilmektedir. 2022 yılı uzman erbaş temini ile ilgili son alım 2022 Temmuz da başlamış olup başvurular şu anda kapanmıştır.

Bir Sonraki Uzman Çavuş Alımı ne zaman yapılacak  ?

2022 yılı uzman çavuş alımı Eylül Ayı gibi yapılması beklenmektedir. burada kıstas bir önceki alımların tamamlanması ve yeni alım dönemindeki uzman çavuş  ihtiyacının belirlenmesidir.

Uzman çavuş alım işlemleri başvuruların alınmasından kesin kayda kadar  sağlık kurulu işlemleri dahil yaklaşık 2 ayda tamamlanmaktadır. bu bağlamda iki alım arası en az 2 ay sürmektedir.

En son yayınlanan duyuruya göre Jandarma Genel Komutanlığı Uzman Erbaş 2022 yılı Lojistik branşında uzman çavuş temini 7 temmuz 2022 tarihinde sona ermiş ve sonuçları açıklanmıştır. (sonuçlar için burayı tıklayınız)

Üniversite Mezunları Uzman Çavuş olabilir mi ?

Milli Savunma Bakanlığının ilgili sayfasında Uzman Onbaşı için en az İlköğretim mezunu, uzman çavuş için en az lise mezunu olmak gerektiğini belirtmiştir. bu bağlamda 2 yıllık üniversite mezunları ile 4 yıllık üniversite mezunları da uzman çavuş olabilirler. Yalnız uzman çavuş alımlarında lisans ya da önlisans eğitimin bir katkısı yoktur.

Kaç Yaşına kadar Uzman Çavuş olunabilir ?

Uzman Çavuşluk Başvuruları
Uzman Çavuşluk Başvuruları ne zaman yapıalcak

Uzman çavuş olmak için müracaat yapılan yılın 1 ocak tarihi itibari ile 27 yaşını bitirmemiş olmak gerekir. bu bağlamda 2022 yılı uzman çavuş alımlarında 1995 yılı doğumlular ve daha küçük olanlar başvurabileceklerdir.

Uzman Çavuş olmak için askerlik yapmış olmak gerekir mi ?

Uzman çavuşluk başvuruları için ilk başvuru sırasında askerliğini yapıyor olmak ya da terhis tarihinden itibaren 5 yılı geçmemiş olanlar başvurabilirler.

buradan da anlaşılacağı üzere 2022 yılı için  1995 ve sonrası doğumlu olup askerde yada askerliğini yeni bitirmiş olanlar uzman çavuşluk için başvurabilirler.

Uzman Çavuşlar Astsubay olabilir mi ?

Uzman Çavuş olarak göreve başladıktan 1 yıllık aktif görevlerinin ardından başvuru yapabilirler. Fakat burada unutulmaması gereken husus  8 yıldan fazla uzman çavuş olarak görev yapmamış olmamak gerekir. Yani göreve başladıktan 1 yıl sonra Astsubay olmak için başvurabilirsiniz. Yalnız eğer 8. yılınızı doldurduysanız başvuru yapamazsınız.

Ayrıca uzman çavuş olarak aldığı sicil notlarının ortalamasının “sicil tam notu” nun %80 ve yukarısı olması gerekmektedir.

Uzman erbaşların astsubaylığa geçirilmesi ile ilgili usul, esas ve şartlar; 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununun 15’inci maddesi ve Uzman Erbaş Yönetmeliğinin 24’üncü maddesinde yer alan şartları taşımaları durumunda muvazzaf astsubay olabilirler.

Ayrıca başvuru yapıldığı yıl 25 yaşını doldurmamış olmanız gerekir.

Uzman Çavuşluk başvuruları için merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz

Uzman Çavuşluk başvuruları ne zaman yapılacak ? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/uzman-cavusluk-basvurulari-ne-zaman-yapilacak/feed/ 0
Lojman Tahliyesi Nedir, Nasıl Yapılır? https://www.memurlar.org/lojman-tahliyesi-nedir-nasil-yapilir/ https://www.memurlar.org/lojman-tahliyesi-nedir-nasil-yapilir/#respond Wed, 20 Jul 2022 15:48:08 +0000 https://www.memurlar.org/?p=3312 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Lojmandan tahliye olmak, en genel tanımıyla; herhangi bir kuruluş tarafından bünyesinde çalıştırdığı görevlilerinin oturması için sağladığı konutlardan çıkartılması durumudur. Lojmanda oturum sağlayan görevlilerin farklı sebeplerden tahliyeleri yapılabilmektedir. Lojman Tahliyesi Neden Yapılır? Lojmanlar ya da lojman evleri, bu nitelik ile adlandırılan konutlara verilen isimdir. Lojmanlar kuruluşlar tarafından ağırlıkla görevlileri ve çalışanlarının düşük miktarlarda kira ile oturmalarına […]

Lojman Tahliyesi Nedir, Nasıl Yapılır? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Lojmandan tahliye olmak, en genel tanımıyla; herhangi bir kuruluş tarafından bünyesinde çalıştırdığı görevlilerinin oturması için sağladığı konutlardan çıkartılması durumudur. Lojmanda oturum sağlayan görevlilerin farklı sebeplerden tahliyeleri yapılabilmektedir.

Lojman Tahliyesi Neden Yapılır?

Lojmanlar ya da lojman evleri, bu nitelik ile adlandırılan konutlara verilen isimdir. Lojmanlar kuruluşlar tarafından ağırlıkla görevlileri ve çalışanlarının düşük miktarlarda kira ile oturmalarına yardımcı olmak adıyla yapılmış binalardır. Lojmanlarda oturmakta olan görevli ve çalışan kişiler için önceden belirlenmiş bir lojmanda oturma süresi bulunabilmektedir. Bu süre dolduğunda oturan kişiler lojman evlerinden tahliye edilebilirler. Bu sürenin haricinde de kişilerin lojmandan tahliye edilmesi için mevcut olan bazı durumlar bulunmaktadır. Eğer kişinin oturduğu lojmanın kurumunda görevi tamamlandıysa bu durumda da lojmandan tahliyesi gerçekleşmektedir. Görev değişimi gibi durumlar da tahliye edilme sebepleri arasına girmektedir.

Görevli olan kişilerin başka bir kuruma nakil olması da tahliye ile sonuçlanır. Nakledildiği görevin ilk görevine eş değer bir görev olması da tahliye kapsamına girmektedir. Bu durumların haricinde lojmanlar hak ile verilmiş olan konutlardır. Dolayısıyla hizmet ve görev bitmesi gibi durumların haricinde devam ederken de lojman hakkının dolması durumu yaşanabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında ise oturmakta olan kişilerin lojman konutlarını tahliye etmeleri gerekmektedir. Süre ve hak durumlarının da sonuna gelindiğinde lojmandan tahliye gerçekleşmektedir. Lojmanlarda görevli ve hizmetlilere tahsis edilen süre kurumlara göre değişiklik göstermektedir. Ayrıca görevlinin sıralaması ve tercihleri gibi durumlar da lojman seçimleri ve süreleri hakkında belirleyici olan etkenler arasında gelmektedir. Lojman seçimleri esnasında personellerin puanlarına da bakılarak karar verilmektedir.

Lojman Tahliye Süresi Ne Kadardır?

Lojman tahliyesi için oturum sağlayan kişilere verilmekte olan bir süre bulunur. Eğer oturum öncesinde lojman oturma süresi biliniyorsa, oturan kişilerin bu zamana uyması gerekmektedir. Aksi halde kişilerin lojmandan tahliyesi gerçekleştirilir. Lojmanlar görev veya hizmet tahsisli konutlar olarak bulunmaktadır. Eğer lojmanlarda oturum sağlayan kişiler görev sebebiyle oturuyorlarsa, görevden ayrılmaları durumunda lojmanı tahliye etmeleri için tanınan bir süre bulunmaktadır. Lojmanda oturmakta olan kişilerin görevleri herhangi bir sebeple son bulduğu taktirde lojmanın tahliye edilmesi gerekmektedir. Görevlinin son görev yaptığı ve görevinin son bulduğu tarihten itibaren iki aylık bir süre verilmektedir. Bu iki ay süre içerisinde görevi son bulan kişiler lojman dairelerini boşaltarak tahliye etmek durumundadırlar. Eğer verilen süre sonunda lojman bu kişiler tarafından tahliye edilmemiş durumda ise lojmanı zamanında boşaltmama cezası uygulanır. Düzenin ve disiplinin aksamaması adına tahliyenin zamanında yapılması büyük önem arz etmektedir. Lojmanı zamanında boşaltma cezası denilen bu cezaya işgaliye bedeli adı da verilmektedir.

Lojmandan tahliye yalnıza görevli ve hizmetli kişilerin görevinin sona ermesi veya değişmesi durumunda gerçekleşmez. Lojmanlar oturma hakkı ve sınırı ile görevlilere tahsis edilen konutlardır. Bu sürenin sonuna gelinmiş olması gibi durumlarda da lojmanların tahliye edilerek boşaltılması gerekmektedir. Sıra tahsisli şekilde lojman konutlarında oturmakta olan kişilerin sürelerinin sonuna geldiklerinde, süre bitiminin devamında 15 gün içerisinde tahliye etmeleri gerekir. Tahliye zamanını geçiren ve dikkate almayan kişilere cezai işlem uygulanabilir.

Eğer görevli olarak çalışan kişi, başka kuruma veya görevinin eş değeri bir göreve naklediliyor ise bu durumda da kişiden de lojmanı tahliye etmesi istenmektedir. Bu göreviler için ortalama tahliye süresi yaklaşık olarak altı aylık bir süredir. Görevi nakledilen kişilerin de en fazla 6 ay içerisinde oturmakta oldukları lojman konutlarını boşaltarak tahliye etmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla lojmanda oturan tüm görevliler için bulunan bir lojman tahliyesi süresi bulunmaktadır.

Lojman Tahliyesi Nedir, Nasıl Yapılır? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/lojman-tahliyesi-nedir-nasil-yapilir/feed/ 0
Polis Disiplin Cezaları Neler? https://www.memurlar.org/polis-disiplin-cezalari-neler/ https://www.memurlar.org/polis-disiplin-cezalari-neler/#respond Tue, 19 Jul 2022 16:17:07 +0000 https://www.memurlar.org/?p=3298 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Polisin disiplin cezası alması bazı durumlarda polisler tarafından alınabilir. Polislere bu cezalar bakan ve disiplin kurulu tarafından verilmektedir. Bu cezalara bazı durumlarda idari yargı yoluyla karşı çıkılabilir. Polisler için disiplin cezaları, kamu düzeninin verimli ve huzurlu bir şekilde devam ettirilmesi adına verilmektedir. Polis Disiplin Cezaları Neden Verilir? Polis disiplin cezaları farklı sebeplerden dolayı, kamu düzeninin […]

Polis Disiplin Cezaları Neler? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Polisin disiplin cezası alması bazı durumlarda polisler tarafından alınabilir. Polislere bu cezalar bakan ve disiplin kurulu tarafından verilmektedir. Bu cezalara bazı durumlarda idari yargı yoluyla karşı çıkılabilir. Polisler için disiplin cezaları, kamu düzeninin verimli ve huzurlu bir şekilde devam ettirilmesi adına verilmektedir.

Polis Disiplin Cezaları Neden Verilir?

Polis disiplin cezaları farklı sebeplerden dolayı, kamu düzeninin bozulmaması adına polislere verilen cezalardır. Cezalar emniyet teşkilatında çalışan memurlara verilebilecek olan cezalardır. Polis disiplin cezaları 7068 sayılı kanun tarafından verilmektedir. Polis disiplin cezaları için belli kanunlar bulunmaktadır. Genel kolluk disiplin hükümleri hakkında alınmış olan kanunların kararnamesinde 7 ve 12. maddelerde disiplin cezaları detaylı bir şekilde düzenlenmiştir. Polislerin disiplin cezaları verilirken personellik derecesi ve cezanın ağırlığı gibi etkenler göz önünde bulundurulmaktadır. Polis disiplin cezaları polislerin amirleri ya da kurulları tarafından verilmekte olan cezalardır. Pek çok farklı polis disiplin cezası olabileceği gibi bu cezaların farklı sonuçları da olabilir.

Polis Disiplin Cezaları Hangileridir?

Polis disiplin cezaları kendi içerisinde kategorize edilmiş halde bulunmaktadır. Polis disiplin cezaları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Uyarma: Uyarma adı altında bulunan disiplin cezası, cezanın verilmiş olduğu personelin çalışma esnasında hareketlerinde daha dikkatli olması hakkında verilmiş bir cezadır. Bu ceza yazı şeklinde bildirilmektedir. Örneğin polisin çalıştığı yerin ve çalıştığı şekle önem vermemesi uyarma cezasına sebep olabilir.
 • Kınama: Kınama cezası, cezanın verilmiş olduğu personelin görevinde kusurlu olması sebebiyle gerçekleşir. Polislerin yasaklanan davranışlarda bulunması gibi durumlarda polisler kınama cezası alabilir.
 • Aylıktan Kesme: Aylıktan kesme adı verilen disiplin cezası, cezayı alan personelin brüt ödemesinden 15 günlük kadar kesinti yapılması durumudur. Görev esnasında denetleme ve soruşturmaları uzatmak veya denetleme raporlarını ilgili yerlere ulaştırmamak gibi durumlar aylıktan kesme cezasına sebep olabilir.
 • Kısa Süreli Durdurma: Kısa süreli durdurma adı verilen disiplin cezası, personelin var olan kademesinde ilerlemesinin 4,6 veya 16 ay süreyle durdurulması durumudur. Personelin amir veya memuruna görevle ilgili olarak doğru bilgileri vermemesi gibi durumlar kısa süreli durdurmaya sebep olabilecek örneklerdir.
 • Uzun Süreli Durdurma: Uzun süreli durdurma adlı disiplin cezasında ise personelin 12,16 veya 24 ay süreyle kademe atlaması durdurulmaktadır. Personelin gerçeğe aykırı bildirimde bulunması, hizmet aracıyla kendi kusuru sonucunda kaza ve ölüme sebep olması gibi durumlarda bu ceza verilir.
 • Meslekten Çıkarma: Meslekten çıkarma adı verilen disiplin cezası, güvenlik teşkilatlarında bir daha çalıştırmamak üzere personelin görevine son verilmesi durumudur. Görevin yerine getirilmesi esnasında ırk, cinsiyet, siyasi düşünce gibi ayrımlar yapmak ve bu tutumda davranışlarda bulunmak bu cezaya sebep olur. Ayrıca personelin fuhuşa teşvik eden veya aracılık eden kişilerle ilişki kurması da meslekten çıkarılmasına sebeptir.
 • Devlet Memurluğundan Çıkarma: Devlet memurluğundan çıkarılma disiplin cezası, personelin bir daha devlet memurluğuna atanmamak üzere görevden alınması durumudur. Bu cezada ancak 657 sayılı Kanun hükümleri uygulanabilir. Ülkenin bağımsızlığının zedelemeye çalışan ve bütünlüğünü bozan personeller devlet memurluğuna çıkarılabilir. Milli güvenliği tehlikeye düşürmek, gruplaşmak, vakıf veya derneklere katılmakta devlet memurluğundan çıkarılma cezasıyla sonuçlanacak durumlardır.
 • Disiplin Ceza Puanına Göre Meslekten Çıkarma: Disiplin cezalarının haricinde disiplin ceza puanına göre meslekten çıkarma gibi durumlarla da karşı karşıya kalınabilir. Disiplinsizliği alışkanlık haline getirildiği durumlarda personel meslekten çıkartılabilir. Disiplin cezasının kesinleştiği süre zarfından sonra 2 yıl içerisinde 20 disiplin cezası puanı almak bu duruma örnek olarak verilebilir. Ayrıca 2 farklı disiplin amirinden toplam olarak 12 veya daha fazla disiplin cezası almakta disiplinsizliğin alışkanlık haline getirildiği durumlardan biridir. Alınan disiplin cezasından sonra 5 yıl içerisinde 40 disiplin cezası puanı almakta disiplin ceza puanına göre meslekten çıkarılmaya sebep olabilir. disiplin ceza puanına göre meslekten çıkarma da polis disiplin cezası örnekleri arasında bulunmaktadır.

Polis Disiplin Cezaları Neler? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/polis-disiplin-cezalari-neler/feed/ 0