KPSS arşivleri - Memurlar Blog Forum - Memurlar.org https://www.memurlar.org/kpss/ Memurun Gerçek Mekanı Mon, 30 May 2022 07:21:13 +0000 tr hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.4.3 https://www.memurlar.org/wp-content/uploads/2022/04/cropped-favicon-1-32x32.png KPSS arşivleri - Memurlar Blog Forum - Memurlar.org https://www.memurlar.org/kpss/ 32 32 ÖABT Kitapları Nasıl Olmalı? https://www.memurlar.org/oabt-kitaplari-nasil-olmali/ https://www.memurlar.org/oabt-kitaplari-nasil-olmali/#respond Mon, 30 May 2022 07:21:13 +0000 https://memurlar.org/?p=1480 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

ÖABT nedir soruları öğretmen adayları tarafından merak edilmektedir. Öğretmen adaylarının girmek zorunda oldukları alan bilgisini niteleyen bir sınavdır. Öğretmen kadrolarına atanmak isteyen kişiler ÖABT testlerine katılmak zorundadır. ÖABT Beden Eğitimi Öğretmenliği Kitapları Beden eğitimi öğretmen adayları için gerekli olan kitaplardır. Kişilerin öğretmenlik alan testlerine en iyi şekilde hazırlanmalarını sağlamaktadır. Soru bankaları ve konu anlatımları ile […]

ÖABT Kitapları Nasıl Olmalı? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

ÖABT nedir soruları öğretmen adayları tarafından merak edilmektedir. Öğretmen adaylarının girmek zorunda oldukları alan bilgisini niteleyen bir sınavdır. Öğretmen kadrolarına atanmak isteyen kişiler ÖABT testlerine katılmak zorundadır.

ÖABT Beden Eğitimi Öğretmenliği Kitapları

Beden eğitimi öğretmen adayları için gerekli olan kitaplardır. Kişilerin öğretmenlik alan testlerine en iyi şekilde hazırlanmalarını sağlamaktadır. Soru bankaları ve konu anlatımları ile adaylar sınavlara karşı hazırlıklarını tamamlarlar.

ÖABT Biyoloji Öğretmenliği Kitaplar

Biyoloji öğretmen adayları için gerekli olan kitaplardır. Öğretmen adayları sorumlu oldukları konulara en iyi şekilde çalışabilme olanakları elde ederler. Anlaşılır bir dille hazırlanan kitaplar kolay öğrenimi sağlamaktadır.

ÖABT Coğrafya Öğretmenliği Kitapları

Coğrafya öğretmen adayları için hazırlanan kitaplar konu anlatım ve soru bankalarıdır. ÖSYM tarzlarına uygun olacak şekilde hazırlanan soru bankaları ile birlikte kişiler çok çeşitli soru tiplerini görebilmekte ve gerekli olan çalışmaları yapabilmektedirler.

ÖABT Din Kültürü Öğretmenliği Kitapları

ÖABT adaylarının en iyi şekilde sınavlara hazırlık yapabilmelerine yardımcı olan kitaplar çok çeşitlidir. Kişilerin yüksek notlar elde etmelerini sağlar. Yer alan soru bankaları çok çeşitli sorulardan oluşmaktadır. Yer alan soru çeşitliliği kişilerin yüksek netler elde etmelerine yardımcı olmaktadır.

 ÖABT Fen ve Teknoloji Öğretmenliği Kitapları

Fen ve teknoloji adaylarının gireceği ÖABT sınavlarında yüksek netlerin elde edilmesini sağlayan kitaplar uzman eğitmenler tarafından hazırlanmıştır. ÖSYM tarzına uygun olacak şekilde hazırlanan kitaplar yeni nesil sorular içermektedir. Bu sorularla birlikte kişiler konuları çok daha iyi bir şekilde pekiştirebilmektedir.

ÖABT Fizik Öğretmenliği Kitapları

Fizik öğretmen adayları için hazırlanan kitaplar yeni nesil sorular içermektedir. Tamamen ÖSYM tarzına uygun olarak hazırlanan kitaplar kişilerin arzu ettikleri başarıların elde edilmesini sağlamaktadır. Konu anlatımlı kitaplarla birlikte kişiler yüksek notlar elde edebilmektedirler.

ÖABT İlköğretim Matematik Öğretmenliği Kitapları

İlköğretim matematik öğretmen adayları için hazırlanan kitaplar kişilerin yüksek notlar elde etmelerine olanak tanır. Anlaşılır bir dille hazırlanan kitaplar adayların arzu ettikleri öğretmenlik kadrolarına yerleşmelerine yardımcı olur.

ÖABT İngilizce Öğretmenliği Kitapları

İngilizce öğretmen adayları ÖABT sınavları için gerekli olan konu anlatımlı ve soru bankaları ile kişiler yüksek notlar elde edebilmektedirler. Her bir adayın rahatlıkla anlayabileceği şekilde hazırlanan içeriklerle tüm konular en iyi şekilde pekiştirilmektedir.

ÖABT Kimya Öğretmenliği Kitapları

ÖABT puan hesaplama yöntemleri ile netlerini hesaplayabilir. Bu sayede adaylar mevcut seviyelerini en iyi şekilde görebilmekte ve çalışmalarına ona göre gerçekleştirebilmektedir. Adayların yüksek netler elde edebilmeleri için hazırlanan soru bankaları çok çeşitli soru tipleri içermektedir. ÖSYM tarzlarına uygun olan soru tipleri ile kişiler istedikleri netleri rahatlıkla elde edebilmektedirler.

ÖABT Lise Matematik Öğretmenliği Kitapları

KPSS ÖABT sınavlarında öğretmen adaylarının en iyi netleri elde edebilmeleri için hazırlanan kitaplar konu anlatımlı ve soru bankalarıdır. Bu kitaplarla birlikte kişiler istedikleri netleri rahatlıkla elde edebilmektedirler.

ÖABT Okul Öncesi Öğretmenliği Kitapları

Okul öncesi öğretmenliği adayları yer alan kitaplarla birlikte istedikleri başarıları elde edebilirler. Adayların en iyi şekilde ÖABT sınavlarına hazırlanmalarına yardımcı olan kitaplarla birlikte yüksek başarılar elde edilebilmektedir.

ÖABT Rehberlik Öğretmenliği

Rehberlik öğretmen adaylarının gereken başarıları elde etmelerine yardımcı olacak olan kitaplar uzmanlar tarafından hazırlanmaktadır. Tamamen ÖSYM soru tarzlarına uygun olacak şekilde hazırlanan soru bankaları ile kişiler çok çeşitli soru tiplerini görebilmektedirler.

ÖABT Sınıf Öğretmenliği Kitapları

Sınıf öğretmenliği adaylarının ÖABT sınavlarına en iyi şekilde hazırlık yapmalarına olanak tanıyacak olan kitaplar yeni nesil sorular içermektedir. Yeni nesil sorularla birlikte adayların sınavlarına hazırlık yapmaları çok daha kolay olmaktadır.

ÖABT Kitapları Nasıl Olmalı? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/oabt-kitaplari-nasil-olmali/feed/ 0
KPSS Eğitim Bilimleri Kitapları Nasıl Olmalı? https://www.memurlar.org/kpss-egitim-bilimleri-kitaplari-nasil-olmali/ https://www.memurlar.org/kpss-egitim-bilimleri-kitaplari-nasil-olmali/#respond Sun, 29 May 2022 09:54:07 +0000 https://memurlar.org/?p=1474 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Eğitim soruları öğretmen adayları için sorulmaktadır. Öğretmen adaylarının girmeleri gerektiği bu sınav sorularına konu anlatımlı kitaplar ve soru bankaları ile birlikte çalışmalar gerçekleştirmek yüksek derece önem kazanır. KPSS eb grubu adayları yer alan kitaplarla birlikte çalışmalarını gerçekleştirebilmektedirler. KPSS Eğitim Bilimleri Avantajlı Setler Avantajlı setlerle birlikte konu anlatımlarına çalışmak çok daha kolay olabilmektedir. Kolay anlaşılır içerikleri […]

KPSS Eğitim Bilimleri Kitapları Nasıl Olmalı? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Eğitim soruları öğretmen adayları için sorulmaktadır. Öğretmen adaylarının girmeleri gerektiği bu sınav sorularına konu anlatımlı kitaplar ve soru bankaları ile birlikte çalışmalar gerçekleştirmek yüksek derece önem kazanır. KPSS eb grubu adayları yer alan kitaplarla birlikte çalışmalarını gerçekleştirebilmektedirler.

KPSS Eğitim Bilimleri Avantajlı Setler

Avantajlı setlerle birlikte konu anlatımlarına çalışmak çok daha kolay olabilmektedir. Kolay anlaşılır içerikleri ile konuların kalıcı bir şekilde öğrenilmesini sağlayan kitaplar kişilerin yüksek notlar elde etmelerine olanak tanır.

KPSS Eğitim Bilimleri Ders Notları

Ders notları konuların eksiksiz bir şekilde tamamlanabilmesi için yüksek derece önem kazanır. Ders notları ile birlikte öğretmen adayları KPSS hazırlıklarını çok daha iyi bir şekilde tamamlayabilmektedir. Öğretmen adaylarının en iyi şekilde hazırlık yapabilmelerine ve yüksek puanlar elde ederek atanmalarına olanak tanıyan kitaplardır.

KPSS Eğitim Bilimleri Modüler Setleri

Modüler setlerle birlikte KPSS hazırlıkları yapabilmek çok daha kolay. Eğitim bilimleri sınavlarına girecek olan adaylar yer alan setlerle birlikte çok daha iyi bir şekilde hazırlık yapabilmekte ve çok çeşitli soru tiplerine aşina olabilmektedir. Sınavlardan yüksek notlar elde edebilmek için bol soru çözümleri çok önem taşımaktadır.

KPSS Eğitim Bilimleri Modüler Soru Setleri

Modüler soru setleri çıkmış sorular gibi çok çeşitli sor tiplerine sahiptir. Tamamen KPSS eb grubu soru tarzlarına uygun olarak hazırlanan sorular alanlarında uzman olan kişiler tarafından hazırlanmaktadır. Adaylar ders içeriklerine en iyi şekilde hazırlık yaparak yüksek başarılar elde edebilmektedir.

KPSS Eğitim Bilimleri Paket Denemeler

Deneme sınavları gerçekçi bir sınav deneyimi için yüksek derecede önemlidir. Adaylar belirli süreler içerisinde soru çözüm yetenekleri elde edebilmektedirler. Bu sayede hızlı ilerleme kaydedilmekte ve yüksek notlar elde edilebilmektedir.

KPSS Eğitim Bilimleri Kitapları Nasıl Olmalı?
KPSS Eğitim Bilimleri Kitapları Nasıl Olmalı?

KPSS Eğitim Bilimleri Tek Konu Kitapları

Konu anlatım kitapları konuların eksiksiz bir şekilde tamamlanabilmesi için önem taşır. KPSS eğitim bilimleri üzerinden sınavlara girecek olan adaylar için konu anlatımlı kitaplar çok önemlidir. Konu anlatımlı kitaplarla birlikte eksiksiz çalışmalar gerçekleştirilebilmektedir. Konu anlatım çalışmaları ile net sayıları rahatlıkla arttırılmaktadır.

KPSS Eğitim Bilimleri Soru Bankası

KPSS eğitim bilimleri soru bankası bol soru çözümleri gerçekleştirebilmek adına önem taşımaktadır. Adaylar çok çeşitli soru tipleri ile karşı karşıya gelerek birbirinden farklı sorulara aşina olurlar. Bu sayede sınavlarda karşılaştıkları soruları rahatlıkla çözen adaylar yüksek puanlar elde edebilmektedirler. Uzmanlar tarafından hazırlana soru bankaları aynı zamanda çıkmış sorular da içermektedir.

KPSS Eğitim Bilimleri Yaprak Testler

Yaprak testler sınavlarda yüksek başarıların elde edilebilmesi için önem kazanmaktadır. Yaprak testler konuların en iyi şekilde pekiştirilebilmesine olanak tanımaktadır. KPSS eb grubu meslekleri yaprak testleri ile birlikte sınavlara en iyi şekilde hazırlık yapabilmekte ve yüksek netler kazanabilmektedir.

KPSS Eğitim Bilimleri Çıkmış Sorular

Çıkmış soru çözümleri KPSS eğitim bilimleri alanlarında giriş yapacak adaylar için çok önemlidir. Kişiler çıkmış sorularla birlikte sınavlarda karşılaşacakları soru tiplerini rahatlıkla görebilmekte ve çözümlerle birlikte en iyi hazırlıklar yapabilmektedir. Çıkmış sorular kişilere gerçekçi bir sınav deneyimi yaşatır ve yüksek netler elde edilmesine yardımcı olur. Adaylar sınavlarda karşılaşabilecekleri soru tiplerine aşina olarak yüksek puanları rahatlıkla elde edebilmektedir.

KPSS Eğitim Bilimleri Ders Denemeleri

Ders denemeleri sınavlarda yüksek netler elde edilebilmesi için önemlidir. Deneme sınavları ile kişiler asıl sınavın provalarını gerçekleştirebilme olanakları elde edebilmektedir. Kısa süreler içerisinde soru çözüm yetenekleri KPSS eğitim bilimleri denemeleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Adaylar KPSS eb puan hesaplama yöntemleri ile deneme sınavları sonrasında puanlarını hesaplayabilir ve mevcut seviyelerini gözlemeyebilir.

KPSS Eğitim Bilimleri Kitapları Nasıl Olmalı? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/kpss-egitim-bilimleri-kitaplari-nasil-olmali/feed/ 0
KPSS A Grubu Kitapları Neler? https://www.memurlar.org/kpss-a-grubu-kitaplari-neler/ https://www.memurlar.org/kpss-a-grubu-kitaplari-neler/#respond Sat, 28 May 2022 12:15:41 +0000 https://memurlar.org/?p=1467 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS A grubu içerisinde İİBF SBF ve hukuk fakültesi mezunları başvurabilmektedir. Kamu personeli seçme sınavı ile çok çeşitli öğrenciler başvuru yapabilmektedirler. Adli Hakimlik Soru Bankası Adli hakimlik mesleklerini icra etmek isteyen kişiler için oldukça önemli derslerden biridir. Soru bankaları çok çeşitli soru çeşitleri barındırmaktadır. KPSS A grubu meslekleri bu sorular ile birlikte soru çözüm yetenekleri […]

KPSS A Grubu Kitapları Neler? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS A grubu içerisinde İİBF SBF ve hukuk fakültesi mezunları başvurabilmektedir. Kamu personeli seçme sınavı ile çok çeşitli öğrenciler başvuru yapabilmektedirler.

Adli Hakimlik Soru Bankası

Adli hakimlik mesleklerini icra etmek isteyen kişiler için oldukça önemli derslerden biridir. Soru bankaları çok çeşitli soru çeşitleri barındırmaktadır. KPSS A grubu meslekleri bu sorular ile birlikte soru çözüm yetenekleri kazanabilmekte ve soruları oldukça kolay bir şekilde çözebilir hale gelmektedir.

KPSS A Grubu Hakimlik Kitapları

Hakim olmak isteyen adaylar için önem taşıyan hakimlik kitapları ile birlikte KPSS sınavlarına en iyi şekilde hazırlıklar gerçekleştirilmektedir. Adaylar hazırlanan kitaplarla birlikte yüksek notlar elde edebilmekte ve konulara çok daha iyi bir şekilde çalışabilmektedir. Soru kitapları ve konu anlatımlı kitaplar adayların sınavlara en iyi şekilde hazırlık yapabilmelerine olanak tanır. Adaylar KPSS A sınavından çok daha yüksek puanlar elde edebilmektedir.

Hukuk Kitapları

Hukuk kitapları hukuk mezunu ve KPSS adayları için yüksek derece önem taşımaktadır. Yer alan hukuk kitapları ile birlikte adaylar sorumlu oldukları konulara çok daha iyi bir şekilde çalışabilmektedir. İyi çalışmalar sonucunda adaylar yüksek puanlar elde edebilmektedir. Atamaları için gerekli olan puanları yer alan kitaplarla çalışmalar gerçekleştirerek elde edebilmektedirler.

Hukuk Soru Bankası

Soru bankaları birbirinden farklı soru tipleri barındırmaktadır. Bu nedenle adaylar çok çeşitli soru tipleri ile karşı karşıya kalabilmekte ve sınavlarda aynı tip sorularla karşılaştığında çok daha rahat bir şekilde çözebilmektedir. Adayların soru çözüm yeteneklerinin geliştirilmesini sağlayan soru bankaları sınavlardan yüksek başarılar elde edebilmek için önem taşımaktadır.

Soru bankaları ile kişiler KPSS A puan hesaplama işlemleri ile net sayılarını hesaplayabilir ve mevcut seviyelerini çok daha rahat bir şekilde görebilir.

İdari Hakimlik Soru Bankası

İdari hakimlik soru bankası ile adaylar çok çeşitli soru tiplerine hakim olabilmekte ve sınavlarda yüksek başarılar elde edebilmekte. Adayların gelişim gösterebilmeleri için hazırlanan kitaplar alanlarında uzman olan kişiler tarafından hazırlanmaktadır. Tamamen yüksek notlar elde edilmesi için hazırlanan kitaplar çok çeşitli soru tiplerini bünyelerinde barındırır.

İktisat Kitapları

İktisat kitapları adaylar için uzmanlar tarafından hazırlanmıştır. Kendi alanlarında uzmanlıklarını elde eden eğitmenler tarafından hazırlanan kitaplar adayların yüksek başarılar elde etmelerine olanak tanımaktadır.

İktisat Çözümlü Soru Bankası

Çözümlü soru bankaları KPSS adaylarına soru çözüm mantıklarını öğretir ve hızlı ilerlemeler kaydedilmesini sağlar. Soruların nasıl çözüldüğünün görüldüğü kitaplar ile birlikte adaylar her türlü soru tipini rahatlıkla çözebilir hale gelmektedir.

Maliye Kitapları

Alanlarında uzmanlıklarını alan kişiler tarafından hazırlanan kitaplar adayları en iyi şekilde sınavlara hazırlar. KPSS hazırlıkları yapan mezunlar için oldukça önemli olan kitaplar kolay anlaşılır dilleri ile kişilere kolaylık sağlamaktadır.

School Testing

Maliye Soru Bankası

Soru bankaları ile birlikte adayların çok daha iyi bir şekilde ilerleme kaydettikleri bilinmektedir. KPSS adayları maliye soru bankaları ile birlikte soru çözüm yeteneklerini, analiz ve yorumlama becerilerini geliştirerek hızlı bir şekilde başarı elde edebilirler.

Muhasebe Kitapları

Uzman eğitmenlerce hazırlanan konu anlatımlar ve sorular adaylara kolaylık sağlar. Tamamen KPSS A grubu sınavına yönelik olarak en iyi şekilde hazırlık yapılmasına olanak tanıyan kitaplar yer almaktadır.

Muhasebe Çözümlü Soru Bankası

Çözümlü soru bankaları adayların en iyi şekilde soruları çözebilmelerine ve soru çözüm mantıklarını anlayabilmelerini sağlamaktadır. Öğrenciler çözüm mantıklarını anlayarak soruları çok daha kolay bir şekilde çözebilmektedirler.

Türkiye Ekonomisi Kitapları

Türkiye ekonomisi kitapları ile çalışmalar gerçekleştirebilmek artık çok daha kolay. Alanlarında uzmanlıklarını alan eğitimciler tarafından hazırlanan kitaplarla öğrenciler sorumlu oldukları konulara çok daha iyi bir şekilde hazırlık yapabilmektedirler.

 

KPSS A Grubu Kitapları Neler? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/kpss-a-grubu-kitaplari-neler/feed/ 0
En İyi Önlisans Bölümleri Atama Puanları – Sağlık https://www.memurlar.org/en-iyi-onlisans-bolumleri-atama-puanlari-saglik/ https://www.memurlar.org/en-iyi-onlisans-bolumleri-atama-puanlari-saglik/#comments Thu, 26 May 2022 19:02:31 +0000 https://memurlar.org/?p=1452 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

En iyi önlisans atama puanları KPSS’den kolay şekilde atama gerçekleştirmek isteyenler tarafından merak ediliyor.  İki yıllık bölüm mezunlarının KPSS’den 2020 yılında aldıkları puanları öğrenmek bu yıl da sınava katılacaklar için yol gösterici olacaktır. En İyi Önlisans Bölümleri – Sağlık Atama Puanları 1- Eczane Hizmetleri 2020 KPSS Taban Puanı: 69 2020 Atanan Kişi Sayısı: 151 KPSS’de […]

En İyi Önlisans Bölümleri Atama Puanları – Sağlık yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

En iyi önlisans atama puanları KPSS’den kolay şekilde atama gerçekleştirmek isteyenler tarafından merak ediliyor.  İki yıllık bölüm mezunlarının KPSS’den 2020 yılında aldıkları puanları öğrenmek bu yıl da sınava katılacaklar için yol gösterici olacaktır.

En İyi Önlisans Bölümleri – Sağlık Atama Puanları

1- Eczane Hizmetleri

2020 KPSS Taban Puanı: 69
2020 Atanan Kişi Sayısı: 151

KPSS’de önlisans sağlık en kolay atanan bölümler arasında ilk olarak eczacılık hizmetleri öne çıkıyor. Sağlık Bakanlığının her yıl alım yaptığı bu kadro, çeşitli sağlık kuruluşlarında eczacı olarak çalışma fırsatı sunuyor. Fakat burada unutulmaması gereken nokta özel sektör eczanelerinde çalışma olanağının sunulmamasıdır. Devlet kurumlarına bağlı eczanelerde ya da sağlık kuruluşlarında eczacı olarak çalışma olanağı bulunur.

2- Ortopedik Protez ve Ortez

2020 KPSS Taban Puanı: 73
2020 Atanan Kişi Sayısı: 167

Atanması kolay sağlık bölümleri arasında bulunan ortez, Sağlık Bakanlığı atamalarında fazlasıyla kontenjan bulabiliyor. Bölüm mezunları da bu sayede düşük puanlar ile farklı sağlık kuruluşlarına atanma olanağı elde edebiliyor. Ortezin içerdiği alanlar herhangi sebeplere dayalı olarak işlevini yitiren organlar olmaktadır. Örneğin bacak veya kolunu kaybetmiş olan hastaya işlevini kısmi şekilde yerine getirmesi için protezlerin hazırlanmasıdır. Bunun yanında işlevini yerine tam olarak getiremeyecek organa çeşitli cihazların yapılmasıdır.

3- Diş Protez Teknolojisi

2020 KPSS Taban Puanı: 77
2020 Atanan Kişi Sayısı: 95

Diş alanı üniversite mezunlarının en sık tercih ettiği bölümler arasında yer alıyor. Diş hekimi olamayan ancak diş alanında çalışma göstermek isteyen adaylar, kliniklerin protez kısmında görev alabiliyor. Diş hastanelerinde alınan görevler ilgili bölümlerde farklı dağıtımlara da ayrılıyor.

4- Evde Hasta Bakımı

2020 KPSS Taban Puanı: 77
2020 Atanan Kişi Sayısı: 87

İsmi çok anılmasa da atama konusunda şanslı bölümlerden biri de Evde Hasta Bakımı bölümüdür. Bölüm mezunlarına verilen kontenjan çok yüksek olmasa da, bu bölümde henüz mezun yığılması yaşanmadığından, mezunlar düşük KPSS puanları ile çeşitli kurumlara atanabiliyor. Şöyle ki atamanız gerçekleşmezse dahi özelde size iyi kazançlar getirecek hastalar bulabilirsiniz. Günümüz koşullarında 77 puanla atanmak gerçekten büyük bir şans.

Son dönemlerin popüler önlisans sağlık atama bölümleri arasında yer alan evde hasta bakımı da kontenjan açısından uygunluk sağlıyor. Özellikle düşük puanlar ile alım yapılması sayesinde adaylar da ilgili kadrolara atama kazanabiliyor. Özellikle Aile Bakanlığına bağlı kadrolarda da görev yapıldığı için adayların çalışması için daha rahat ortam sağlanabiliyor.

5- Çevre Sağlığı

2020 KPSS Taban Puanı: 70
2020 Atanan Kişi Sayısı: 164

Çevre sağlığı bölümü her ne kadar çok bilinmiyor olsa da atama şansı açısından önemli fırsatlar sağlıyor. Özellikle çevresel sağlığın gelişmesi açısından geleceği de açık bölümler arasında yer alan bu kadroda Sağlık Bakanlığına bağlı birimlerde çalışma olanağı bulunuyor.

 

Düşük puanlı önlisans sağlık KPSS atama puanları ise şu şekilde;

6- Çevre Koruma ve Kontrol
2020 KPSS Taban Puanı: 70
2020 Atanan Kişi Sayısı: 164
7- Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
2020 KPSS Taban Puanı: 79
2020 Atanan Kişi Sayısı: 1242
8- Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
2020 KPSS Taban Puanı: 81
2020 Atanan Kişi Sayısı: 974
9- Tıbbi Laboratuvar Teknikleri
2020 KPSS Taban Puanı: 80
2020 Atanan Kişi Sayısı: 852
10- Radyoterapi
2020 KPSS Taban Puanı: 81
2020 Atanan Kişi Sayısı: 41
11- Patoloji Laboratuvar Teknikleri
2020 KPSS Taban Puanı: 82
2020 Atanan Kişi Sayısı: 45
12- Diyaliz
2020 KPSS Taban Puanı: 82
2020 Atanan Kişi Sayısı: 158
13- Ağız ve Diş Sağlığı
2020 KPSS Taban Puanı: 82
2020 Atanan Kişi Sayısı: 166
14- Ameliyathane Hizmetleri
2020 KPSS Taban Puanı: 82
2020 Atanan Kişi Sayısı: 105

15- Anestezi
2020 KPSS Taban Puanı: 82
2020 Atanan Kişi Sayısı: 1039

En İyi Önlisans Bölümleri Atama Puanları – Sağlık yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/en-iyi-onlisans-bolumleri-atama-puanlari-saglik/feed/ 4
Lise KPSS Soru Dağılımı Nasıl? https://www.memurlar.org/lise-kpss-soru-dagilimi-nasil/ https://www.memurlar.org/lise-kpss-soru-dagilimi-nasil/#comments Fri, 20 May 2022 12:09:47 +0000 https://memurlar.org/?p=1406 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Lise KPSS soru dağılımı, KPSS Ortaöğretim sınavına girecek adayların araştırma konularından bir tanesidir. Her adayın sınava girmeden önce kaç soruyla karşılaşacağını bilmesi gerekmektedir. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda toplamda 120 adet soru adayların çözümüne sunulmaktadır. Lise KPSS Konuları KPSS Lise, Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumundan oluşmaktadır. Genel Yetenek kısmında adaylara Türkçe ve Matematik soruları sorulmaktadır. […]

Lise KPSS Soru Dağılımı Nasıl? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

Lise KPSS soru dağılımı, KPSS Ortaöğretim sınavına girecek adayların araştırma konularından bir tanesidir. Her adayın sınava girmeden önce kaç soruyla karşılaşacağını bilmesi gerekmektedir. Kamu Personeli Seçme Sınavı’nda toplamda 120 adet soru adayların çözümüne sunulmaktadır.

Lise KPSS Konuları

KPSS Lise, Genel Yetenek ve Genel Kültür oturumundan oluşmaktadır. Genel Yetenek kısmında adaylara Türkçe ve Matematik soruları sorulmaktadır. Genel Kültür kısmında ise tarih, güncel bilgiler, vatandaşlık ve coğrafya soruları sorulmaktadır. Lise KPSS soru dağılımı bu alanlara dağıtılmış olarak toplam 120 soru olarak adayların karşısına çıkmaktadır. Lise KPSS konular şöyle listelenmektedir;

 • Matematik: Matematik+ geometri+ sayısal mantık konuları
 • Türkçe: Sözel mantık+ dil bilgisi+ okuduğunu anlama becerisini ölçen paragraf soruları
 • Vatandaşlık: Temek hukuk + 2021’de yayımlanan bildirge itibariyle insan hakları + yasama, yargı, yürütme+ idare hukuku
 • Coğrafya: Türkiye coğrafyası konuları
 • Tarih: İlk Türk Devletleri konusundan Çağdaş Türk Dünya Tarihi konusuna kadar olan konuları kapsamaktadır.

Lise KPSS Soru Dağılımı

Lise KPSS soru dağılımı genel hatlarıyla standart bir dağılıma sahiptir. 2 yılda bir yapılan Lise KPSS’de toplamda 120 adet soru gelmektedir. Bu soruların 60 tanesi Genel Yetenek, 60 tanesi Genel Kültür olarak adayların karşısına çıkmaktadır. Genel Yetenek bölümünde matematik ve Türkçe testleri bulunmaktadır. Matematikten 30 adet soru gelmektedir. 30 sorunun 3 ila 4 sorusu geometri konularından gelmektedir. 30 adet soru da Türkçe testinden gelmektedir.

Lise KPSS Soru Dağılımı Nasıl?
Lise KPSS Soru Dağılımı Nasıl?

Türkçe testinin hemen hemen yarısı okuduğunu anlama becerisini ölçen paragraf sorularından oluşmaktadır. Genel Kültür bölümünde ise; vatandaşlıktan 9 adet soru gelmektedir. Tarih bu bölümde en fazla soru hacmine sahip olan testtir. 27 adet soru tarihten gelmektedir. Coğrafyadan ise 18 tane soru adaylara sorulmaktadır. Güncel bilgilerden de 6 adet soru gelmektedir. Adaylara 120 adet Genel Yetenek ve Genel Kültür sorularını çözmeleri için 130 dakika verilmektedir.

Lise KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

Lise KPSS puan hesaplama, 2 yılda bir yapılan KPSS’ye giren adayları ilgilendiren bir konudur. KPSS Lise diğer adıyla KPSS Ortaöğretim; ortaöğretim mezunu adayların veya mezun olacak adayların girdiği sınav türüdür. Ayrıca Ön lisanstan henüz mezun olmamış, yeni başlayan kişiler de bu sınava katılabilme şansına sahiplerdir. Fakat ön lisans ve lisans mezunları bu sınava girememektedir.

KPSS Lise Puan Türleri

KPSS, girilen oturum ve düzeye göre farklı puan türleri oluşturmaktadır. Her alanı ilgilendiren ayrı bir puan türü vardır. Bu puan türleri, girilen oturumun ağırlık kat sayısına göre hesaplanmaktadır. Lise KPSS puan hesaplama P94 puan sistemine göre hesaplanmaktadır. Bu hesaplamada; %50 Genel Yetenek, %50 Genel Kültür netlerinin ağırlığı esas alınmaktadır. Merkezi sınavlarda, sorularda verilen şıkların bir eksiği kadar yanlış yapma hakkı tanınmaktadır. Fazla yapıldığı takdirde; bir doğru puan adaydan silinmektedir. Hesaplamalarda dikkat edilmesi gereken temel konulardan bir tanesidir. Adayın ham puanı KPSS P94 puanının temelini oluşturmaktadır.

KPSS Lise Puan Hesaplama

Kamu Personeli Seçme Sınavı eğitim düzeylerine göre 3 bölüme ayrılmaktadır. KPSS Lise’ye ortaöğretim mezunları, ön lisanstan mezun olmayan insanlar ve ortaöğretimi bitirmek üzere olan adaylar girebilmektedir. KPSS Lise oturumu çift yıllarda yapılmaktadır. Puan geçerliği 2 yıldır. Lise KPSS puan hesaplama öncelikle net sayısının belirlenmesiyle yapılmaktadır. Net sayısı 4 yanlışın 1 doğruyu götürmesiyle ortaya çıkan doğru sayısıyla belirlenmektedir. Elde edilen sonuç, ham puanı oluşturmaktadır. Daha sonra standart sapma, sınavın ortalaması ve ham puanın olduğu formül kullanılarak standart puan bulunmaktadır. Standart puan; Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden alınan puanlarla belli oranda çarpılmaktadır. Son olarak da ağırlıklı standart puanın olduğu formüle elde edilen bulgular yerleştirilerek KPSS P94 puanı belirlenmektedir. Çıkan puana göre bağıl bir sıralama gerçekleştirilmektedir. Açılan kontenjan dahilinde bu sıralamaya uygun alımlar yapılmaktadır.

 

Lise KPSS Soru Dağılımı Nasıl? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/lise-kpss-soru-dagilimi-nasil/feed/ 5
KPSS’de Kaç Tercih Dönemi Var? https://www.memurlar.org/kpssde-kac-tercih-donemi-var/ https://www.memurlar.org/kpssde-kac-tercih-donemi-var/#comments Thu, 19 May 2022 17:43:09 +0000 https://memurlar.org/?p=1398 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS tercih dönemi sınava girecek adayların dikkat etmesi gereken bir konudur. KPSS’nin açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır. Sınav, kendi içinde oturumlardan oluşmaktadır. Eğitim düzeyi ve alanına göre, adaylar; kendilerini ilgilendiren oturumlara katılarak 657 sayılı Devlet Memurluğu kanununa tabi olmak için bilgilerini yarıştırmaktadır. KPSS Tercih Döneminin Önemi KPSS, devlet kadrosunda iş yaşamını sürdürmek isteyen insanların girdiği […]

KPSS’de Kaç Tercih Dönemi Var? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS tercih dönemi sınava girecek adayların dikkat etmesi gereken bir konudur. KPSS’nin açılımı Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır. Sınav, kendi içinde oturumlardan oluşmaktadır. Eğitim düzeyi ve alanına göre, adaylar; kendilerini ilgilendiren oturumlara katılarak 657 sayılı Devlet Memurluğu kanununa tabi olmak için bilgilerini yarıştırmaktadır.

KPSS Tercih Döneminin Önemi

KPSS, devlet kadrosunda iş yaşamını sürdürmek isteyen insanların girdiği sınava verilen isimdir. ÖSYM tarafından her yıl yapılmaktadır. Kendi içinde pek çok sınav puan türü ve oturumu barındıran KPSS’ye hemen hemen her eğitim düzeyinden ve alandan insan girmektedir. KPSS hafta sonları yapılan bir sınavdır. Adayların sınav yerlerine geç kalması sınava girme haklarını kaybetmelerine neden olmaktadır. Bu yüzden her adayın, sınav alanına, saatine gitmesi önem arz etmektedir. Önemli olan bir diğer konu ise sınava giren adayların KPSS tercih dönemi zamanlarını kaçırmamasıdır. Tercih dönemini kaçıran aday bir sonraki dönemi beklemek zorundadır. Tercih yapmadığı için ataması da yapılamamaktadır.

KPSS Tercih Dönemi

Kamu Personeli Seçme Sınavı her yıl yapılan bir sınavdır. KPSS A Grubu ve B Grubu olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. A Grubu mesleklerine her yıl sınav yapılırken B Grubu mesleklerine çift yıllarda sınav yapılmaktadır. KPSS’ye girmiş adayların atamaları, merkezi ve kurumsal olmak üzere iki çeşitten oluşmaktadır. Merkezi atamalar yılda iki kez yapılmaktadır. Öğretmenlik kadrosuna girenler için ise durum ek atama olayıyla değişmektedir. Kurum atamaları ise, kurumların belirlediği zamanlarda kadro açıklarına göre yapılmaktadır. Adaylara KPSS tercih dönemi geldiğinde 30 tercih hakkı verilmektedir. Eğer aday 30 tercihinden hiçbir yere yerleşemezse bir sonraki tercih döneminde tekrar tercih hakkını kullanabilmektedir. Yerleşip gidilmezse veya çalışmaya başlanırsa bir sonraki tercih döneminde puan kullanamamaktadır. Bu yüzden adayların tercih dönemlerinde dikkatli düşünmeleri ve kararlı olmaları gerekmektedir. KPSS tercih döneminin net tarihleri kurumların belirlediği zamanlarda yapılmaktadır. Tercih dönemleri her yıl değişmektedir. Kurumlar sayfalarında bildirgelerle bu tarihleri açıklamaktadır.

KPSS Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

KPSS puan hesaplama devlet memuru olmak için sınava giren veya girmek isteyen adayların merak ettiği bir konudur. KPSS’nin tam adı Kamu Personeli Seçme Sınavı’dır. ÖSYM tarafından belirli zamanlarda yapılmaktadır. Pek çok meslek grubu için ayrı oturumlar yapılmaktadır.

KPSS Puan Türleri

KPSS puan hesaplama için belirli puan türleri bulunmaktadır. Puan türleri, adayın girdiği sınava göre değişmektedir. KPSS puan türleri 120’den fazladır. KPSS Lisans sınavına girmek isteyen adaylar P1, P2, P3 puan türlerini kullanmaktadır. Öğretmen adayları; P10, P120 ve P121 puan türlerini kullanmaktadır. Her puan türünde, testlerin ağırlığı değişmektedir.

KPSS Puanı Hesaplama

Puan hesaplama ASP denilen ağırlıklı standart puana göre hesaplanmaktadır. Adayların girmek istediği kadroya göre ASP değişmektedir. Sınavda; maddedeki seçenek sayısının bir eksiği kadar yapılan yanlışlar, bir adet doğruyu götürmektedir. KPSS’de her sorunun beş seçeneği vardır. Bu durum ise dört yanlışın bir doğruyu götürmesi anlamı taşır. KPSS puan ağırlıkları şöyle listelenmektedir;

 • KPSS1: Genel Yetenek %70- Genel Kültür %30
 • KPSS2: Genel Yetenek %60- Genel Kültür %40
 • KPSS3: Genel Yetenek %50- Genel Kültür %50
 • KPSS10: Genel Yetenek %30- Genel Kültür %30- Eğitim Bilimleri %40
 • KPSS120: Genel Yetenek %15- Genel Kültür %15- Eğitim Bilimler %20- Yabancı Dil Sınavı %50
 • KPSS 121: Genel Yetenek %15- Genel Kültür %15- Eğitim Bilimler %20- Öğretmenlik Alan Bilgisi %50

KPSS puan hesaplama her oturuma verilen ağırlığa göre değişmektedir. Puan türlerine göre girilen sıralamaya göre alım yapılmaktadır. Memur olunmak istenen mesleğin puan türüne ve oturumlarına bakıp sınava girmek gerekmektedir. Genel Yetenek- Genel Kültür sınavlarına her adayın girmesi gerekmektedir. Öğretmen adaylarının ise Genel Yetenek- Genel Kültür, Eğitim Bilimler ve ÖABT denilen Öğretmenlik Alan Bilgisi sınavlarına girmeleri gerekmektedir. Bu oturumdan alınan ağırlıklı standart puan sonucu KPSS puanları hesaplanmaktadır.

 

KPSS’de Kaç Tercih Dönemi Var? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/kpssde-kac-tercih-donemi-var/feed/ 1
ÖABT Türkçe Öğretmenliği Nedir, Nasıl Hazırlanmalı? https://www.memurlar.org/oabt-turkce-ogretmenligi-nedir-nasil-hazirlanmali/ https://www.memurlar.org/oabt-turkce-ogretmenligi-nedir-nasil-hazirlanmali/#respond Fri, 13 May 2022 13:19:17 +0000 https://memurlar.org/?p=1361 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

MEB’e bağlı olan tüm okullarda öğretmenlik yapmak isteyenler ÖABT’ye katılmak durumundadır. Türkçe Öğretmenliği için getirilmiş zorunlu alan bilgisi olan ÖABT, düşündüğünüz kadar zor değil. Doğru bilginin yer aldığı notlardan, ders kitaplarından ve deneme sınavlarının yardımıyla en güncel ÖABT Türkçe Öğretmenliği için istediğiniz puana ulaşabilirsiniz. ÖABT’de Yapılan Değişiklikler Her sene sınav sisteminde bir değişiklik gündeme gelebiliyor. […]

ÖABT Türkçe Öğretmenliği Nedir, Nasıl Hazırlanmalı? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

MEB’e bağlı olan tüm okullarda öğretmenlik yapmak isteyenler ÖABT’ye katılmak durumundadır. Türkçe Öğretmenliği için getirilmiş zorunlu alan bilgisi olan ÖABT, düşündüğünüz kadar zor değil. Doğru bilginin yer aldığı notlardan, ders kitaplarından ve deneme sınavlarının yardımıyla en güncel ÖABT Türkçe Öğretmenliği için istediğiniz puana ulaşabilirsiniz.

ÖABT’de Yapılan Değişiklikler

Her sene sınav sisteminde bir değişiklik gündeme gelebiliyor. Bu durum sınav ile ilgili süreci yakından takip etmeyi gerektiriyor. Konu dağılımı, soru sayısı gibi içerikler değişkenlik gösterebiliyor. Bu yüzden bir çalışma sistemi başlatmadan önce bu bilgileri öğrenmek zorunluluğu doğuyor. Hiç zorlanmadan ilgili müfredata uygun, güncel bilgilere göre düzenlenmiş ÖABT Türkçe Öğretmenliği ders notları ve kitaplarına güncel olarak ulaşmaya dikkat etmelisiniz. Bu kaynaklara sahip olarak daha uygun bir zamanınızda çalışabilirsiniz. Zamanınızı harcamadan güncel bilgi ve içeriğe ulaşacağınız bu kaynaklar sayesinde verimli bir çalışma geçirerek başarı sağlayabilirsiniz.  Eksik bilgi ve konularınızın olduğunu düşünüyorsanız geriye dönük tekrar yaparak, açık ve anlaşılır bir dilde yazılmış konuları kavrayabilirsiniz.

ÖABT Türkçe Öğretmenliği Soru Dağılımı

Ders içerik ve soruları bağımsız olarak değiştirilebiliyor. Sınava girecek tüm adayların bu konuyu takip etmesi gerekir.   Aksi takdirde hangi konuya daha çok ağırlık vermesi gerektiğini bilmeden yaptığı çalışma başarı getirmez. Sadece zaman kaybı olarak geri döner. Çalışmak kadar doğru çalışmak da önemlidir. Çalışmaya başlamadan önce sınavın soru dağılımının nasıl olduğunu tespit etmelisiniz. Böylelikle çok çalışmanız gereken konularla daha az çalışmanız gereken konuları belirlemiş olursunuz. ÖABT Türkçe Öğretmenliği sınavına ilişkin güncel konu ve soru bilgisini ilgili kaynaklar da  bulabilirsiniz. Alanında uzman kişiler tarafından hazırlanan dosyalar sizler için iyi birer kaynak olacak. İhtiyacınıza yönelik her türlü bilgiyi bulabileceğiniz kaynaklar sayesinde başarı kaçınılmaz olacaktır.

ÖABT Türkçe Öğretmenliği Sınavı Ne Zaman?

Sınavlar her yıl belli bir tarihte yapılmıyor. Her sene başvuru ve sınav tarihleri değişkenlik gösterebiliyor. Bundan dolayı ilgili makamdan gelecek açıklamaları takip etmekte yarar var. Sınav tarihi kadar önemli olan tek şey sınava hazırlık sürecinizdir. Bilgi seviyenizi test etmeden, eksik ve tam anlamadığınız konuları çözümlemeden ve deneme sınavı çözmeden ÖABT Türkçe Öğretmenliği sınavından başarı beklemek neredeyse imkansız bir durumdur. Hayallerinize ve hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak tek şey doğru ve verimli şekilde çalışmaktır. Tüm bu süreci sizler için uzman kişiler tarafından hazırlanmış dosya ve kaynaklarda bulmanız mümkün.  Doğru kaynak ile birlikte sistemli bir çalışmanın getirisi başarıdan başka bir şey olmayacaktır. Yeni müfredata uygun halde sunulan dosyalar sayesinde sınavda başarılı olmak çok kolay olacak.

ÖABT Türkçe Öğretmenliği Deneme Sınavı

Bilgi üzerine çalışılmadıķça tek başına yeterli bir hale gelmez. Hem bilginizi pekiştirmek hem de başarı seviyenizi ölçmek için hazırladığımız deneme sınavları ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz. Uygun içerik ve müfredata uygun konulardan hazırlanan deneme sınavlarına farklı kaynaklardan ulaşabilir, dilerseniz bu kaynakları elde tutarak ile daha sonra çözümleyebilirsiniz. Tüm ihtiyacınıza yönelik hazırlanmış ders notları, kitaplardan sonra deneme sınavı olarak hangi seviyede olduğunuzu görebilir, eksiklerinizi tespit edebilirsiniz. Hedefinize ulaşmak için doğru kaynaktan yararlanmak çok önemlidir. Özellikle alan bilgisi sınavında öğretmenlik alanına göre sorular yöneltildiği için farklı kaynaklar üzerinden mümkün oldukça çalışma yapabilmeniz çok önemlidir. Bunu sağlamak için sadece kitaplar üzerinden değil ders anlatım videolarını da izlemeniz gerekir. Öğretmen alımı kısıtlı olduğu ve her yıl sınava giren sayısı da arttığı için düzenli olarak çalışma programı oluşturmalısınız.

 

 

 

ÖABT Türkçe Öğretmenliği Nedir, Nasıl Hazırlanmalı? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/oabt-turkce-ogretmenligi-nedir-nasil-hazirlanmali/feed/ 0
KPSS A Grubu Nedir? https://www.memurlar.org/kpss-a-grubu-nedir/ https://www.memurlar.org/kpss-a-grubu-nedir/#comments Thu, 12 May 2022 13:48:57 +0000 https://memurlar.org/?p=1356 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS A grubu nedir sorusu sınava girecek adaylar için önem taşıyor. KPSS belirli gruplar üzerinden yapıldığı için adayların mezuniyet durumlarına göre de gruplar farklılaşıyor. Müfettiş, uzman yardımcılığı ve denetmen gibi kadrolardan devlet kurumlarına giriş yapacaklar KPSS A grubuna katılmak zorunda. KPSS A Grubu’na Kimler Katılıyor? KPSS A grubu nedir sorusuna Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Denetmen […]

KPSS A Grubu Nedir? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS A grubu nedir sorusu sınava girecek adaylar için önem taşıyor. KPSS belirli gruplar üzerinden yapıldığı için adayların mezuniyet durumlarına göre de gruplar farklılaşıyor. Müfettiş, uzman yardımcılığı ve denetmen gibi kadrolardan devlet kurumlarına giriş yapacaklar KPSS A grubuna katılmak zorunda.

KPSS A Grubu’na Kimler Katılıyor?

KPSS A grubu nedir sorusuna Müfettiş Yardımcılığı, Uzman Yardımcılığı, Denetmen Yardımcılığı gibi kadrolardan devlet kurumlarında memur olmak isteyenlerin katılım sağladığı sınav türüdür şeklinde yanıt vermek mümkündür. Bu kapsamda İİBF, SBF, İşletme ve İktisat fakültelerinden mezun olan adaylar katılım sağlamaktadır. Sınava katılım sonrasında alınan puan 2 yıl boyunca geçerlidir. A grubunda toplamda 48 puan türü bulunmaktadır.

KPSS A Grubu Sınav Bilgileri

KPSS A grubu sınav bilgileri bu gruptan sınava katılacak olan her aday için geçerlidir. Bu bilgiler şu şekilde;

 • Bu gruptan sınava katılan adaylar ilk olarak Genel Kültür ve Genel Yetenek testine katılım sağlar. 120 sorudan oluşan bu alanda toplam olarak adaylara verilen süre 130 dakikadır.
 • Sonrasında ise katılım sağlanan A Grubu sınavında adaylar iktisat, hukuk, işletme, maliye ve muhasebe sorularından sorumludur. Her test için 50 dakika süre verilir.
 • A grubu ikinci oturum kapsamında ise adaylara Çalışma Ekonomisi, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, İstatistik alanlarında soruları yöneltilir. Her test kapsamında 40 soru yöneltilmekte olup testin süresi de 50 dakika olmaktadır.
 • Testler aynı oturum kapsamında farklı zamanlarda dağıtılır. Tek bir seferde adaylara verilmez. Test bittikçe optik cevap kağıtları toplanır ve farklı alana dair soru kitapçığı dağıtılmaktadır.
KPSS A Grubu Nedir?
KPSS A Grubu Nedir?

KPSS A Grubuna Nasıl Çalışmalı?

KPSS A grubu içeriği bakımından farklı alanlara ait soruların geldiği bir sınavdır. Öncesinde genel yetenek ve genel kültür sınavına da giren adaylar, sonrasında hukuk, maliye, işletme gibi farklı disiplinlerden sorular çözer. Bu yüzden düzenli şekilde sınava çalışmak çok önemlidir. KPSS kitapları doğru kaynak olacak şekilde seçilmeli, bunun yanında ise bolca soru çözümüne ağırlık verilmelidir. Konuların birbiri ile bağlantılı olması sayesinde de çalışma yaparken bütünlüklü çalışma yapmaya önem verilmelidir.

Aslında sadece A grubu için değil, genel olarak KPSS sınava katılım sayısının çok olmasından dolayı çok dikkatli olunması gereken bir sınav anlamına gelmektedir. Bu yüzden diğer oturumlara da olduğu gibi A grubu için de dikkatli ve özenli şekilde çalışma yapılmaya çok dikkat edilmelidir. A grubu konuların daha çok belirli alanlara yönelik olduğundan bu alanlara dönük olarak doğru kaynaklardan çok sayıda soru çözümü ile çalışma yapılması sağlanmalıdır. Diğer taraftan soruların çözümleri de mutlaka sağlanmalıdır. Özellikle günümüzde Youtube gibi platformlar üzerinden ders anlatımları ve konu anlatımları ücretsiz şekilde bulunabildiğinden çalışma için bu kaynakları da doğru şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz.

KPSS A Grubundan Hangi Kadrolara Atama Yapılır?

KPSS A grubunun kadroları şu şekildedir;

 • Bakanlık kadrolarında uzman yardımcılığı
 • Kamu kurumları kadrolarında uzman yardımcılığı
 • SGK Denetmen Yardımcılığı
 • Vergi Müfettiş Yardımcılığı
 • Gelir Uzman Yardımcılığı
 • SGK Müfettiş Yardımcılığı
 • İl Göç Uzman Yardımcılığı

Uzman yardımcılığı olarak başlanacak olan kadrolar sonrasında kişilerin talepleri ve katılacakları yerel sınavlar ile birlikte uzmanlığa dönüşebilmektedir. Her ne kadar KPSS A grubu sınav içeriği bakımından zor sorulardan oluşuyor olsa da alım yapılan kadrolar açısından karşılığı yüksektir. Özellikle vergi, SGK, gelir uzmanlığı gibi kadrolar için yıllık bazda önemli sayıda alımlar gerçekleştirilmektedir. Bu kadrolara sınav sonrasında iki yıl süre ile aldığınız puan ile başvuru yapabilirsiniz.

 

KPSS A Grubu Nedir? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/kpss-a-grubu-nedir/feed/ 2
KPSS Soru Türleri Neler, Soru Dağılımı https://www.memurlar.org/kpss-soru-turleri-neler-soru-dagilimi/ https://www.memurlar.org/kpss-soru-turleri-neler-soru-dagilimi/#comments Wed, 11 May 2022 13:04:26 +0000 https://memurlar.org/?p=1351 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS soru türleri sınava katılacak adaylar için önem taşıyor. Devlet kurumlarında memur olarak çalışmak isteyenlerin katıldığı KPSS’de farklı alanlara ait sorular bulunuyor. Sınavdan başarılı olmak için ise soru türlerini doğru bilmek önem taşıyor. KPSS Soru Türleri Neler? KPSS soru türleri test şeklinde olup bilgi ve yorumlamaya dayalıdır. Bu bakımdan sınava girecek olan adaylar yoğun bir […]

KPSS Soru Türleri Neler, Soru Dağılımı yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS soru türleri sınava katılacak adaylar için önem taşıyor. Devlet kurumlarında memur olarak çalışmak isteyenlerin katıldığı KPSS’de farklı alanlara ait sorular bulunuyor. Sınavdan başarılı olmak için ise soru türlerini doğru bilmek önem taşıyor.

KPSS Soru Türleri Neler?

KPSS soru türleri test şeklinde olup bilgi ve yorumlamaya dayalıdır. Bu bakımdan sınava girecek olan adaylar yoğun bir çalışma yaparak sınava katılmaktadır. Özellikle alım sayısının düşük olduğu bölümler için puanlar yüksek olduğundan adayların da yüksek netler çıkarması gerekir. KPSS soru çeşitleri alanlara göre değişmektedir.

KPSS temelde Genel Kültür ve Genel Yetenek adı verilen oturumlardan oluşmaktadır. Bunun yanında alan bilgisi veya eğitim bilimleri gibi oturumlar da bulunmaktadır. KPSS soru içerikleri ise her yıl ÖSYM tarafından belirlendiği için önceden bilinmemektedir. Ancak genel olarak bütünlüklü bir çalışma ile sınavda çıkacak olan sorulara çalışma olanağınız olabilir. Bunun için çok çalışmaya ve doğru kaynaklar üzerinden çalışmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

KPSS genel kültür soru sayısı şu şekildedir;

 • Tarih: 27 Soru
 • Coğrafya: 18 Soru
 • Vatandaşlık: 9 Soru
 • Güncel Bilgiler: 6 Soru
 • Toplam = 60 Soru

KPSS genel yetenek soru sayısı ise şu şekilde;

 • Türkçe: 30 Soru (4 Sorusu Sözel Mantık)
 • Matematik: 27 Soru (4-6 soru Sayısal Mantık Soruları)
 • Geometri 3 Soru
 • Toplam = 60 Soru

KPSS Türkçe Soru Türleri Neler?

KPSS Türkçe soru türleri şu şekilde;

 • Sözcüğün, Söz gruplarının Anlamı Konusu [Soru Sayısı: 1 ]
 • Cümlenin Anlamı, Yorumu Konusu [Soru Sayısı: 3 ]
 • Sözcük Türleri Konusu [Soru Sayısı: 2 ]
 • Sözcüğün Yapısı, Ekler Konusu [Soru Sayısı: 1 ]
 • Cümlenin Ögeleri [Soru Sayısı: 1 ]
 • Ses Olayları Konusu [Soru Sayısı: 1 ]
 • Yazım Kuralları Konusu [Soru Sayısı: 1 ]
 • Paragraf Konusu [Soru Sayısı: 14 ]
 • Paragrafta Anlatım Yolları, Biçimleri Konusu [Soru Sayısı: 2 ]
 • Sözel Muhakeme ve Mantık Konusu [Soru Sayısı: 4 ]
KPSS Soru Türleri Neler, Soru Dağılımı
KPSS Soru Türleri Neler, Soru Dağılımı

KPSS Matematik Soru Türleri Neler?

KPSS Matematik soru türleri şu şekilde;

 • Temel Kavramlar – Çözümleme [Soru Sayısı: 3 ]
 • Rasyonel Sayılar – Ondalık Sayılar [Soru Sayısı: 2 ]
 • Basit Eşitsizlikler [Soru Sayısı: 1 ]
 • Mutlak Değer [Soru Sayısı: 1 ]
 • Üslü Sayılar [Soru Sayısı: 2 ]
 • Köklü Sayılar [Soru Sayısı: 1 ]
 • Çarpanlara Ayırma [Soru Sayısı: 1 ]
 • Denklem Çözme [Soru Sayısı: 1 ]
 • Sayı Problemleri [Soru Sayısı: 1 ]
 • Yaş Problemleri [Soru Sayısı: 1 ]
 • Hareket Problemleri [Soru Sayısı: 1 ]
 • Yüzde Kar-Zarar, Faiz Problemleri [Soru Sayısı: 2 ]
 • Bağıntı ve Fonksiyon [Soru Sayısı: 1 ]
 • İşlem [Soru Sayısı: 1 ]
 • Olasılık [Soru Sayısı: 1 ]
 • Sayısal Mantık [Soru Sayısı: 6 ]

KPSS Tarih ve Coğrafya Soru Türleri Neler?

KPSS tarih soru türleri şu şekilde;

 • İslamiyet’ten Önceki Türk Devletleri [Soru Sayısı: 1 ]
 • İlk Müslüman Türk Devletleri [Soru Sayısı: 2 ]
 • Osmanlı Devleti Siyasi [Soru Sayısı: 6
 • Osmanlı Devleti Kültür ve Uygarlık Konusu [Soru Sayısı: 3 ]
 • Kurtuluş Savaşı Hazırlık Dönemi Konusu [Soru Sayısı: 4 ]
 • Kurtuluş Savaşı Cepheleri Konusu [Soru Sayısı: 3 ]
 • Devrim Tarihi Konusu [Soru Sayısı: 2 ]
 • Atatürk Dönemi İç ve Dış Politika Konusu [Soru Sayısı: 2 ]
 • Atatürk İlkeleri Konusu [Soru Sayısı: 1 ]
 • Çağdaş Türk ve Dünya Tarihi Konusu [Soru Sayısı: 3 ]

Coğrafya ise şu şekilde;

 • Türkiye Coğrafi Konumu [Soru Sayısı: 2 ]
 • Türkiye’nin Yer şekilleri Su Örtüsü [Soru Sayısı: 3 ]
 • Türkiye’nin İklimi Ve Bitki Örtüsü [Soru Sayısı: 3 ]
 • Toprak Ve Doğa Çevre [Soru Sayısı: 3 ]
 • Türkiye’nin Beşeri Coğrafyası [Soru Sayısı: 3 ]
 • Tarım Konusu [Soru Sayısı: 1 ]
 • Madenler Ve Enerji Kaynakları [Soru Sayısı: 3 ]
 • Sanayi Konusu [Soru Sayısı: 1 ]
 • Ulaşım Konusu [Soru Sayısı: 1 ]
 • Turizm Konusu [Soru Sayısı: 1 ]

KPSS soru türleri alanlara göre değiştiği için öğretmenlik, hukuk, maliye gibi alanlardan sınava girişlerde soru türlerinin farklı olacağı göz önünde tutulmalıdır.

KPSS Soru Türleri Neler, Soru Dağılımı yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/kpss-soru-turleri-neler-soru-dagilimi/feed/ 3
KPSS Kitapları Nasıl Olmalı? https://www.memurlar.org/kpss-kitaplari-nasil-olmali/ https://www.memurlar.org/kpss-kitaplari-nasil-olmali/#comments Mon, 09 May 2022 16:17:56 +0000 https://memurlar.org/?p=1341 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS kitapları sınava hazırlanmak isteyen adaylar için oldukça önemlidir. Genel olarak pek çok aday için çok zor olan konular KPSS kitapları ile birlikte anlaşılır ve kolay hale gelmektedir. Ancak kitapların istenen başarıya yardımcı olmaları için seçim aşamasında dikkatli olunması gerekir. KPSS Kitapları Neden Önemli? KPSS’de istenen puanı almak için çok iyi planlama ve beraberinde çalışma […]

KPSS Kitapları Nasıl Olmalı? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS kitapları sınava hazırlanmak isteyen adaylar için oldukça önemlidir. Genel olarak pek çok aday için çok zor olan konular KPSS kitapları ile birlikte anlaşılır ve kolay hale gelmektedir. Ancak kitapların istenen başarıya yardımcı olmaları için seçim aşamasında dikkatli olunması gerekir.

KPSS Kitapları Neden Önemli?

KPSS’de istenen puanı almak için çok iyi planlama ve beraberinde çalışma yapılmalıdır. Sınava hazırlık aşamasının en önemli parçası ise kitap seçimdir. KPSS soruları farklı konuları içerdiğinden kitap seçiminde de tek kitap yerine birden fazla kitap seçilmektedir.

Seçilecek olan kitaplar çalışma süresinde adayların rehberi olmaktadır. Bu yüzden hangi KPSS kitapları ile çalışmaya başlanmalı sorusu doğru şekilde yanıtlanmalıdır. KPSS kitapları içerisinde şu kitaplar yer alır;

 • Konu anlatımlı,
 • Soru bankaları,
 • Deneme kitapları,
 • Çıkmış sorular kitapları önceliklidir.

Bunun yanında çalışmayı motive etmek ve bilgileri daha kolay hale getirmek için farklı türden yayınlar da bulunur.

KPSS Kitapları Nasıl Olmalı?
KPSS Kitapları Nasıl Olmalı?

Adayların mevcut seviyelerini belirlemesi için KPSS deneme sınavları yardım sunacaktır. Deneme sınavları ile birlikte hangi soruların çözüldüğü, hangilerinde zorluk yaşandığını öğrenmek kolay olacaktır. Seviye belirlendikten sonra ise kaynak seçimi de buna göre yapılır. Eğer konular hakkında çok bilginiz yoksa başlangıç seviyesinde olan kitapları seçmelisiniz.

KPSS Başlangıç Kitapları

KPSS başlangıç kitapları sıfırdan çalışmaya başlayan adaylar için önemlidir. Bu kitapların içeriği; Türkçe, matematik, coğrafya, tarih, vatandaşlık, güncel bilgiler derslerini içerir. Bu şekilde hazırlanan kitaplar özellikle altyapısı iyi olmayan adaylara da hitap ederek bilgilerin yeniden kazanılmasını mümkün kılmaktadır. Başlangıç aşamasında olan KPSS konu anlatımlı kitaplar bilgilerin önce öğrenilerek, sonrasında testler ile çözülmesini sağlamaktadır.

Her konuya çalıştıktan sonra soru çözmek ise bilgilerin pekiştirilmesi açısından yararlıdır. Bu yüzden KPSS soru bankası tercihi de önem taşır. Alanında güvenilir ve sık tercih edilen yayınların soru bankalarını seçmeniz sınavda karşılaşma olasılığı yüksek olan sorular ile karşı karşıya geleceğiniz açısından yararlı olacaktır. Soru bankaları temelde ikiye ayrılır. İlk grupta yer alanlar sadece yanıtları şık olarak verir ve açıklama yapmaz. Ancak çözümlü soru bankaları doğru yanıtın neden doğru olduğunu da açıklayarak özellikle altyapısı iyi olmayan adaylar için önemli bir kolaylık sunar.

KPSS cep kitapları da her an bilgilerinizi tekrar etmeniz açısından yararlıdır. Özellikle tarih, coğrafya ve vatandaşlık gibi bilgiler temelde ezbere dayalı olduğu için cep kitapları ile bu alanlara çalışabilirsiniz. Günlük yaşamda toplu taşıma kullanıyorsanız cep kitapları sınava hazırlanmanız için önemli yararlar sunar. Çünkü bu kitaplar ile birlikte eksik olan konuları sorunsuzca tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda pratik boyutları sayesinde yanınızda taşıma açısından da kolaylık sunar.

Tüm bunlar ile birlikte KPSS kitaplarını ihtiyacınızı görerek seçmeli ve özellikle en çok eksiklik duyduğunuz alanlara kaynak açısından daha fazla ağırlık vermeye dikkat etmelisiniz.

KPSS Kitabı Seçerken Önemli Noktalar

KPSS kitap seçimi için en önemli noktaların başında kaynağa karar vermek geliyor. Günümüzde KPSS’ye çalışmak için pek çok kaynak bulunuyor ve bu kaynaklar arasından seçim yapmak zor olabilir. Bunun için almadan önce mutlaka inceleme yapmanız ve internet üzerinden de kullanıcı yorumlarına göz atmanız gerekir. Özellikle kaynağın güncel olması da önemlidir. Güncel olmayan kaynaklar üzerinden çalışma yapmanız halinde verimli çalışma sürdürmeniz zor olacaktır. Bunun yanında videolu ders anlatımı ya da soru çözümü içeren kaynaklara da öncelik vermeniz çalışmalarınızı daha kolay şekilde tamamlayabilmeniz için önemli kolaylık sunacaktır. Aynı şekilde kaynağı hazırlayan isimlerin de alanında deneyimli olmasına dikkat etmelisiniz.

KPSS Kitapları Nasıl Olmalı? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/kpss-kitaplari-nasil-olmali/feed/ 1
KPSS Çıkmış Sorular Neler? https://www.memurlar.org/kpss-cikmis-sorular-neler/ https://www.memurlar.org/kpss-cikmis-sorular-neler/#comments Sun, 08 May 2022 13:32:04 +0000 https://memurlar.org/?p=1333 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS çıkmış sorular sınava girecek adayları yakından ilgilendiriyor. Çünkü adaylar sınava çalışırken en doğru konulara çalışmak istiyor. Bunun için de KPSS’de çıkmış olan sorular adaylar tarafından tekrar çözülüyor. KPSS Soruları Nasıl? KPSS tanımı itibariyle kamuda personel istihdamını sağlamak amacıyla lisans ve ortaöğretim alanlarına uygulanmakta olan bir sınavdır. Adaylar sınava alanlarına göre katılım göstererek aldıkları puana […]

KPSS Çıkmış Sorular Neler? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS çıkmış sorular sınava girecek adayları yakından ilgilendiriyor. Çünkü adaylar sınava çalışırken en doğru konulara çalışmak istiyor. Bunun için de KPSS’de çıkmış olan sorular adaylar tarafından tekrar çözülüyor.

KPSS Soruları Nasıl?

KPSS tanımı itibariyle kamuda personel istihdamını sağlamak amacıyla lisans ve ortaöğretim alanlarına uygulanmakta olan bir sınavdır. Adaylar sınava alanlarına göre katılım göstererek aldıkları puana göre tercihte bulunur. Tercihte bulundukları yere adayların puanlarının yetmesi durumunda adaylar memur olarak göreve başlar.

Ancak sürekli olarak genç nüfusun çoğalması, çalışma koşullarının zorlaşması ve diğer etmenler KPSS’ye olan ilgiyi artırmaktadır. Bu durum da KPSS’de puanları yükseltmekte, her sorunun önemli hale gelmesine yol açmaktadır. Adayların katıldıkları sınavda başarılı olmaları için hiçbir soruyu atlamadan çözmeleri için sıkı bir çalışma yapılması gerekiyor. Yapılacak olan çalışmada ise çıkmış sorular yani önceki yıllara ait olan sorular merak ediliyor. Bu sayede adaylar sınavda sorulan soruların içeriğini öğrenerek sınava daha bütünlüklü şekilde çalışabiliyor.

KPSS Çıkmış Sorular Neler?
KPSS Çıkmış Sorular Neler?

KPSS soruları alanlara göre ayrılmaktadır. Ortaöğretim için Genel Yetenek – Genel Kültür (GYGK) Testi ve Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Testi (KPSS122) sınavları, ön lisans ve lisans bölümleri için Genel Yetenek – Genel Kültür (GYGK) Testi ve Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) Testi (KPSS123) alanları bulunmaktadır. Bunun yanında Eğitim Bilimleri ve Alan Sınavları da yapılmaktadır.

KPSS Çıkmış Sorular Neleri Kapsıyor?

KPSS çıkmış sorular çoklu konuları içermektedir. KPSS bütünlüklü bir sınavdır ve sadece tek bir alana dönük olarak düzenlenmez. Bu kapsamda adaylar alanlarına göre genel yetenek ve genel kültürün yanında diğer alan sınavlarına da katılabilir. Lisans adayları için soru dağılımları şu şekildedir;

                            Genel Yetenek – Genel Kültür      120
                            Eğitim Bilimleri       80
                            Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi       75
                            Din Hizmetleri Alan Bilgisi       40
                            İşletme       40
                            Muhasebe       40
                            İstatistik       40
                            Hukuk       40
                            Kamu Yönetimi       40
                            İktisat       40
                            Maliye       40
                            Uluslararası İlişkiler       40
                            Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri       40

Bu şekilde anlaşıldığı gibi KPSS soruları çok yönlüdür. Çıkmış sorular da ilgili alanlara dönük olarak çalışılmaktadır.

KPSS Çıkmış Sorulara Nasıl Çalışılır?

KPSS çıkan sorulara çalışmak son yıllarda alınan karar ile biraz zorlaşmıştır. Çünkü karar gereğince sınav sonrasında tüm sorular açıklanmamaktadır. Ancak belirli sorular açıklandığı için önceki yıllara ait olan soruların bir kısmını bulabilmek mümkündür. Bunun yanında kimi yayınlar çıkmış sorulara yakın olan soru kitapçıkları hazırlamaktadır. Bu türden kaynaklar da tercih edilerek çıkmış sorular hakkında fikir sahibi olmak mümkündür.

KPSS’ye hazırlanırken çıkmış soruları göz önünde bulundurmak soru tarzlarını görmek açısından yararlı olacaktır. Özellikle zorlanılan alanlara dönük olarak bu türden çalışmalar yapmak eksik olan konuları gidermek ve daha bütünlüklü çalışma yapmak açısından yararlıdır.

Çalışma yaparken en önemli nokta, mutlaka belirli bir program çerçevesinde çalışmalarınızı gerçekleştirmek olmalı. KPSS için çoğu adayın başarısız olmasındaki temel etmen yeteri kadar çalışmayı gösteremiyor oluşlarıdır. Kapsamlı bir çalışma gerektirdiği için programınızı buna dönük olarak yapmanız gerekir. Bunun için de en az bildiğiniz konulardan başlayarak en çok bildiğiniz konulara yönelik bir program takip etmelisiniz. Örneğin matematikte zorlanıyorsanız sınava henüz aylar varken matematik konularına ağırlık vermelisiniz. Türkçe konularını biliyorsanız Türkçe konularını son aylara bırakmalısınız.

Sınava girmeden önce de mutlaka çok fazla sayıda deneme ve soru bankası çözmelisiniz. İdeal olan birkaç ay öncesinde artık konulara çalışmayı bırakıp tamamen test çözümüne odaklanmaktır. Bu sayede eksilik yaşadığınız alanları net şekilde görebilirsiniz.

KPSS Çıkmış Sorular Neler? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/kpss-cikmis-sorular-neler/feed/ 1
KPSS Matematik Nasıl Çalışmalı? https://www.memurlar.org/kpss-matematik-nasil-calismali/ https://www.memurlar.org/kpss-matematik-nasil-calismali/#comments Wed, 04 May 2022 13:53:44 +0000 https://memurlar.org/?p=1309 Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS matematik konuları devlet kadrolarına atanmak isteyen herkes için büyük önem taşıyor. Adayların sınavda başarı puanlarını doğrudan etkileyen bir alan olan matematik için doğru çalışma yapmak gerekiyor. Doğru çalışma yapacak adaylar istedikleri kadroya atanmaya bir adım daha yaklaşabiliyor. KPSS Matematik Soruları Nelerden Oluşuyor? KPSS matematik soruları B grubunda sınava katılım gösteren tüm adayların sorumlu olduğu […]

KPSS Matematik Nasıl Çalışmalı? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
Memurlar Blog Forum - Memurlar.org tarafından yayınlanan yazı

KPSS matematik konuları devlet kadrolarına atanmak isteyen herkes için büyük önem taşıyor. Adayların sınavda başarı puanlarını doğrudan etkileyen bir alan olan matematik için doğru çalışma yapmak gerekiyor. Doğru çalışma yapacak adaylar istedikleri kadroya atanmaya bir adım daha yaklaşabiliyor.

KPSS Matematik Soruları Nelerden Oluşuyor?

KPSS matematik soruları B grubunda sınava katılım gösteren tüm adayların sorumlu olduğu konulardan oluşuyor. KPSS B grubu çift yıllarda, başka bir deyişle her iki yılda bir olacak şekilde gerçekleştirilmektedir. Tek yıllarda yapılan sınava sadece lisans mezunları yani dört yıllık üniversite bölümü mezunları katılırken B grubuna ise ön lisans ve lisans mezunları katılım göstermektedir.

B grubu kapsamında memurluk atamaları dahilinde merkezi ve kurumsal atamalar şeklinde iki yöntem uygulanmaktadır. KPSS sonuç belgesi içinde yer alan P3 puan türü ile iki yıl boyunca geçerlilik taşır ve ilgili süre boyunca merkezi atamaların da gerçekleşmesi sağlanır. Kurumsal atamalar ise ara atama olarak yapılır ve kurumlar tarafından belirlenen tarihlerde gerçekleşir.

B grubu lisans kadrolarında P3, ön lisans kadrolarında ise P93, ortaöğretim mezunlarının kadrolarında ise P94 puan türü ataması yapılmaktadır. B grubu kadrolarından atanmak isteyenler Genel Yetenek ve Genel Kültür sınavına katılmalıdır. Genel Yetenek testi içinde ise toplamda 30 sorudan oluşan matematik testi yer almaktadır.

Bu yüzden KPSS’ye katılım sağlayanların büyük çoğunluğu için matematik sorularının doğru şekilde çözülmesi gerekmektedir. Matematik KPSS için çok önemli olmakla birlikte genel olarak bu alandaki başarı sayısı düşük olduğundan, yüksek net sayısına ulaşanlar atama konusunda da önde olmaktadır.

KPSS Matematikte Başarılı Olmak İçin Yapılacaklar

KPSS matematikte başarılı olmak için öncelikle her zaman takip edilecek bir programın yapılması gereklidir. Bu kapsamda mutlaka plan hazırlanmalıdır. Özellikle matematik altyapınız yeteri seviyede değilse temel matematik konularından başlayarak çalışma yapmalısınız. Bu da oldukça fazla zaman ayırmanızı gerektirir. Ancak matematik sorularını çözmek istiyorsanız mutlaka yeteri kadar zaman ayırmayı sağlamalısınız. Matematik aynı zamanda hemen çalışıldığı anda kendisini gösteren kazanımlar taşıyan bir alan olmadığından, ilk başlarda zorluk yaşansa bile bunun üstüne giderek sürekli olarak çalışma sağlamaya özen gösterilmelidir.

KPSS Matematik Nasıl Çalışmalı?
KPSS Matematik Nasıl Çalışmalı?

Düzenli bir şekilde çalışmak için ise plan hazırlamanız gerekiyor. Matematik konuları genel olarak birbiri ile bağlıdır ve ders çalışma da bu bağlılığa uygun olacak şekilde yürütülmelidir. Konuları öğrenmek için konu anlatım kitaplarından çalışılmalı, sonrasında ise kalıcı pekiştirme sağlamak adına mutlaka soru bankası ve deneme çözülmelidir. Günümüzde ders anlatım videoları da kolay erişilebilir olduğundan KPSS videolu soru çözümleri de izlenmelidir. Sınav yaklaşırken ise tamamen denemelere yönelmeli ve sayısal alandaki başarınızı arttırmak için çözebildiğiniz kadar farklı soru tiplerine ağırlık vermelisiniz.

KPSS Matematik Konu Dağılımı

KPSS matematik konu dağılımı lisans, ön lisans ve ortaöğretime göre farklılık göstermektedir. Ancak temel düzeyden ileri düzey matematik konularına kadar farklı alanlara yönelik sorular adaylara yöneltilmektedir. Sorular şu konulardan oluşur;

 • Temel kavramlar
 • Rasyonel sayılar
 • Ondalıklı sayılar
 • EBOB-EKOK
 • Mutlak değer
 • Basit eşitsizlikler
 • Üslü sayılar
 • Köklü sayılar
 • Çarpanlara ayırma
 • Kümeler
 • Denklem Çözme
 • Sayı Problemleri
 • Oran-Orantı
 • Faktöriyel
 • Sayısal mantık
 • Şekil yetenek
 • Olasılık
 • Kombinasyon ve permütasyon
 • Modüler aritmetik
 • Fonksiyonlar
 • Problemler

KPSS soru dağılımı ise şu şekilde;

KPSS Lisans Matematik Konu Dağılımı 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Temel Kavamlar 1 1 3 2 4 2 2 3 1 1
Sayılar- Ebob-Ekok 1 2 1 2 1 1 3 3
Rasyonel Sayılar- Ondalıklı Sayılar 3 2 1 2 1 2 2 2 2
Basit Eşitsizlikler 1 1 1 1 1 1 1 1
Mutlak Değer 1 1 2 1 1 1 1 1
Üslü Sayılar 2 1 2 1 2 2 2 2 2
Köklü Sayılar 1 2 2 1 2 2 1 1 2 1
Faktöriyel 1 1 1
Çarpanlara Ayırma 1 1 2 1 1 1 1 2
Oran- Orantı 1 1 2 2 1 1
Denklem Çözme 1 5 6 1 1 1 1
Sayı Problemleri 3 2 3 1 1 2 2 1
Kesir Problemleri 1 1 1
Yaş Problemleri 1 1 1 1 1
İşçi ve Havuz Problemleri 1 1
Hareket-Hız Problemleri 2 2 1 1 1 1 1 1 1
Yüzde-Kar-Zarar Problemleri 4 1 3 2 1 2 1 1
Karışım Problemleri 1 4
Grafik Problemleri 3 1 3 3 2 2 2 2 2
Kümeler ve Problemleri 1 1 1 1 1
Fonksiyonlar 1 1 1 1 1 1 1 1
İşlem 1 1 1 1 1 1
Modüler Aritmetik
Permütasyon 1 1
Konbinasyon 1 1
Olasılık 1 1 1 1 1
Sayısal Mantık 5 2 5 3 6 3
Şekil Yetenek 2 1 1 1

 

KPSS Matematik Nasıl Çalışmalı? yazısı ilk önce Memurlar Blog Forum - Memurlar.org üzerinde ortaya çıktı.

]]>
https://www.memurlar.org/kpss-matematik-nasil-calismali/feed/ 1